999: Výnimočné mladé ženy prvého oficiálneho židovského transportu do Auschwitzu

Dnes je to 78 rokov od prvého transportu Židov zo slovenského územia.

Nová kniha “999: Výnimočné mladé ženy prvého oficiálneho židovského transportu do Auschwitzu” autorky Heather Dune Macadam popisuje, ako dievčatá a mladé ženy išli na deportáciu a sleduje príbehy tých, ktorým sa napriek okolnostiam podarilo prežiť 3 roky v tomto nacistickom koncentračnom a vyhladzovacom tábore. 

V čase kedy bola okupácia Poľska Nemeckom na začiatku, rodičia Erny a Fely Dranger poslali svoje dcéry z rodného Tyliczu na východné Slovensko do mesta Humenné. Išla s nimi aj ich sesternica Dina. Všetky si našli prácu v miestnej židovskej komunite a Fela sa neskôr presťahovala do Bratislavy. Ich rodičia si mysleli, že ich poslali do bezpečia, avšak 25. marca 1942 Erna a Dina boli medzi skoro 1000 mladými nevydatými ženami deportovanými v prvom oficiálnom transporte židov do Auschwitzu.

Slovenské úrady ich tzv. “nasadzovala na práce,” ale boli vládou predané Nemcom za 500 ríšskych mariek (asi 200 dolárov). Tieto mladé ženy boli povinné sa registrovať v miestnom centre ( napríklad škole alebo požiarnej stanici). Ostali však šokované, pretože ich v budove zamkli a donútili vyzliecť pred slovenskými a nacistickými úradníkmi. Milujúci rodičia čakajúci svoje dcéry na šabatovú večeru zostali len zmätení a vystrašení. Niektoré mali iba 15 rokov. Ich príbehy rozpráva nová knihy autorky – názov v záhlaví článku.

Zdroj: timesofisrael

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *