Ako Izrael prináša vodu a energiu do Afriky

Innovation:Africa je americko-izraelská organizácia, ktorá prináša izraelskú solárnu, vodnú a poľnohospodársku technológiu do afrických dedinských oblastí.

Sivan Ya´ari, zakladateľka a hlava Innovation:Africa vysvetľuje ako táto organizácia vznikla: „Asi pred 21 rokmi ma pozvali pracovať pre Jordache, pre jednu z ich tovární v Afrike. Keď som navštívila dediny, uvedomila som si, že ich najväčšou výzvou bol nedostatok energetických zdrojov. Výsledkom bolo, že nemali žiadnu elektrinu, svetlo ani chladiace systémy, čo vyústilo do nedostatku čistej vody, do obmedzeného prístupu k očkovaniu a liekom či chabému vzdelávaniu.“ Bez elektriny, ktorá by čistú vodu pumpovala z podzemnej vody, ľudia každý deň trávia hodiny jej hľadaním, len aby nakoniec našli kontaminovaný a špinavý zdroj. Ya´ari sa vrátila do Spojených štátov, získala magisterský titul v energetike na Columbijskej univerzite a ešte ako študentka začala prinášať solárnu energiu do dedín.

Dnes Ya´ari a jej tím vzdelávajú miestnych inžinierov ako inštalovať solárnu energiu na školách, do zdravotných zariadení a taktiež získavať čistú vodu zo zeme. Vďaka solárnej energii v zdravotných zariadeniach majú kvalifikovaní doktori prístup do vzdialených dedín, ľudia sú očkovaní a deti sa za pomoci sestier rodia bezpečne aj v noci. Po dedine sú nainštalované vodovodné kohútiky a zavlažovanie ľudom umožňuje pestovať potraviny po celý rok.

Innovation:Africa je jedným z troch víťazov InnoDip Award za inovatívnu diplomaciu za rok 2019. Ako povedal predseda výberovej komisie Ron Prosor, Innovation:Africa zvíťazila vďaka prístupu medziľudskej diplomacie: „Prinášajú izraelské inovácie presne tam, kde je to potrebné a majú obrovský dopad a pozitívny vplyv na ľudské životy v najzanedbanejších častiach sveta.“

Ya´ari vysvetľuje, prečo si africké vlády vážia prácu Innovation:Africa: „Chcú sa od Izraela učiť a my sme tomu vždy radi. Keď domáci po prvýkrát zakúsili čistú vodu, povedali, že Boh vypočul ich modlitby cez Izrael a Jeruzalem. Uganda dokonca poslala vlastných inžinierov, aby sa učili od pracovníkov Innovation:Africa. Tým sa táto technológia a poznatky dostanú k ešte viac ľuďom.

Od roku 2008 nainštalovala Innovation:Africa 250 zariadení, čím poskytla pomoc asi 1,5 miliónom ľudí. Momentálne sú jej solárne systémy v 10 afrických krajinách. So svojou inovatívnou solárnou energiou pomáha zároveň Izraelu aj Afrike, zlepšujúc tak vzťahy medzi dvoma svetmi.

Zdroj: Jpost – https://www.jpost.com/Jpost-Tech/How-Israel-is-bringing-water-and-energy-to-Africa-608412?fbclid=IwAR2NWpySlHDzYhtG0Gukm_PLa5aAennm922L8TYfDShPp9VNE1_GqfCs6oU

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *