ICEJ má nového viceprezidenta pre medzinárodné záležitosti

Prezident ICEJ Dr. Jürgen Bühler zverejnil 4. júla 2017 informáciu o tom, že do tímu ICEJ prijímajú nového člena na post viceprezidenta, ktorým sa stal predseda českej pobočky ICEJ RNDr. Mojmír Kallus.

Mojmír zastával post riaditeľa českej ICEJ od roku 1994, keď ju založil a za posledné roky slúžil ako člen správnej rady medzinárodnej ICEJ. Mojmír bol vydaný veriaci v Krista i počas obdobia komunistického útlaku a do práce na tejto novej pozícii si prináša mnohé hodnotné zručnosti.

Mojmír sa narodil v Československu v roku 1962 do formálne veriacej rodiny. Počas štúdií matematiky na Karlovej Univerzite prijal v roku 1983 Ježiša ako svojho Spasiteľa a pridal sa k spoločenstvu evanjelikálnej cirkvi. Štúdium ukončil úspešne v roku 1985, no čoskoro bol povolaný  do služby. Najprv slúžil ako laický vedúci v českej Cirkvi bratskej a neskôr sa stal pomocným pastorom na plný úväzok. Po páde Železnej opony sa toto spoločenstvo rozrástlo na počet asi tisíc členov.

V porevolučnom období navštívilo krajinu mnoho známych evanjelistov, medzi nimi aj Billy Graham či Reinhard Bonnke, a Mojmír často tlmočil na ich stretnutiach. V roku 1998 založil zbor pridružený k hnutiu Vinica, no popri tom sa venoval sekulárnej práci prekladateľa a tlmočníka. Čoskoro začal pôsobiť ako oficiálny tlmočník pre českú vládu a sprevádzal premiéra alebo iných členov vlády na ich cestách po svete.

Mojmír sa prvýkrát dopočul o ICEJ v roku 1990 a v roku 1992 prvý raz vycestoval do Izraela na Sviatok stánkov. O dva roky neskôr bol ustanovený za vedúceho českej pobočky ICEJ, ktorá bola prvá v bývalom komunistickom bloku.

Počas pôsobenia v českej ICEJ sa stal Mojmír jedným z najplodnejších národných riaditeľov. Podarilo sa mu získať grant na vyučovanie o holokauste na verejných školách, ktorý bol financovaný z prostriedkov českej vlády a EÚ fondov. Zasadil sa v boji proti antisemitizmu a usiloval o zákaz neonacistických skupín vo východnej Európe.

Mojmír využil svoje profesionálne kontakty ako oficiálny vládny tlmočník pre úspešné ovplyvnenie českého parlamentu a vlády k tomu, aby prijímali rozhodnutia podporujúce Izrael. Príkladom je nedávne rozhodnutie českého parlamentu uznať Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela.  Mojmír tiež viedol úsilie o založenie niekoľkých nových pobočiek ICEJ vo východnej Európe, čo mu poskytuje cenné skúsenosti v práci na otváraní nových pobočiek v iných častiach sveta.

Mojmír sa presťahuje do Jeruzalema toto leto, aby mohol prevziať svoje nové zodpovednosti. Spolu s ním pricestuje aj jeho manželka Lucia a ich dvanásťročná dcéra Matylda.

(preklad km, zdroj ICEJ, foto: ICEJ)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *