Izraelskí vedci našli spôsob ako za 14 dní vyliečiť rakovinu pankreasu

Nová liečba vyvinutá Univerzitou v Tel Aviv je schopná vyvolať rozklad rakovinových buniek pankreasu, znížiť počet rakovinových buniek až o 90 % po dvoch týždňoch každodenného injekčného podávania malej molekuly známej ako PJ34.

Rakovina pankreasu patrí medzi najťažšie liečiteľné typy rakoviny. Väčšina ľudí, ktorým je diagnostikovaná, nežije dlhšie ako 5 rokov po jej diagnostikovaní.

Výskum vedený profesorkou Malkou Cohen-Armon a jej tímom bol nedávno publikovaný v časopise Oncotarget.

Konkrétne výskum prišiel na to, že keď sa PJ34 podáva vnútrožilovo, spôsobuje samodeštrukciu ľudských rakovinových buniek počas mitózy, čo je vedecký termín pre delenie buniek. Výskum sa uskutočnil za použitia xenograftov – transplantácie ľudských rakovinových buniek myši, ktorej bola znížená imunita. Po 14 dňoch podávania látky PJ34 nádor myši kompletne zmizol.

„Táto molekula spôsobuje anomáliu počas mitózy ľudských rakovinových buniek vyprovokujúc tým rapídnu bunečnú smrť“ povedala prof. Malka Cohen-Armon. Navyše to vyzerá tak, že PJ34 nemá žiaden vplyv na zdravé bunky, tým pádom nebol pozorovaný žiaden negatívny účinok. Myš naďalej rástla a priberala na váhe.

I keď prof. Cohen Armon a jej tím špecificky neštudovali, či táto liečba dokáže predĺžiť život pacientov, takýto výsledok sa dá predpokladať, ak sú rakovinové bunky odstránené.

Ako dlho potrvá prechod od pokusov s myšami po pokusy na ľuďoch?Odhaduje, že to potrvá najmenej dva roky pod podmienkou, že budú mať dostatočné financovanie. Najprv sa bude liečba skúšať na prasatách a neskôr si vyžiadajú povolenie od FDA (Správa potravín a liečiv) aplikovať túto molekulu na ľudí.

Zdroj: https://www.jpost.com/HEALTH-SCIENCE/Israeli-scientists-find-way-to-treat-deadly-pancreatic-cancer-in-14-days-609647

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *