Izraelskí vedci „vytlačili“ ako prví vo svete 3D srdce s ľudským tkanivom

Tím výskumníkov z Tel Avivskej univerzity odhalil srdce, ktoré bolo vytvorené pomocou vlastných buniek pacienta a biologického materiálu. Doteraz vedci úspešne vytlačili iba jednoduché tkanivá bez krvných ciev.„Toto je prvýkrát, čo ktokoľvek kdekoľvek úspešne skonštruoval a vytlačil kompletné srdce s kompletne vybavenými bunkami ,krvnými cievami,dutinami a komorami“ povedal Prof. Tal Dvir zo školy molekulárnej bunkovej biológie a biotechnológie TAU, Katedra materiálových vied a inžinierstva Centrum pre Nanovedy a Nanotechnológie a Centrum pre regeneratívnu biotechnológiu Sagol, kde bol vedúcim výskumnej štúdie. Spolupracoval s prof. Assafom Shapirom na Fakulte prírodných vied TAU a doktorantom Nadavom Moorom. Ich výskum bol publikovaný v Advanced Science.

Srdcové ochorenia sú hlavnou príčinou úmrtia mužov aj žien v Spojených štátoch. V Izraeli je to druhá najväčšia príčina smrti (po rakovine). Podľa ministerstva zdravotníctva v roku 2013 predstavovali srdcové ochorenia približne 16% z celkového počtu úmrtí v Izraeli. Transplantácia srdca je často jedinou liečbou, ktorá je dostupná pre pacientov so zlyhaním srdca v konečnom štádiu. Poradovník pre pacientov v USA môže byť až šesť mesiacov a viac. V Izraeli a v  USA mnoho pacientov umiera na čakacej listine, dúfajúc v šancu na prežitie.„Toto srdce je vyrobené z ľudských buniek a biologických materiálov špecifických pre pacienta. V našom procese tieto materiály slúžia ako bio-atramenty, látky vyrobené z cukrov a proteínov, ktoré možno použiť na 3-D tlač komplexných tkanivových modelov, “vysvetlil Dvir.

„V minulosti sa ľuďom podarila 3D-tlač štruktúry srdca, ale nie s bunkami alebo s krvnými cievami. Naše výsledky demonštrujú potenciál nášho prístupu k inžinierstvu personalizovanej výmeny tkanív a orgánov v budúcnosti, “povedal.

V tomto štádiu je 3-D srdce vyprodukované v TAU dimenzované pre králika, ale profesori hovoria, že väčšie ľudské srdce by sa mohli vyrábať na základe  rovnakej technológie.

Podľa Dvira je použitie „prírodných“ materiálov špecifických pre pacienta rozhodujúce pre úspešné vytvorenie tkanív a orgánov.
Ďalším krokom je naučiť srdcia správať sa ako ľudské srdcia. Najskôr budù transplantované na zvieratách a potom na ľuďoch. Dúfame, že v horizonte 10 rokov budú v najlepších nemocniciach po celom svete orgánové tlačiarne a tieto postupy sa budú vykonávať rutinne,“ povedal Dvir.

Zdroj: Jpost

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *