Štandard nádeje Izraela

Otázka bezpečnosti Izraela je veľmi diskutovanou témou. Takisto izraelsko-palestinský konflikt. Izrael je ako malý židovský ostrov vo veľkom muslimskom oceáne. Preto Izrael svetu ukazuje, že hrozby nie sú dôvodom pre zúfalstvo, alebo podrobenie sa, ale je dôležité ich brať ako výzvy. Nepriateľ v pätách môže slúžiť ako spúšťač vynálezov ako je napríklad obranný raketový systém – Iron Dome. Vynálezca USB flash disku, Dov Moran, to zhrnul takto:

Vždy, keď sme sa ocitli v kríze, museli sme vymyslieť niečo nové.“

Dov Moran

To je štandard nádeje Izraela, ktorý sa kvôli mnohým nepriaznivým podmienkam vo svojej krátkej existencii, uchytil. Aj preto má dnes Izrael prezývku „Start-up Nation“. 

O žiadnu zem sa neviedlo toľko vojen ako o Izrael, o žiadne mesto na svete sa nebojovalo tak zarputilo ako o Jeruzalem, žiaden národ nebol tak prenásledovaný ako národ Izraela. Potom ako sa skončili križiacke vojny, bol Izrael púštnou krajinou, plnou močiarov a bažín. Skoro žiadny kočovníci neboli ochotní sa tam usadiť. Krajina Izrael bola pod vládou osmanských Turkov a veľmi riedko osídlená. Mark Twain, ktorý navštívil Palestínu v roku 1867, napísal:

Pustatina, ktorú nemôže ani fantázia ozdobiť jasom života a pohybu. Na celej ceste medzi Jaffou a Jeruzalemom som nevidel jediný strom alebo ker. Dokonca i olivy a kaktusy, ináč najvernejší priatelia bezcennej pôdy, túto zem úplne opustili.

Mark Twain

Ale teraz ako sa z púšte stala úrodná pôda, pod rukami židovských osadníkov a na ruinách biblických časov boli vybudované mestá, požadujú niektorí Arabi zasľúbenú zem pre seba. Dokiaľ žili Židia ďaleko od svojej vlasti rozptýlení medzi národami bola krajina Izrael púšťou a bažinami. Ani križiaci ani Turci, ktorí tam potom vládli sa ju nesnažili zúrodniť. A teraz, keď sa tam Židia vrátili, je úrodná a precitla zo svojho dlhé spánku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *