Pascha

Boží zásah do histórie

Pascha je príbehom úžasných zázrakov, vyslobodenia a zmierenia, ktorý je väčšine z nás dobre známy. Ale Boží zásah do histórie, táto prvá Psacha, má dnes pre nás aj širšie ponaučenie.

Prvé, že Boh sa zaujíma o osud národov. Jeho veľké skutky v histórii sú „načasované“ tak, aby boli požehnaním alebo súdom na národami za ich spravodlivosť alebo neprávosť. Egypt preto pretrpel katastrofické rany počas prvej veľkej Paschy. 

Druhé, že Boh počuje krik utláčaných a zotročených. Izraeliti pod egyptskou tyraniou enormne trpeli, kým Boh nepovedal: „Už toho bolo dosť!“ To isté platí pre náš dnešný svet.

Tretie, že Boh robí svoje meno na Zemi veľkým, cez svoje mocné skutky. Dodnes sa o tomto úžasnom veľkonočnom vyslobodení píšu knihy, články a točia filmy. To isté platí o mnohých udalostiach v histórii jeho ľudu, ako napríklad o zázraku moderných dejín – založení Izraelského štátu pred 73 rokmi, alebo o vyslobodení v mnohých vojnách, ktoré počas svojej existencie zažili. Boh je veľký! To je tým posolstvom.

Štvrté, že Boh Biblie sa nezapája iba do vecí týchto časov. Jeho srdce sa zaujíma o večnosť každého muža, ženy a dieťaťa. Preto pred 2000 rokmi práve na Paschu, zomrel Jeho jediný jednorodený Syn na kríži, aby bol svet spasený skrze Neho. Krv bola preliata, zmierenie nastalo a dvere do Neba sa otvorili, čoho potvrdením bolo aj to, že opona v Chráme sa roztrhla od zhora nadol. To sú skutočne úžasné veci.

Izraelský národ dnes stále čaká na svoje dočasné aj večné vyslobodenie. Boh ho nesklame, lebo tak ako odpradávna, bude zasahovať a znova miasť svet ďalším veľkým vyslobodením. 

Staroveký Izraeliti čakali na Boží zásah mnoho rokov, medzitým čo ako otroci trpeli v Egypte. Ale On bol po celý čas zaneprázdnený  v zákulisí a pripravoval tento skvelý a úžasný deň.

Dnes by sme sa preto nemali nechať odradiť ani strácať svoju vieru, keď vidíme utrpenie a násilie.

Môžeme si byť istí, že Boh nezabúda na svoj ľud a naprieč dejinami stále pripravuje svoju cestu spásy. Naším poslaním je stáť po boku Izraela. Povzbudzovať ho a žehnať mu týmito povzbudzujúcimi pravdami. Dôležitosť tohto povolania by sme nemali považovať za samozrejmosť. Pravidelne od Izraelčanov počúvam, že naša viera dáva vieru im! 

Autor: reverend Malcolm Hedding

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *