Požiare a rakety – realita južného Izraela

V rámci výročného stretnutia riaditeľov ICEJ blízko Jeruzalema, bola možnosť vycestovať aj na juh Izraela. Chceli sme navštíviť oblasti a povzbudiť ľudí, ktoré sú v tomto regióne najviac vystavení ostreľovaniu raketami z Gazy, ovládanej Hamasom.

V bezprostrednej blízkosti Gazy sme stretli ľudí zodpovedných za bezpečnosť. Ukázali nám polia, ktoré ešte pred pár hodinami boli plné zrelého obilia. No ostal po ňom len popol a spálená zem. Islamskí radikáli totiž púšťajú záškodnícke balóny so zapálenými fakľami, ktoré po dopade spôsobia rýchlo sa šíriaci požiar.

V stredu mali deti v školách v Gaze voľno. Udelil im ho Hamas, ktorý v pásme Gazy vládne. A viete prečo? Aby mohli byť zapojené do záškodníctva voči Izraelu a napríklad hádzaním horiacich predmetov roznecovať požiare na izraelskej strane. Na fotkách je vidieť dym v diaľke, člktorý signalizoval, že záškodnícke aktivity pokračovali aj vo štvrtok.

Malým potešením v tom je opakovame sliva vďaky od predstaviteľov komunít tam žijúcich za takmer 20 ľahkých terénnych vozidiel rýchleho zásahu proti požiarom, či desiatky protiraketových krytov sponzorovaných zo strany ICEJ (predovšetkým od pobočiek zo Švajčiarska a Nemecka) pre tamojšie mestá a dediny.

Ich obyvatelia majú, v prípade poplachu ohláseného sirénami, len 15 sekúnd na presun do krytov. Vieme si to vôbec predstaviť? Počas nášho niekoľkohodinového pobytu v oblasti nezazneli sirény ani raz. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *