Raší na Blízkom východe nová Arabská jar?

Sťažnosti, ktoré podnietili povstania v roku 2011, stále existujú a v niektorých prípadoch sa prehĺbili.
Neschopnosť skorumpovaných systémov naplniť potreby veľkej a mladej populácie zaručuje, že hnev a frustrácia narastajú.

V Iraku sú demonštranti strielaní na uliciach. V Libanone demonštranti paralyzovali krajinu a zdá sa, že sú pripravení zvrhnúť vládu Saada al-Haririho. Egyptské bezpečnostné sily v posledných týždňoch potlačili pokusy protestovať proti policajnému štátu prezidenta Abdula Fattata al-Sisi.

Irak, Libanon a Egypt majú mnoho odlišností. Demonštranti však majú spoločné ťažkosti a zdieľané miliónmi ľudí, najmä mladých ľudí na celom arabskom Blízkom východe.

Hrubý odhad ukazuje, že 60% obyvateľov regiónu je mladších ako 30 rokov. Mladé obyvateľstvo môže byť pre krajinu veľkým prínosom. Ale iba vtedy, ak hospodárstvo, vzdelávací systém a štátne inštitúcie budú fungovať dostatočne dobre na to, aby vyhoveli ich potrebám. A až na niektoré výnimky sa tak nedeje.

Mladí v Libanone, Iraku a ďalej v regióne sú často veľmi frustrovaní. Korupcia je rakovina. Zbavuje ambícií a nádeje tých, ktorí sa stali jej obeťami. Najrozsiahlejšie sťažnosti sú proti korupcii a nezamestnanosti. Jedno vedie k druhému. Podľa mnohých indikátorov korupcie na celom svete je Irak jednou z najviac skorumpovaných krajín na svete. Libanon je na tom o niečo lepšie ale nie o veľa.

Porazení skorumpovaného systému sa môžu veľmi rýchlo rozhnevať, keď ani vzdelaní si nedokážu získať prácu. Ak sú do korupcie zapojené výkonné inštitúcie štátu – vláda, súdy aj polícia – je to známka toho, že celý systém zlyhá. V Libanone aj v Iraku demonštranti nechcú len rezignáciu svojej vlády. Chcú reformu alebo výmenu celého vládnucého systému.

Jednou z tragických skutočností Iraku je, že násilie sa v spoločnosti zakorenilo. Keď demonštranti protestujúci proti nezamestnanosti, korupcii a vláde vyšli do ulíc, netrvalo dlho, kým sa proti nim použila živá munícia.

Demonštrácie na irackých uliciach sa zatiaľ zdajú byť bez vodcov. Vo vláde sa však šíri strach, že s postupom času a zvyšovaním počtu obetí by sa protestujúci mohli zorganizovať viac.

Demonštrácie sa začali v Bagdade a šírili sa. Cez noc v meste Karbala, bolo podľa nepotvrdených správ mnoho protestujúcich usmrtených a zranených. Na sociálnych médiách bolo uverejnené video mužov, ktorí utekali medzi plameňmi o život.

Od začiatku protestov miera obetí neustále stúpala. V správach z Bagdadu sa uvádza, že niektorí irackí vojaci sa objavili v uniforme s demonštrantmi a na svojich pleciach mali omotanú štátnu vlajku.

Povstania toho roku slobodu po ktorej ľudia túžia, nepriniesli. Dôsledky týchto otrasov však pociťujeme. Medzi nimi vojny v Sýrii, Jemene a Líbyi a oveľa tvrdší policajný štát v Egypte.

Zdroj: https://www.bbc.com/news/world-middle-east-50219821?fbclid=IwAR0d8HfK5ird5YWvbmAN72MN9T6H0ZmfW2mMpCSu-N0QKakdr3oX7oxzads

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *