Tu bi-švat

V Izraeli je tento rok pomerne dlhá zima a silné dažde. Poďla židovského kalendára, ale dnes už začína prvý jarný tzv.menší sviatok Tu bi-švat, „Nový rok stromov“. Zvykom je sadiť nové stromy a pomáhať tak osídľovaniu krajiny Izrael. Za svoju existenciu 72 rokov vysadil Izrael už viac ako 250 mil. stromov. Našli by ste tam 65 národných lesoparkov. Prirodzeným spôsobom tak vytvárajú podnebie priaznivé pre život budúcich generácií a do ktorého sa navracajú zvieratá, ktoré tam nežili celé stáročia.

Začalo sa to s návratom Židov do ich domoviny. V roku 1890 vyrazil v meste Zichron Ja’akov učiteľ a spisovateľ Ze’ev Jabec so skupinou žiakov na slávnostné sadenie stromov. V roku 1908 vyhlásil Odbor učiteľov tento deň za oficiálny sviatok sadenia a neskôr túto ideu adoptovala Keren HKajemet leIsrael, židovský národný fond.

Do organizovaného sadenia sa zapájajú študenti, vojaci, rodiny aj skupiny turistov a popritom recitujú modlitby, ktoré sú prosbou o požehnanie ľudu a krajiny Izrael. Krajiny ktorú nebeský Otec zasľúbil ich praotcom, prosba o dážď a rosu, o požehnanie rastlín, zasadeným stromom a prosba ,,zakoreň aj nás v zemi otcov, požehnaj, aby sme rástli s týmito stromami a skrze nás boli požehnané všetky národy zeme.“

Podľa Biblie majú stromy a ľudia mnoho spoločného. Majú svoje korene a ich život prináša dobré alebo zlé plody. Na Tu bi-švat sa tiež usporadúvajú slávnostné večere a je sa mnoho druhov ovocia. Nemali by medzi nimi chýbať plody, ktoré su pre Izrael typické – víno, figy, granátové jablko, olivy, datle apod.

V čase sviatku Tu bi-švat začínajú kvitnúť mandlovníky a oslavuje sa ním začiatok nového vegetačného cyklu. Pôda obnovuje svoju silu a plodnosť.

Väčšiu polovicu územia Izraela tvorí púšť preto krajina potrebuje každý nový strom. V tento deň sa celé školy vydávajú do prírody. Jeden veďla druhého vo veľkom sprievode, s bubnami a prápormi a sadia nové stromy. (Hlavne cyprusy,cedry, borovice, duby a eukalypty.) Ich vrstevníci v diaspore – miestach, kde Židia žijú v exilu – mimo Izrael , ich napodobňujú. Niekedy predávajú ovocie pochádzajúce z Izraela, ako sú napríklad mandle alebo figy a zisky odvádzajú Židovskému národnému fondu, ktorý v Izraeli kupuje pôdu.

Aj keď je v Izraeli mnoho neveriacich, väčšina z nich si ctí viaceré židovské tradície, ktoré celé generácie udržiavali ducha ich národa pri živote. 

(Z viacerých zdrojov spracovala Karin Miháľová)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *