Výmenné pobyty študentov stredných škôl z Izraela (Kirijat Chaim) a zo Slovenska (Humenné a Snina)

Vedeli ste, že medzi Izraelom a Slovenskom prebieha spolupráca aj na výmenných pobytoch študentov stredných škôl?

Dnes by sme vám takýto projekt chceli predstaviť…

Úvod

Tento projekt má svoje pokračovanie z minulého roka. Projekt bol natoľko úspešný, že z podnetu izraelskej strany sme sa rozhodli pokračovať v tomto projekte aj v roku 2017.

Hlavnou myšlienkou a podnetom pre pokračovanie v tomto projekte je súčasná politická a spoločenská situácia, ktorá nahráva skupinám podporujúcim extrémizmus a antisemitizmus.

Chceme, aby mladí ľudia vnímali súčasný Izrael ináč, ako sa to v niektorých médiách interpretuje, čo potom má za následok spochybňovanie všetkého dobrého čo sa v súčasnosti v Izraeli deje. Študenti ktorí v minulom roku boli v Izraeli si so sebou doniesli veľa pozitívneho o Izraeli a presvedčili sa na vlastné oči, že tam žijú ľudia slobodne v úzkom spolunažívaní z arabským obyvateľstvom.

Vzhľadom k aktuálnej situácií vo svete si musíme viacej uvedomovať spolupatričnosť medzi ľuďmi. Nesmieme dopustiť, aby sa dehonestoval holokaust, ktorý bol genocídou na ľuďoch, či to už boli židia, rómovia, ako aj iní fašistami prenasledovaní, ktorí nevinne trpeli vo vyhladzovacích táboroch.
O tom treba stále hovoriť. A preto chceme, aby mladí ľudia pochopili reálny stav, akí je v súčasnosti v Izraeli. Tí, ktorí sa na predchádzajúcom projekte podieľali veria, že aj tento projekt, bude hlavne pre mladých ľudí inšpiráciou do ich ďalšieho života.

Účastníci

Slovenská republika:
Obchodná akadémia, Komenského 1, Humenné
Cirkevné gymnázium sv. cyrila a Metoda, Študentská 4, Snina
Východokarpatské združenie cestovného ruchu (VZCR), Strojárska 102, Snina
Izrael:
Stredná škola Kiriat Haim HI School v meste Kirijat Chaim, Haifa
Jordan Eshel – súkromná firma v meste Kirjat Chaim, majiteľ Avihou Efrat

Hlavný cieľ projektu

Recipročná výmena študentov stredných škôl formou výmenných
pobytov v rodinách.
– vzájomné spoznávanie nových kultúr
– výmena skúseností v rámci vyučovacích procesov
– získavanie nových skúseností v rámci odboru informačných technológií a hitech
– predchádzanie predsudkom a nedostatočným informáciám v rámci boja proti rasizmu, xenofóbii, antisemitizmu

Termíny výmenných pobytov

Návšteva izraelských študentov na Slovensku od 31.3. do 5.4.2017.
Návšteva slovenských študentov v Izraeli: máj 2017

Počet členov delegácií:

Izrael 12 študentov + 2 pedagogickí pracovníci- učitelia
Slovensko: 12 študentov + 2 pedagogickí pracovníci- učitelia

Program návštevy na Slovensku:

Piatok 31.3. – prílet do Košíc, transfér z letiska Košice do Humenného a Sniny
a uvítacia večera.
Na Košickom letisku študentskú delegáciu z Izraela privítajú zástupcovia
oboch škôl.
Po uvítacej večeri bude rozdelenie Izraelských študentov po rodinách
v Humennom a v Snine.

Sobota 1.4. – Prehliadka mesta Humenné, Vihorlatské múzeum – kaštieľ, skanzen. Prehliadka múzea Andyho Warhola v Medzilaborciach.
Hostiteľ : Obchodná akadémia Humenné

Nedeľa 2.4. Návšteva prešovskej synagógy, židovského múzea, návšteva košickej synagógy, prehliadka centrálnej pešej zóny mesta Košice, obed a voľný čas Aupark Košice.
Hostitelia : Obchodná akadémia a Cirkevné gymnázium Snina
Pondelok 3.4. – Prijatie Izraelskej delegácie primátorom mesta Snina v historickej budove kaštieľa. Návšteva obce Zemplinské Hámre, múzeum, mini zoo.  Hostiteľ : Cirkevné gymnázium sv.Cyrila a Metoda Snina

Utorok 4.4. – Návšteva koncentračného tábora Oswiencim, Brezinka(Birkenau) 30 účastníkov ( 15 študentov z Izraela a 15 študentov OA a CG.

Streda 5.4. – odchod Izraelských študentov na letisko do Košíc.

Koordinátor projektu Juraj Levický, Humenné


Ako ICEJ Slovensko by sme chceli pomôcť k úspešnej realizácii pobytu izraelských študentov z Kirjat Chaim na Slovensku, ktorá bude 31.3. – 5.4.2017.

Počas svojho pobytu navštívia Košice, Humenné, Vihorlatské múzeum, Múzeum Andyho Warhola v Medzilaborciach, prešovskú synagógu, mesto Snina a pocestujú spolu so slovenskými študentami do Osvienčimu.

V máji 2017 pocestuje skupina 12 študentov a 2 pedagógovia z Obchodnej akadémie v Humennom a z cirkevného gymnázia Sv. Cyrila a Metoda zo Sniny do Izraela.

Predkladáme vám príležitosť byť súčasťou tohto unikátneho projektu pre mladých ľudí.

Osobný zážitok a návšteva moderného Izraela je najlepším spôsobom ako si môžu mladí ľudia vytvoriť pozitívny vzťah k tejto krajine, kultúre a ľuďom. Víziou ICEJ Slovensko je pôsobiť preventívne voči antisemitizmu a nepravdivým stereotypom myslenia o židovskej komunite, preto vítame a podporujeme vznik a rozvoj podobných projektov.

Z tohto dôvodu sme vytvorili variabilný symbol 1031 k nášmu účtu IBAN SK23 0200 0000 0012 9716 0551, kam môžete poukázať váš dar do 27.3. 2017. Neváhajte, aby sme mohli včas doručiť vaše dary a pomôcť k úspešnému pobytu hostí z Izraela.

Ďakujeme.