Vedecký tím z Izraela pomocou silikónového čipu vložil do mozgu proteín zastavujúci Alzheimera

Vedci z Inštitútu technológie Technion-Izrael a Univerzity Bar-Ilan vynašli technológiu, ktorá, ako dúfajú, pomôže zastaviť šírenie Alzheimerovej choroby.

Alzheimer je najbežnejšou formou demencie a je to neurodegeneratívne ochorenie. Medzi príznaky patrí strata pamäte, porucha reči, problémy s orientáciou a výrazné zníženie pohybových funkcií. Primárne postihuje staršie osoby. Medzi ľuďmi nad 85 rokov dosahuje až 30 % postihnutých. Následkom dlhšej životnosti ľudí celkový počet zasiahnutých ľudí narástol a dnes sa nazýva aj epidémiou 21. storočia.

Hlavnou príčinou choroby je nahromadenie proteínu zvaného amyloid beta v mozgovom tkanive. Tento proteín v rôznych častiach mozgu blokuje a zabíja nervové bunky, teda neuróny. To sčasti vedie k poškodeniu cholinergického mechanizmu – neurónov zodpovedných za chod mozgu. Výskum už predtým dokázal, že použitie špecifického proteínu zabraňuje poškodeniu cholinergického mechanizmu a spomaľuje postup choroby.

„Vieme, že proteín má obnovujúce schopnosti, problémom však ostáva, ako ho dostať do mozgu.“ povedala prof Ester Segal. Vložiť proteín do mozgu nie je jednoduchá úloha, pretože mozog je chránený hemato-encefalickou bariérou od baktérií a škodlivých látok v krvi. Táto bariéra nedovoľuje, aby sa lieky z krvného behu dostali do mozgu, tým pádom proteín podaný vo forme lieku k samotnému mozgu nedostane.

Zavedenie katétra priamo do mozgu je náročné, riskantní a invazívne. Avšak teraz vedci tvrdia, že vynašli nano silikónový čip, ktorý si s daným problémom poradí. Tento čip umožňuje, aby bol proteín vložený priamo do mozgu a uvoľnený na želanom mieste. Táto metóda je takisto invazívna, keďže je potrebné vŕtať do lebky, ale stále je menej invazívna ako zavedenie katétra, pretože čip sa umiestni na vonkajšiu vrstvu mozgu – dura mater.

Druhým spôsobom ako dostať proteín až do mozgu je použitie tzv. génovej zbrane – prístroj, ktorý vstrekuje DNA do rastlinných buniek za účelom zmeny ich genetickej štruktúry. „Nos je priamo spojený s mozgom. Niet divu, že drogovo závislí ľudia vdychujú kokaín cez nos.“ hovorí prof. Segal.

Prof. Shefi prepracovala génovú zbraň tak, aby sa podobala na nosný sprej, ktorý vstrekne silikónový čip s proteínom do mozgu cez nos, vyhnúc sa tak hemato-encefalickej bariére. Momentálne prebiehajú pokusy na myšiach, zatiaľ s úspešnými výsledkami.

Zdroj: https://www.timesofisrael.com/silicon-chip-becomes-vehicle-to-deliver-alzheimers-busting-protein-to-brain/?fbclid=IwAR1F_RhzCRuJbL4kaRQvwdypXqWzvAAbf-P5kFxUzyg-OqrLVWGwb8xn2Co

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *