Zjednotený Jeruzalem oslavuje 50. výročie

So západom slnka 23. mája 2017 si Izrael pripomína Jom Jerušalajim – Deň Jeruzalema – zázračné oslobodenie Svätého mesta počas Šesťdňovej vojny v roku 1967. Oslávi tak 50. výročie znovuzjednotenia mesta.

Príbeh znovuzjednotenia Jeruzalema je jedným z najuchvacujúcejších príbehov v histórii Izraela. V roku 1967 Egypt zablokoval Tiranskú úžinu. Znemožnil tak lodnú dopravu v Eilate, ktorý je pre Izrael mimoriadne dôležitým južným prístavom. Spojené  armády Egypta, Jordánska, Sýrie, Iraku a Libanonu sa na hraniciach maličkého židovského štátu rozmiestnili na útok.

Izrael stál pred vážnou voľbou: buď bude čakať, kým naň nepriateľ zaútočí alebo napadne nepriateľa v sebaobrane. Uvedomujúc si, že v ohrození bola holá existencia Izraela, prevážila druhá možnosť. V Šesťdňovej vojne Izrael rýchlo porazil nepriateľské sily a Jeruzalem bol zjednotený pod vládou Izraela.

Prečo však bol Jeruzalem rozdelený? Osud mesta bol aj po vytvorení štátu Izrael veľmi otázny. Vo vojne, ktorá nasledovala bezprostredne po vyhlásení nezávislosti Izraela, Jordánsko prevzalo kontrolu a anektovalo východnú časť mesta vrátane Starého mesta.

Počas tisícročí svojej existencie nebol Jeruzalem nikdy predtým rozdelený a toto rozdelenie ochromovalo mesto a život jeho obyvateľov. Nielenže arabské sily zaujali východnú časť Jeruzalema, bola zničená aj židovská štvrť Starého mesta a jej obyvatelia vyhnaní. Bolo zničených množstvo synagóg a znesvätený starodávny židovský cintorín na Olivovej hore. Židom bol znemožnený prístup na ich sväté miesta, vrátane Západnej steny (Múru nárekov), najsvätejšieho miesta v judaizme. Kresťanom bol prístup k ich svätým miestam v Starom meste prísne obmedzený. Jordánski ostreľovači, stojaci na múroch Starého mesta, strieľali podľa ľubovôle naprieč hranicou prímeria na Izraelcov. Toto všetko našťastie skončilo veľkolepým víťazstvom Izraela v Šesťdňovej vojne.

A ako vyzerá dnešný Jeruzalem 50 rokov po zjednotení pod izraelskou vládou? Kontrast je očividný. Je to rušné, občas chaotické mesto, prekypujúce aktivitou a obchodom. Je to miesto, kde náboženskú slobodu zaručuje zákon a je aj dodržiavaná v praxi. Miesto, kde židia, kresťania a moslimovia žijú spolu a môžu slobodne vyznávať svoju vieru. Rešpektuje sa tu staroveká história a zároveň prekvitá moderný život. Nikde inde na svete nie je vyváženosť medzi starodávnym a moderným tak rešpektovaná ako v Jeruzaleme.

Žalmista napísal:

„Keby som zabudol na teba, Jeruzalem, nech uschne moja pravica. Nech sa mi jazyk prilepí o ďasná, ak sa nebudem rozpomínať na teba, ak nevyvýšim Jeruzalem za vrchol svojej radosti.“

(žalm 137:5-6)

Táto pasáž Písma nádherne a výstižne vyjadruje túžbu židovského ľudu po hlavnom meste ich predkov počas tisícročí v exile. Dnes ďakujeme Bohu, že sa táto túžba naplnila.

Rabín Yechiel Eckstein je zakladateľom a prezidentom Medzinárodného združenia kresťanov a Židov

zdroj: Jerusalem Post Christian Edition, preklad -aš-, foto: pixabay

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *