Čítanie mien obetí holokaustu

Záznam

Mená čítame z deportačných listov, ktoré sa zachovali. Do dnešného dňa totiž Slovensko nemá skompletizovaný zoznam obetí holokaustu. Deportačné listy sú z prvej vlny deportácií, ktoré sa uskutočnili v roku 1942. Zoznamy odvlečených z druhej vlny deportácií, ktoré sa začali v septembri 1944, sa žiaľ nezachovali.

Pri  čítaní mien obetí holokaustu vychádzame z úzkej spolupráce s Dokumentačným strediskom holokaustu, Židovskou náboženskou obcou v Bratislave,  Ústredným zväzom židovských náboženských obcí,  Múzeom židovskej kultúry, ale aj s historikmi ako Ivan Kamenec či Eduard Nižňanský.

Doteraz z deportačných listov čítali osobnosti slovenského kultúrneho a spoločenského života ako Emília Vášaryová, Martin Huba, Peter Lipa, Pavel Vilikovský, Božidara Turzonovová, Eva Matejková, Miroslav Marcelli,  Katarína Hasprová,  Iveta Radičová, Anton Srholec, Marián Labuda  a mnohí ďalší.

Tento dôstojný pietny akt sa stretol zakaždým s obrovským záujmom.

Podujatie organizujeme v spolupráci s Bratislavským kultúrnym informačným strediskom a za finančnej podpory Bratislavského samosprávneho kraja, Nadácie Ezra a Národnej banky Slovenska.

Tlačová správa, ročník 2021

Čítanie mien obetí holokaustu za účasti predsedu vlády SR Eduarda Hegera.
Vo štvrtok 9. septembra o 18.30 hod. v Divadle P.O. Hviezdoslava v Bratislave sa uskutoční už dvanásta pietna spomienka „Čítanie mien obetí holokaustu“. Má za cieľ prinavrátiť obetiam Šoa (Holokaustu) ich dôstojnosť vyslovením ich mien. Podujatie je voľne prístupné pre verejnosť.


Podujatiu bude predchádzať čítanie príbehov svedkov holokaustu „Nezabudneme“ o 17.00 hod pred hlavným vstupom do divadla, na Laurinskej ulici.
Tento rok prijalo pozvanie čítať bezmála štyridsať osobností verejného života na Slovensku. Medzi nimi Alena Heribanová, Daniel Hevier, Ivana Kuxová, Ján Štrasser, Katarína Hradská, Pavol Demeš, Oľga Gyárfášová, Kata Martinková, Juraj Droba, Elena Kohútiková, Miro Cipár, Alexandra Bražinová, Robert Kirchhoff a ďalší. Čítať príde predseda vlády SR Eduard Heger, ktorý väčšiu časť svojho programu v ten deň venuje spomienke na holokaust. Z členov vlády príde aj Ján Budaj, minister životného prostredia. Mená budú čítané z deportačných listov z prvej vlny v roku 1942. Tento rok si spomenieme na obete z jedenásteho mužského a dvanásteho rodinného transportu.


Jednotlivé obete holokaustu nemajú svoje vlastné pomníky s náhrobným kameňom a menom. Legislatívou vojnového Slovenského štátu boli Židia len pre svoj pôvod najprv dehumanizovaní, potom deportovaní do koncentračných a vyhladzovacích táborov a tým cielene zbavení aj svojho občianstva. Ich mená cynicky vymenili za anonymné číslo vytetované na zápästie. Tento rok si pripomíname smutné 80. výročie prijatia takzvaného Židovského kódexu*.
Publicistka a spisovateľka Ľuba Lesná založila tradíciu každoročného čítania mien obetí holokaustu na Slovensku. „V továrni na smrť, inak povedané v koncentračných táboroch počas Druhej svetovej vojny zahynuli desiatky tisíc ľudí bez mena ako výsledok priemyselného vyhladzovania. Prinavraciame im ich mená a tým aj ich dôstojnosť,“ zdôraznila Ľuba Lesná.


„Holokaust, alebo Šoa, je súčasťou nášho svedomia. Pokusy relativizovať hrôzy holokaustu nemajú nič spoločné s Biblickým kresťanstvom,“ dodal Peter Švec, predseda ICEJ Slovensko, ktoré sa pred rokmi podujalo zabezpečovať toto podujatie organizačne.
Súčasťou programu bude aj rozhovor s preživším Ladislavom Welwardom, ktorý ako dieťa prežil holokaust, prenasledovanie a neskôr bol s otcom lekárom internovaný v zbernom tábore pre Rómov v Dubnici nad Váhom. Prostredníctvom videonahrávky o koncentračnom tábore v Auschwitzi a Mauthausene porozpráva publicista a humorista Pavel Taussig, ktorý holokaust prežil ako jedenásťročný chlapec. Ľuba Lesná sa v moderátorskej dvojici s Braňom Závodským porozpráva s publicistkami Natašou Holinovou a Veronikou Tóthovou-Homolovou, spoluautorkou knihy „Mengeleho dievča“.

V Bratislave, 7.9.2021