180 etiópskych imigrantov pricestuje zajtra do židovského štátu v rámci pokračovania operácie Zur Izrael.

Jeruzalem, 31.5.2022

Imigranti pristanú na palube lietadla prenajatého Židovskou agentúrou pre Izrael, ktorá koordinuje s izraelskou vládou snahu spojiť 3 000 Etiópčanov s ich rodinami.

Skupina 180 nových prisťahovalcov z Etiópie si zajtra splní svoj životný sen, keď ich špeciálny let, ktorý zorganizovala Židovská agentúra pre Izrael pristane na letisku Bena Guriona. Bude to znamenať pokračovanie operácie Zur Israel, iniciatívy, ktorá v nadchádzajúcich mesiacoch umožní 3 000 Etiópčanom spojiť sa so svojimi rodinami v Izraeli.

Stredajší prílet bude prvým zo série letov, ktoré sú naplánované z Etiópie v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov, keďže budúci prisťahovalci, ktorí sa majú spojiť so svojimi rodinami v židovskom štáte, v súčasnosti čakajú na aliju (prisťahovanie do Izraela) z Gondaru a Addis Abeby. Druhý let pristane na letisku Bena Guriona vo štvrtok a privezie ďalších 160 etiópskych prisťahovalcov v rámci operácie Zur Izrael.

V stredu bude prisťahovalcov sprevádzať Ministerka pre aliju a integráciu Pnina Tamano-Šata, ako aj predseda Svetovej sionistickej organizácie (WZO) a úradujúci predseda Židovskej agentúry Yaakov Hagoel. Minister Tamano-Shata a Hagoel boli v Etiópii aj preto, aby zhodnotili prípravy imigrantov na aliju.

Operácia sa pôvodne začala v decembri 2020 na základe rozhodnutia vlády pod vedením ministra Tamano-Šata v októbri toho istého roku. Židovská agentúra je zodpovedná za prípravu etiópskych prisťahovalcov na aliju a organizáciu ich letov do Izraela v koordinácii s Ministerstvom pre aliju a integráciu a v spolupráci s Ministerstvom vnútra a Ministerstvom zahraničných vecí.

„Izraelská vláda a Židovská agentúra sú pripravené na prijatie týchto nových etiópskych prisťahovalcov,“ povedal minister Tamano-Šata. „Spoločne sa postaráme o to, aby sa prisťahovalcom konečne splnil ich sen a aby sa dostali domov a k svojim rodinám.“

Okrem úlohy vlády a Židovskej agentúry prichádza 3 000 prisťahovalcov v súčasnej fáze operácie do Izraela vďaka podpore Židovských federácií Severnej Ameriky (JFNA) a Keren Hayesod, ktoré začali proces zhromažďovania miliónov dolárov na podporu tejto veci, keď vláda oznámila svoje rozhodnutie, Medzinárodného spoločenstva kresťanov a Židov (IFCJ), Medzinárodného kresťanského veľvyslanectva Jeruzalem a priateľov Izraela z Kórey. K stredajšiemu alija letu z Etiópie sa pridajú vysokí predstavitelia JFNA, Keren Hayesod, WZO a IFCJ.

„Vďaka obnoveniu operácie Zur Izrael si tisíce nových prisťahovalcov z Etiópie budú môcť splniť svoj sen a po mnohých rokoch čakania sa pridať k svojim príbuzným v Izraeli,“ povedal úradujúci predseda Hagoel. „S podporou židovského národa a izraelskej vlády bude Židovská agentúra sprevádzať nových prisťahovalcov v procese alije do Izraela spolu so svetovým židovstvom. V spolupráci s Ministerstvom pre aliju a integráciu budeme tiež pomáhať pri ich integrácii v prijímacích centrách po celej krajine. Je našou povinnosťou pomôcť im pri ich prvých krokoch v Izraeli.“

Symbolicky sa stredajší let uskutoční len niekoľko dní po tom, ako si Izrael tento rok pripomenul Deň Jeruzalema, ktorým si pripomína 55. výročie znovu-zjednotenia izraelského hlavného mesta a ktorý je zároveň oficiálnym dňom pamiatky etiópskych Židov, ktorí zahynuli počas svojej cesty do Izraela.

Keď noví etiópski prisťahovalci dorazia, začnú svoj nový život v prijímacích centrách po celom Izraeli s pomocou Židovskej agentúry, ako aj Ministerstva pre aliju a integráciu. Prisťahovalci dostanú finančnú podporu a poradenstvo vrátane vzdelávania v hebrejčine, ako aj prípravu na integráciu na trhu práce a tiež do vzdelávacieho systému.

„Severoamerická židovská komunita je hrdá na to, ako sa naša komunita opäť aktivizuje, aby podporila etiópsku aliju,“ povedal prezident a výkonný riaditeľ Židovskej federácie Eric Fingerhut. „Tieto inšpiratívne momenty sú pripomienkou toho, aké dôležité je investovať do infraštruktúry židovských podporných organizácií, čo federácie robia rok čo rok, aby sme boli pripravení konať, keď vznikne potreba.“

„Keren Hayesod neúnavne pracuje po celom svete, aby pomohol tým, ktorí to potrebujú. Deje sa tak pri príchode nových prisťahovalcov z Etiópie, ako aj pri záchrannej misii na Ukrajine, ktorú Keren Hayesod podporuje,“ povedal predseda svetovej organizácie Keren Hayesod Sam Grundwerg. „Som hrdý a nadšený, že sa Keren Hayesod podieľa na dôležitých a život zachraňujúcich operáciách a zjednocuje rodiny v Izraeli. Budeme tu aj naďalej pre obyvateľov Izraela a židovské komunity na celom svete.“

V novembri 2021 izraelská vláda obnovila operáciu Zur Izrael, ktorá umožňuje ďalším 3 000 prisťahovalcom spojiť sa so svojimi prvostupňovými príbuznými v Izraeli. V tom istom vládnom opatrení sa stanovuje, že minister vnútra a minister pre aliju a integráciu vypracujú komplexný plán na dokončenie imigračného procesu pre tých, ktorí čakajú na aliju v Gondare a Addis Abebe.

Od vzniku štátu sa s pomocou izraelskej vlády a Židovskej agentúry prisťahovalo do Izraela 95 000 Etiópčanov. V polovici 80. rokov 20. storočia prišlo prostredníctvom operácie Mojžiš cez Sudán približne 8 000 prisťahovalcov. V roku 1991 prišlo 14 000 prisťahovalcov v rámci operácie Šalamún. V lete 2013 Židovská agentúra ukončila svoje vedenie operácie Krídla holubice, v rámci ktorej prišlo 7 000 prisťahovalcov z Etiópie. Do dnešného dňa prišlo v rámci prebiehajúcej operácie Zur Izrael viac ako 2 000 nových prisťahovalcov, pričom sa očakáva, že po letoch, ktoré sú naplánované v priebehu nasledujúcich mesiacov, sa ich počet zvýši na 5 000.

Beth Kieffer Leonardová a Jeff Schoenfeld sú spolupredsedami misie do Etiópie. „Od minulosti až po súčasnosť zohráva severoamerická židovská komunita ústrednú a kľúčovú úlohu v procese premeny sna o etiópskej aliji na skutočnosť – pre samotných prisťahovalcov, pre izraelskú spoločnosť a pre židovský národ,“ uviedli. Schoenfeldová je predsedníčkou Výboru pre Izrael a zahraničie v JFNA a Kieffer Leonard je predsedom Rozpočtového a finančného výboru v Židovskej agentúre.

Tieto snahy o návrat etiópskych Židov domov do Izraela sa uskutočňujú v spojení s misiou Židovskej agentúry na záchranu a podporu ukrajinských Židov. Tieto dve komplexné iniciatívy uskutočňované súčasne odrážajú schopnosť organizácie pracovať v každom okamihu na plný výkon na celom svete, aby bol svet bezpečným miestom pre každého Žida.

Zdroj: Jewish Agency, Autor: Maxim Dinshtein

Aj vy môžete prispieť svojou troškou na podporu etiópskej alije. Darujte cestu snov TU.

O Židovskej agentúre pre Izrael (Jewish Agency):

 Židovská agentúra pre Izrael sa od roku 1929 usiluje o zabezpečenie židovskej budúcnosti. Mala zásadný význam pri zakladaní a budovaní štátu Izrael a naďalej slúži ako hlavné spojivo medzi židovským štátom a židovskými komunitami na celom svete. Toto globálne partnerstvo jej umožňuje riešiť najväčšie výzvy židovského národa v každej generácii. V súčasnosti Židovská agentúra spája globálnu židovskú rodinu, privádza Židov do Izraela a Izrael k Židom tým, že poskytuje zmysluplnú angažovanosť v Izraeli a uľahčuje aliju. Snaží sa tiež budovať lepšiu spoločnosť v Izraeli – a mimo neho – a dodáva energiu mladým Izraelčanom a ich rovesníkom na celom svete, aby znovu objavili kolektívny zmysel pre židovský cieľ. Židovská agentúra je aj naďalej prvým záchrancom židovského sveta, ktorý je pripravený riešiť mimoriadne situácie v Izraeli a zachraňovať Židov z krajín, kde sú v ohrození. https://www.jewishagency.org/ 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *