ALIJA: PÁNOVA SADBA

Autor: Nicole Yoder, Viceprezident ICEJ, Aid & Aliyah

Alija znamená „vyjsť“, v duchovnom aj fyzickom význame. V tomto hebrejskom výraze je  ukrytá viac ako 2000-ročná túžba za Jeruzalemom a Sionom, ktorú si židovský národ predával z generácie na generáciu počas života v exile. Výraz „alija“ je použitý v knihe Genezis 50:13-14, pri zmienke o Jakubových pozostatkoch prinesených z Egypta a pochovaných v izraelskej zemi. 

Osobne som čelila výzve presťahovať sa do novej krajiny, keď sa všetko zmení jedným krátkym letom. Viem, aké to môže byť ťažké. Zvyčajne sa takáto zmena starostlivo plánuje mesiace (alebo roky). Najprv je potrebné prejsť byrokratickým procesom a odovzdať dokumentáciu na posúdenie spôsobilosti. Potom, v ideálnom prípade, si vyhradiť čas na zváženie možností a plánov, kde bývať, pracovať či chodiť do školy. Pred samotným nástupom do lietadla je potrebné zariadiť množstvo praktických detailov. A pristátie v Izraeli je len začiatok cesty. 

Čo však v prípade, že máte ledva čas na to, aby ste sa pobalili alebo si čokoľvek naplánovali? 

Zranená a opustená

Katya nedávno stratila svoj domov pri ruskom leteckom útoku. Šrapnel ju pripravil o predné zuby. Akoby toho nebolo dosť, bola tiež postrelená do nohy. Keď bola hospitalizovaná, informovali ju, že jej nohu nie je možné zachrániť, nakoľko sa bezpečnostná situácia rapídne zhoršovala. 

V snahe o bezpečnosť boli na evakuáciu chorých a ranených povolané osobné autá. Zadné sedadlá boli sklopené a Katya ležala natiahnutá medzi zadným sedadlom a kufrom. Po ôsmych trýznivých a bolestných hodinách cesty prešla hranicu do Moldavska, a nakoniec do Izraela. 

Prvou dobrou správou po príchode do Izraela bolo, že miestni lekári dokážu zachrániť jej nohu. Budú však potrebné mesiace rehabilitácií, a Katya sa potrebuje zotaviť fyzicky aj duševne predtým, než by mohla pomyslieť na štúdium hebrejčiny alebo začať pracovať. Nevyhnutne tiež potrebuje zubnú starostlivosť, aby sa jedného dňa mohla znova sebaisto usmievať, a snáď sa aj vrátiť k svojej bývalej profesii v obchode a marketingu.  

Všetky urgentné záležitosti, ktoré musí imigrant riešiť po presťahovaní sa – začať študovať hebrejčinu, nájsť si primerané bývanie a zamestnanie, vybudovať si sociálne zázemie; každá z nich je výzvou samou o sebe – museli v Katyinom prípade počkať, keďže sa v prvých mesiacoch v Izraeli musela spoľahnúť na dobrých ľudí, ktorí jej pomáhali. Prekonanie týchto počiatočných výziev ide ruka v ruke so snahou o pochopenie a správnu interpretáciu nových spoločenských noriem. V novej kultúre je tiež potrebné vybudovať si novú identitu, čo je náročný proces. 

Napriek všetkému má spoločnosť po istom čase úžitok z rozvoja tohto bohatého kultúrneho plátna. Je to ako presadiť strom do nového podnebia s rozdielnym typom pôdy. Na začiatku je zmena šokom a je potrebná špeciálna starostlivosť o novú pôdu, aby strom prekvital. 

Sestry potrebujúce podporu

Pomáhať novému imigrantovi kvitnúť v jemu neznámom prostredí má mnoho tvárí. Irina (21) bola v poslednom ročníku univerzity, a jej mladšia sestra Lada (16) ešte nedokončila strednú školu, keď ich v jedno ráno mama zobudila so slovami, ktoré by si Irina nikdy nepomyslela počuť: „Sme vo vojne!“ 

“Bolo to ako zlý sen”, vysvetľuje Irina. “Chýbalo mi už len pol roka k získaniu diplomu… Teraz nevieme, čo robiť, lebo aj škola mojej sestry, aj moja univerzita, boli bombardované. Nevieme, čo prinesie budúcnosť.“

Rodina najprv zostávala doma, úzkostlivo sledujúc správy. Nakoniec skončili v úkryte s inými rodinami, v skladoch lokálneho supermarketu, v ktorom pracovala ich mama. O týždeň nato boli bombardované elektrárne, a úkryt sa ponoril do tmy. 

Vtedy sa mama rozhodla, že je pre dievčatá príliš nebezpečné zostať. Sama cítila, že ako manažérka supermarketu je povinná zotrvať, pre dcéry však zorganizovala útek z Charkova k poľským hraniciam, vo vlakoch natlačených na dvojnásobok kapacity. Cesta trvala 24 hodín, ale podarilo sa im dostať do Poľska, a nakoniec do Izraela. 

Na otázku, ako vidí svoju budúcnosť, Irina odpovedala: „Ukončila som svoje vzdelanie s inžinierskym titulom. Študovala som ventiláciu, klimatizáciu a kúrenie, a dúfam, že budem môcť pracovať vo svojom odbore. Neviem, či to bude možné, keďže moja univerzita bola zbombardovaná a môj diplom som nedostala.“

Oddelené od svojej rodiny a v stálych obavách o milovaných, ktorých nechali doma, Irina a Lada potrebovali po aliji základnú podporu. Darovali sme im balíčky na privítanie a sponzorovali sme program,  ktorý im ponúkol bývanie, lekcie hebrejčiny, a sprevádzanie v ich príprave na ďalšie kroky v Izraeli. Ironicky, toto zahŕňalo aj prípravu na službu v armáde, ktorá je povinná pre každého mladého Izraelčana. Predstavte si úľavu rodičov, ktorí vedia, že ich dcéry sú v bezpečí, a majú okolo seba ľudí, ktorí im pomáhajú v čase, keď pri nich oni osobne byť nemôžu, aby im poradili a podporili ich.  

Mnohí kresťania venovali štedré dary na podporu zvládnutia výziev alije, pretože vieme, že Boh povoláva kresťanské národy k pomoci (pozri napr. Iz 49:22-23). Predsa však, volanie k “prinášaniu synov a dcér v našom náručí” je oveľa viac než len zabezpečenie nejakých informačných seminárov a preplatenie letenky s batožinou naviac. Vyžaduje si to tiež pomôcť každému stať sa „zasadeným“ v ich rodnej zemi; niečo, o čom Pán hovorí, že urobí „celým svojím srdcom a celou svojou dušou“ (Jer 32:41).

Nepochybujte, že táto integračná fáza zasadenia a zakorenenia sa v Izraeli je rozhodujúca. Bez nej je imigrant odsúdený na nekončiace namáhanie sa, alebo ešte horšie, mnohí stratia odvahu a snažia sa odísť, čo zase odrádza iných od toho, aby sa vôbec pokúsili o aliju. Proces zakorenenia sa vyžaduje dať stromu výživu a starostlivosť. Táto starostlivosť sa môže prejaviť v rôznych formách, ako je asistencia s bývaním, štúdiom jazyka, odborné vzdelávanie alebo zmena odbornej spôsobilosti. Možno je potrebná pomoc s vyplnením medzier vo vzdelaní. Základné potreby vo forme daru vecí do domácnosti alebo praktického mentoringu od domácich môžu byť rozhodujúcim momentom pre rodinu, ktorá sa snaží úspešne sa usadiť v Izraeli.  

Katya potrebovala pomoc so zubnou starostlivosťou, a my sme ju radi sprostredkovali. Potreby sa rôznia v každej situácii, ale naša podpora je úžasným zdrojom útechy a pomoci pre bezradných a preťažených imigrantov. Niektorí potrebujú pomoc v mnohých smeroch, a zase iným stačí len jemné postrčenie tým správnym smerom, aby pokračovali v ceste sami. 

Vďaka štedrosti mnohých našich priateľov z celého sveta, ICEJ poskytuje podporu počas všetkých období alije, vrátane kritickej integračnej fázy. Je pre nás radosťou a privilégiom asistovať pri letoch, ale sme tu tiež vtedy, keď sa vyžaduje pomoc z často väčšími výzvami, ktoré na nových imigrantov čakajú po vystúpení z lietadla. 

Pomôžte nám zasadiť viac židovských rodín v ich zasľúbenej zemi – https://icej.darujme.sk/alija-pomahame-zidom-vratit-sa-domov/ 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *