Boli sme pri otvorení Slovenského kultúrneho inštitútu v Jeruzaleme

Jeruzalem, streda 13. apríla podvečer, pri západe slnka, na jednej z najlepších adries „večného mesta“, na King David street 19, hneď vedľa rovnako pomenovaného ikonického hotela…

Otvorenie Slovenského inštitútu – odteraz dôležitého kúska nášho Slovenska na pôde hlavného mesta Izraela. Veľká vec sa podarila, za prítomnosti predsedu NR SR, ministrov zahraničných vecí, starostu Jeruzalema, oboch veľvyslancov, slovenského ministra práce, viacerých poslancov NR SR Peter Kremský, poslanec OĽANO, Peto Liba, Michal Šipoš, Juraj Šeliga, Gábor Grendel…, zástupcov židovskej komunity zo Slovenska a veľa osobností z oboch štátov.

A jedna vsuvka… Ešte aj história tej prevádzky auto-požičovne Hertz, susediacej odteraz so Slovenským inštitútom, má svoje korene na Slovensku. Podľa spresnenia od Tomáš Stern korene Johna D. Hertza siahajú do Sklabine, respektíve Vrútok pri Martine.

Verím, že raz sa bude takto otvárať aj plnohodnotné veľvyslanectvo Slovenska v Izraeli na pôde tohto mesta. Teraz je stále v Tel Avive.Gratulácia za výbornú organizáciu patrí riaditeľovi Slovenského inštitútu Jakub Urik.

– Peter Švec, predseda ICEJ Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *