Čo nie je povolené vojakom izraelskej armády

Izrael je malý štát, ktorý je však kedykoľvek pripravený odraziť nepriateľa. Táto mladá krajina opakovane dokázala, že sa v prípade útoku dokáže postaviť sama za seba. Izrael háji svoje vlastné záujmy, pričom využíva síce nie najväčšie, zato veľmi disciplinované ozbrojené sily – IDF (Israel Defense Forces). Vzhľadom k tomu, že situácia v štáte je neustále napätá, v armáde platia prísne pravidlá. Poďme sa pozrieť na niekoľko z nich.

Vojak izraelských ozbrojených síl má právo na fotografovanie sa kdekoľvek, avšak môžu sa zverejňovať len fotografie zachytené mimo vojenskej základne a iné strategicky dôležité objekty. Veľké množstvo fotografií zachytených na letiskách a v blízkosti hangárov s vojenským vybavením, je prácou profesionálnych reportérov, z ktorých každá fotografia musela byť dopredu schválená vedením IDF.

IDF je armáda, nie politická štruktúra. Preto by tí, ktorí v IDF slúžia, nemali otvorene prejavovať svoje politické názory. Bojovníci izraelských ozbrojených síl majú zakázané písať politické komentáre na sociálnych sietiach alebo lajkovať príspevky na verejných stránkach či stránkach významných politických osobností.

V izraelskej armáde, pokiaľ má vojak zapnuté všetky gombíky (teda vrátane horného), došlo k nejakej mimoriadnej udalosti. V prípade, že vojak nemá príležitosť ústne informovať svojich kolegov o poplachu, môže si zapnúť horný gombík a jeho kamaráti okamžite pochopia, čo sa stalo. Okrem toho se všetky gombíky zapínajú na odeve vojakov padlých.

Vojaci, ktorí vykonávajú vojenskú službu, majú zakázané obliekať si civilné veci.

Izrael všeobecne nazerá cez prsty na hazardné hry a pre bojovníkov IDF sú hazardné hry prísne zakázané. V armáde sú potom nahradené inými společenskými hrami.

Vojak IDF je povinný ostávať neustále ostražitý, a preto každý bojovník môže v priebehu trojročnej služby poslúchať hudbu iba v jednom uchu. V prípade poplachu alebo podozrivého hluku to vojak okamžite počuje.

Zákaz jazdy verejnou hromadnou dopravou s prestupmi. Aj keď je židovský štát malý, aj tam sú miesta, kam je obtiažne sa dostať verejnou hromadnou dopravou. Tento zákaz bol zavedený s cieľom zaistiť bezpečnosť samotných vojakov, pretože medzitým čo čakajú na ďalší spoj, môžu padnúť do rúk militantov.

Zdroj: israel.cz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *