Domov v Haife privítal svojich prvých obyvateľov v novej budove organizácie ICEJ

Ľudia, ktorí prežili na Ukrajine holokaust, sa konečne cítia bezpečne

V Haifskom domove pre prešivších holokaustu ICEJ stále prijíma nových obyvateľov, ktorí utiekli pred vojnou na Ukrajine. V súčasnosti máme deväť preživších z Ukrajiny, ktorí sa nedávno udomácnili v domove v Haife, ďalší pribudnú a ich príbehy sú srdcervúce. V Izraeli sa teraz cítia bezpečne, ale urobiť aliju v seniorskom veku nebolo ani zďaleka jednoduché!

Keď sme nedávno navštívili Mayu a Anatolija v ich novom byte, boli nadšení a ochotne sa podelili o svoj príbeh.

Posledných 37 rokov žili sto kilometrov od Charkova. Maya nám porozprávala, že si ako malé dievčatko živo pamätá, ako musela v roku 1941 s matkou utiecť z Charkova, keď sa k ich mestu blížili nemecké vojská. Spomína si na strach a hlad, ktorý po ceste prežívali, keď utekali do Turkménska.

Po vojne sa vrátili do Charkova, ale antisemitizmus tam bol všadeprítomný. Keď sa uchádzala o prácu a ľudia zistili, že je Židovka, neprijali ju.

„Je veľmi ťažké byť Židom, nech ste kdekoľvek,“ povedala nám smutným hlasom. „Keď sa stane niečo zlé, vždy sa z toho obviňujú Židia.“

So slzami v očiach však spomínala aj na to, ako jej stará mama často hovorievala: „Príde deň, keď bude aj na našej „ulici“ [v našej komunite] veselo.“

Keď vo februári minulého roka vypukla na Ukrajine vojna, Maya a jej manžel nemali v pláne opustiť dom, ktorý postavili a v ktorom prežili toľko rokov. To sa však zmenilo, keď sa frontové línie bojov priblížili a okolo ich pozemku sa začali kopať zákopy. Obaja vedeli, že je čas odísť. Ešte v ten istý večer im zazvonil telefón a organizácia, ktorá s nimi bola v kontakte na začiatku vojny, im oznámila, aby si okamžite zbalili nejaké veci a boli pripravení na odchod na druhý deň ráno.

Skôr ako si uvedomili, čo sa deje, už sedeli v autobuse do charkovskej synagógy. Odtiaľ ich odviezli autobusom do Moldavska, kde im vybavili doklady, a potom ich letecky prepravili do Izraela. Ich syn a jeho rodina urobili aliju pred dva a pol rokom a už žili v Haife, takže sa k nim pripojili. Po niekoľkých týždňoch sa však Maya a Anatolij presťahovali do haifského Domova a stali sa prvými obyvateľmi najnovšieho bytového domu kresťanského veľvyslanectva!

„Cítime sa takí milovaní a vítaní,“ zopakovala Maya niekoľkokrát. „Skvele sa o nás starajú a my sme takí šťastní, že sme tu.“

Pre ICEJ je cťou, že im môže v tomto náročnom období ich života a zároveň v takom pokročilom veku poskytovať emocionálnu aj praktickú podporu. Tešíme sa, že im budeme aj naďalej pomáhať usadiť sa v Domove v Haife a celkovo sa aklimatizovať v Izraeli.

Ďakujeme vám, že zvažujete poskytnutie štedrého daru na činnosť Domova Haifa ICEJ pre osoby, ktoré prežili holokaust. Prispieť môžete ešte dnes na cez bankový účet ICEJ Slovensko.

Číslo účtu SK23 0200 0000 0012 9716 0551 (VÚB) , variabilný symbol: 42432 

Autor: Yudit Setz, Zdroj: icej.org

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *