DOMOV PRE PREŽIVŠÍCH HOLOKAUSTU V HAIFE

Publikované dňa: 3.3.2025
Od: zamestnanci ICEJ

„Veselé srdce slúži na zdravie, zronený duch však kosti vysúša.“ (Prís 17,22)

Uprostred životných vzostupov a pádov, a najmä v týchto náročných vojnových časoch, pracujeme s obyvateľmi ICEJ domova pre preživších holokaustu v Haife na vytváraní malých oáz – miest útočiska, ktoré poskytujú útechu a uzdravenie pre ich telo a dušu.

Zariadenie pre nový salón krásy v domove v Haife.

Popri rôznych aktivitách, ktoré už prevádzkujeme, s radosťou oznamujeme otvorenie kozmetického salónu v jednej z voľných miestností domova v Haife. K tejto myšlienke nás čiastočne inšpirovala Genia, milovaná obyvateľka, ktorá zomrela vo veku 100 rokov. Raz nám povedala: „Často sa budím s pocitom skleslosti, ale keď sa oblečiem, dám si na seba pekné šaty, upravím si účes a nalíčim sa, vtedy sa cítim oveľa lepšie…”

Vidíme, že vonkajší vzhľad môže pomôcť ľuďom cítiť sa lepšie aj zvnútra. Táto novinka bude obzvlášť prospešná pre mnohé preživšie ženy v našej starostlivosti, ktoré boli ako mladé dievčatá počas holokaustu ukrátené o mnohé veci. 

V našom novom salóne krásy budú mať obyvatelia prístup k profesionálnym strihom, farebným úpravám, ako aj k vyhradenému priestoru na manikúru a pedikúru, ktorý ponúka individuálny prístup v uvoľnenej atmosfére. Doplnený o tichú hudbu a šálku čaju alebo kávy, salón krásy je prísľubom pokojného útočiska. Tešíme sa, že v nasledujúcich týždňoch budeme môcť privítať našich obyvateľov v tomto novom priestore. 

Na učenie nie si nikdy pristarý

Maria (vľavo) vyučuje na hodine hebrejčiny. 

S pribúdajúcim vekom je potrebné aktivovať nielen naše svaly, ale aj mozog. Uvedomujúc si to, zamestnankyňa ICEJ Maria začala v domove vyučovať hebrejčinu pre našich rusky hovoriacich obyvateľov. Úspech týchto hodín je vidieť, keď študenti prechádzajú na pokročilé úrovne. Najnovšiu triedu tvorí päť rusky hovoriacich obyvateľov. Najstaršou študentkou v triede je Svetlana, ktorá vo veku 89 rokov utiekla zo svojho rodného mesta vo vojnou zmietanej Ukrajine. V súčasnosti má Svetlana 91 rokov a stále túži naučiť sa hebrejčinu, jazyk svojej novej vlasti. Väčšina jej spolužiakov má okolo 80 rokov a všetci bez ohľadu na vek prejavujú veľkú ochotu prijímať nové výzvy. Títo obyvatelia nás neprestávajú inšpirovať.

NIKDY VIAC! – Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu

Počas Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu, ktorý pripadá na 27. januára, sa v domove v Haife konalo stretnutie pri príležitosti 80. výročia oslobodenia Osvienčimu. Dve z našich obyvateliek, ktoré prežili tábor smrti v Osvienčime – Miriam (103), narodená v Poľsku a Judith (96), narodená v Maďarsku – zapálili plamienok na pamiatku všetkých, ktorí zahynuli.

Na tejto slávnosti sa zúčastnili konzuli z rôznych krajín, ako aj izraelskí hodnostári vrátane ministra energetiky Eliho Cohena.

Senior viceprezident ICEJ David Parsons predniesol silný prejav, ktorý zakončil slovami: „Mnohí kresťania dnes cítia silnú morálnu povinnosť postaviť sa nepriateľom židovského ľudu a národa. V tomto boji nie ste sami. Stojí pri vás viac kresťanov ako kedykoľvek predtým. A spoločne zvíťazíme!“

Preživší holokaustu v Izraeli

Keď sa ICEJ pred 18 rokmi začalo venovať pomoci preživším holokaustu, v Izraeli žilo približne 250,000 preživších. Podľa nedávnej vládnej správy je v súčasnosti v Izraeli 123,715 ľudí, ktorí prežili holokaust. Tento počet zahŕňa 41,751 osôb, ktoré prežili nacistické prenasledovanie, a 44,334 osôb, ktoré utiekli pred postupujúcimi nacistickými silami, najmä z bývalého Sovietskeho zväzu. Ďalších 37,630 preživších sa stalo obeťami antisemitizmu počas vojny, avšak mimo Európy – išlo najmä o Židov žijúcich pod vichystickým francúzskym režimom v Maroku a Alžírsku, ako aj o irackých Židov.

  • 63 % súčasných preživších v Izraeli tvoria ženy
  • z nich 37 % sa narodilo v bývalom Sovietskom zväze, 17 % v Maroku a 11 % v Iraku
  • tretina ostatných preživších prišla do Izraela v rokoch 1948 až 1951
  • najväčšia koncentrácia preživších sa nachádza v Haife s 8,359 obyvateľmi, nasleduje Jeruzalem so 7,890 obyvateľmi a Tel Aviv so 6,177 obyvateľmi

Dojmy dvoch krátkodobých dobrovoľníkov

Dobrovoľníci Daniel (vľavo) a Gabriela (vpravo) s preživšou Sonjou (v strede). 

Jednou z vecí, ktoré si v domove v Haife veľmi vážime, je prijímanie dočasných dobrovoľníkov z celého sveta. Ich prítomnosť pozdvihuje ducha preživších a poskytuje nášmu tímu cennú podporu. Sme obzvlášť vďační, že sa k nám na tri mesiace pripojili Gabriela a Daniel Hessovci zo Švajčiarska, ktorí sa s nami chceli podeliť o svoje dojmy.

„Naša trojmesačná dobrovoľnícka misia v domove pre preživších holokaustu v Haife sa začala a už za niekoľko dní sme získali cenné poznatky o dôležitej práci ICEJ,“ hovoria. „Mimoriadne na nás zapôsobilo veľké nasadenie celého tímu. Ich cieľom je odovzdávať radosť a lásku – a to je cítiť pri každom stretnutí. Každý jednotlivec vkladá do svojej práce srdce, dušu a vášeň, vždy s úprimným záujmom o ľudí. Tento tím je jednoducho skvelý!

„Oslava je tu súčasťou každodenného života, pretože je prejavom vďaky a radosti zo života,“ dodáva Gabriela a Daniel. „Obyvatelia, z ktorých každý má svoj vlastný príbeh, zažívajú lásku, úctu a hlboký zmysel pre spoločenstvo. Práve to robí toto miesto skutočne výnimočným. Je nám cťou, že môžeme byť v nasledujúcich týždňoch súčasťou tohto úžasného tímu a prispieť svojimi schopnosťami k tejto výnimočnej službe.“

Mnohostranný záväzok so srdcom

Naša práca je rôznorodá a prispieva k blahu obyvateľov mnohými spôsobmi. Arteterapia ponúka priestor na tvorivé vyjadrenie a spracovanie emócií. Fyzioterapia zmierňuje nepohodlie a prostredníctvom pohybu prináša novú energiu. Na hodinách jazykov si aj starší obyvatelia osvojujú nové jazyky s trpezlivosťou a zvedavosťou. Okrem toho tu pravidelne dochádza zdravotná sestra, ktorá sa stará o zdravie a pohodu všetkých obyvateľov.

Citlivé zvládanie výziev

V domove v Haife sa stretávajú ľudia z pestrej zmesi kultúr, čo vytvára dynamickú atmosféru, v ktorej sú citlivosť a trpezlivosť nevyhnutné pre vzájomné porozumenie. Osobitnou silnou stránkou domova je koordinátorka Yudit Setzová. Je to skutočná staviteľka mostov – s veľkým srdcom a vždy pripravená načúvať.

Špeciálne chvíle, na ktoré sa nezabúda

Obyvatelia nachádzajú nové poklady počas malého trhu v domove v Haife.

Jedným z výnimočných momentov, ktorý sa nedávno skutočne dotkol našich sŕdc, bolo ukľudňujúce ošetrenie rúk parafínom pre dvoch našich obyvateľov – upokojujúca a regeneračná prestávka, ktorú sme si všetci hlboko užili.

Tým sa však vzrušenie neskončilo. Po vyčistení a uprataní jedného z bytov sme pre obyvateľov pripravili malý trh. Vzduch bol plný smiechu a tanca. Tašky, invalidné vozíky a rolátory boli naložené novými pokladmi.

Pri starostlivosti o týchto vzácnych ľudí, ktorí prežili nacistickú krutosť, by sme potrebovali vašu neustálu podporu. Ak chcete podporiť domov v Haife, prispejte ešte dnes na adrese:

https://help.icej.org/survivors

Hlavná fotografia: Zástupkyňa riaditeľa ICEJ Yudit (vpravo) s Miriam, 103, preživšou holokaustu (vľavo) počas Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *