ICEJ pomáha izraelským Arabom preraziť v hi-tech priemysle

Od: Laurina Driesse

Získať miesto v niektorej z úspešných izraelských hi-tech spoločností si vyžaduje znalosti, ktoré mnohým Izraelským Arabom bolestne chýbajú. Vo viacerých prípadoch musia najprv prekonať ekonomické ťažkosti a jazykové a kultúrne bariéry. 

Arabi tvoria približne 21% populácie Izraela, avšak štúdia z roku 2018 zistila, že iba 3% z hi-tech zamestnancov boli Arabi, a arabské ženy sa na nej podieľali len 0.1% napriek tomu, že v tomto pracovnom sektore je pokračujúci nedostatok pracovných síl.

ICEJ je preto nadšeným sponzorom tréningového programu WebAhead coding, ktorý dáva nové možnosti vzdelávania najlepším arabským študentom, so silnými technickými zručnosťami a túžbou zamestnať sa v danom odbore. Najmenej  50% účastníkov programu si môže nájsť prácu v hi-tech spoločnosti do roka od ukončenia štúdia, keďže každý študent získava aj pomoc s uplatnením sa v spoločnostiach, ktoré majú záujem zamestnať viac Izraelských Arabov. 

Poznáme prvé úspešné príbehy po ukončení kurzu v máji tohto roku. Štyria absolventi programu WebAhead Masterclass získali hi-tech pozíciu v priebehu štyroch mesiacov. Dvaja sú frontend developeri, ďalší dvaja sú software developer a developer automatizácie. Okrem technických vedomostí získavajú študenti aj tzv. mäkké zručnosti, potrebné pri prechode do tohto jedinečného pracovného prostredia.  

“Podporovaním podobných príležitostí vzdelávania ako WebAhead coding program zrovnoprávňujeme podmienky pre mladých arabských študentov a pomáhame im nájsť si miesto v prekvitajúcom hi-tech priemysle v Izraeli”, poznamenáva Nicole Yoder, ICEJ viceprezident pre pomoc a aliju. “To upevňuje a posilňuje celý národ na spoločnej ceste vpred.”

Dvaja čerství absolventi, Maysan Iraqui a Asma Lafe, nám prezradili, čo pre nich kurz znamenal.

Maysan vyrastala v meste Tira, v arabskom meste v centre Izraela, s nízkou možnosťou zamestnania sa pre mladých a vysokou mierou kriminality. Žila v dome spoločne s rozvetvenou rodinou a spomína si, že bola často označovaná ako “múdre dievča” a vnímaná ako nádej rodiny. Maysan vedela, že ak bude tvrdo študovať, mohla by pomôcť rodine prekonať chudobu. Bez finančnej podpory štúdia však musela na svojich pleciach niesť obrovskú záťaž. 

Mayson

Začala študovať a pracovať na nočné smeny. Avšak po dvoch rokoch práce na plný úväzok a štúdia bola nútená pozastaviť svoje vzdelávanie. Keď objavila WebAhead program, bolo to ako podanie záchranného lana. 

“Program nie je drahý v porovnaní s inými programami v tejto oblasti, navyše je organizovaný spôsobom, ktorý mi umožnil naďalej pracovať”, vysvetľuje Maysan. „V priebehu niekoľkých mesiacov som pripravená vstúpiť do sveta hi-tech a zabezpečiť tak živobytie pre mňa i moju rodinu.”

Maysan si veľmi užívala tímovú spoluprácu, ktorú zakúsila pracujúc na rôznych úlohách, a nazbierala mnoho poznatkov od dobrovoľných mentorov a rečníkov, ktorí pomáhajú úspechu programu. 

“Sú tu úžasní ľudia, ktorí s nami radi zdieľali svoj čas a vedomosti, aby nám pomohli byť úspešnými. V budúcnosti by som si priala robiť niečo podobné, pomáhať mladým ľuďom učiť sa a uspieť” poznamenala Maysan.

Asma má 23 rokov a vyrastala v izraelsko-arabskom meste neďaleko mesta Akko. V 11. ročníku objavila svoju lásku k programovaniu a kódovaniu, a vedela, že toto je cesta, po ktorej chce ísť. Ani v 18-tich rokoch však ešte nehovorila hebrejsky a zriedkakedy prišla do kontaktu s izraelskými Židmi. Zmenilo sa to, keď začala pracovať v reštaurácii v meste Akko, kde stretávala židovských zákazníkov dennodenne. O päť rokov neskôr už viacej dôverovala sebe samej, aj stretu s novou kultúrou. 

Asma začala študovať softwérové inžinierstvo na Ort Braude (Vysoká škola v meste Karmiel, Izrael), a potom jej dvaja priatelia povedali o programe WebAhead. Nebola si zo začiatku istá, či sa má prihlásiť, ale jej priatelia ju presvedčili, a nakoniec sa prihlásili všetci spolu. 

“Vzali nás všetkých troch, ale povedali mi, že môj výkon nebol taký dobrý ako výkon mojich dvoch priateľov, a že budem musieť tvrdo zapracovať, aby som sa uchytila a zlepšila svoje zručnosti”, prezradila.

Program čoskoro zmenil Asme život.

“Hovorili nám: ‘Najprv sa pýtaj samého seba. Ak nenájdeš odpoveď, spýtaj sa svojich priateľov. Až potom sa obráťte na nás.’ Na začiatku som bola skeptická voči takémuto prístupu, bolo to pre mňa úplne nové, potom som však pochopila, že tento spôsob učenia ‘uč sa ako učiť seba samého’, je presne to, čo mi umožňuje vstrebať vedomosti do hĺbky a uspieť. Táto lekcia sa dá použiť v mnohých životných situáciách a zmenila spôsob, akým sa pozerám na seba a svoje schopnosti”, povedala Asma.

Asma tvrdo pracovala na zlepšení svojho výkonu a zručností, a ukončila viac projektov, ako boli študenti povinní ukončiť. Stala sa tak hrdinkou programu! Je ambiciózna a pomáha iným zvládnuť výzvy. Pred začatím programu nikdy nepočula slovo ‘DevOps’, teraz je to jej najobľúbenejší predmet, ktorý sa jej zíde pri hľadaní zamestnania. 

Je veľmi vďačná aj za mäkké zručnosti, ktoré sa počas kurzu naučila, a teraz vie, ako napísať životopis a pripraviť sa na pohovor. Rozhodla sa pozastaviť vysokoškolské štúdium a hľadá si prácu ako developer. 

“Keď som študovala, nevedela som si predstaviť, ako si budem hľadať prácu. Necítila som sa dostatočne dobrá. Teraz, vďaka programu, a tomu, čo som sa tu o sebe naučila, viem, že som dobrá. Verím, že si môžem nájsť dobrú prácu a ďalej rásť”, uistila Asma. 

ICEJ dáva budúcnosť a nádej všetkým odvetviam izraelskej spoločnosti. Vďaka vášmu štedrému darcovstvu môžeme posilňovať rodiny, zlepšovať životy, zdvíhať menšiny a osožiť národu Izraela. 

Zdroj: icej.org

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *