ICEJ pomáha pri náraste počtu záujemcov o Aliju z Ruska a Etiópie

Autor: Chris Chambers

Ruská Alija je stále na vzostupe, napriek správam, že sa dvere zatvárajú. Podľa najnovších údajov izraelského Ministerstva pre Aliju a integráciu prišlo do Izraela od januára do septembra tohto roku viac ako 52 000 židovských prisťahovalcov. Ide o najvyšší počet novo prichádzajúcich od konca 90. rokov, keď došlo k oslabeniu silnej vlny sovietskej Alije.

Z tohtoročného počtu nových prisťahovalcov pochádza 50 % z Ruska, nasleduje Ukrajina s 26 %, USA s 5 %, Francúzsko s 3 % a Etiópia s 3 %, zvyšok prichádza z iných krajín.

Alija z Ruska je aj naďalej veľmi silná, a to aj napriek zvýšenej kontrole, ktorej Židovská agentúra pre Izrael čelí zo strany úradov v Moskve. Súdne pojednávania týkajúce sa JAFI boli opakovane odročené, čo je pozitívnym znakom toho, že sa riešia obavy týkajúce sa uchovávania a zdieľania osobných údajov ruských občanov. Devätnásteho októbra udelil súd v Moskve Židovskej agentúre ďalší dvojmesačný odklad pojednávania vzhľadom na jej ochotu riešiť tieto záležitosti.

Medzitým boli zavedené nové postupy na overovanie žiadostí o prisťahovalectvo a spoločnosť Marom Group je teraz zodpovedná za registráciu žiadostí a spracovanie informácií o Aliji. Dobrou správou je, že oba izraelské konzuláty v Moskve aj v Petrohrade zvýšili počet svojich zamestnancov, a tým skrátili čakaciu dobu na stretnutie z desiatich na dva mesiace.

Okrem toho izraelské Ministerstvo pre prisťahovalectvo, ako aj Židovská agentúra pracujú na „zrýchlenom“ programe pre Aliju, v rámci ktorého sa dokumenty kontrolujú v zahraničí, ale formality sa riešia v Izraeli. Izraelská vláda chce pomôcť všetkým Olim (novým prisťahovalcom) z Ruska, rovnako ako z vojnou zmietanej Ukrajiny. A hoci sa Alija z Ukrajiny v poslednom čase spomalila, očakáva sa, že s blížiacou sa zimou opäť narastie.

Tento rok ICEJ pomohol 3 263 Židom prisťahovať sa do Izraela, vrátane sponzorovania letov a poskytnutia pozemnej dopravy pre viac ako 1 000 prisťahovalcov z Ukrajiny. Kresťanské veľvyslanectvo tiež tento rok pomohlo pri niekoľkých tzv. „tichých“ Alija operáciách, ktoré priviedli domov takmer 300 Židov z Etiópie, pričom ďalšie lety sa očakávajú v poslednom štvrťroku 2022. Kresťanské veľvyslanectvo nedávno dostalo štedrý dar na pomoc s etiópskou Alijou, ktorý nám umožní pomôcť viacerým rodinám dostať sa do Izraela, ale s vašou pomocou môžeme urobiť oveľa viac.

Ak by ste sa chceli podieľať na úsilí ICEJ pomôcť pri súčasnom náraste počtu záujemcov o Aliju, zvážte, prosím, možnosť prispieť na nižšie uvedenom odkaze. – https://icej.darujme.sk/alija-pomahame-zidom-vratit-sa-domov/

Zdroj: icej.org

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *