Autor: David Parsons, viceprezident a hovorca ICEJ
Špeciálna delegácia viac ako 50 svetových kresťanských lídrov s Medzinárodným kresťanským veľvyslanectvom Jeruzalem v utorok navštívila pohraničné komunity v pásme Gazy a spolu so zástupcami kibucu Be’eri slávnostne položila základný kameň pre kompletnú rekonštrukciu ich centra mládežníckych aktivít zničeného počas masakru zo 7. októbra.
Pri útoku na kibuc Be’eri bolo zabitých alebo unesených 132 obyvateľov vrátane 51 starších ľudí a zničených viac ako 120 domov a kľúčových zariadení komunity. Pôvodné mládežnícke centrum využívali teroristi ako veliteľské stanovište a muselo byť zrovnané so zemou.
V reakcii na to sa ICEJ zaviazala centrum od základov obnoviť. Po dokončení bude slúžiť miestnym deťom so stravou, podporou pri domácich úlohách, obohacujúcimi programami a prázdninovými tábormi – bude poskytovať veľmi potrebnú starostlivosť a stabilitu pri návrate rodín a obnove ich životov.



Kresťanské veľvyslanectvo financuje sériu veľkých stavebných projektov, ktoré pomôžu týmto komunitám zotaviť sa a vrátiť evakuované rodiny do ich domovov. Zoznam aktuálnych projektov ICEJ zahŕňa:
- obnova zničeného centra pre mládež v kibuci Be’eri;
- prestavba domova dôchodcov na centrum starostlivosti a aktivít pre starších ľudí v kibuci Be’eri;
- rekonštrukcia zničenej materskej školy na detské traumatologické centrum v Kfar Aza;
- premena opustenej budovy na inovatívne centrum muzikoterapie v Kfar Aza;
- obnovenie a rozšírenie zvieracej terapeutickej zoo v kibuci Urim;
- vybudovanie novej skleníkovej učebne v poľnohospodárskej technickej škole v Sde Nitzan
- a vybudovanie troch veľkých protileteckých krytov pre nové traumatologické centrum v areáli Sapir College.
Celkové náklady na tieto stavebné projekty presiahnu 5 miliónov USD. Tieto prostriedky sa zbierajú od kresťanov z celého sveta, ktorí chcú pomôcť týmto poľnohospodárskym dedinám získať späť svoje domovy a životy.
Mnohé z evakuovaných rodín zažili traumatické udalosti vo svojich domovoch a tieto mrazivé spomienky nebude ľahké prekonať. Jedným z kľúčov k obnove bude ponuka širokej škály komunitných aktivít a služieb, ktoré zatraktívnia život v ich dedinách. Izraelská vláda zriadila špeciálny fond na pomoc pri obnove postihnutých domovov, ale každá komunita teraz musí nájsť zdroje potrebné na obnovu svojich verejných komunitných budov.
Za posledných 15 rokov už kresťanské veľvyslanectvo pomohlo mnohým z týchto dedín v západnom Negeve viac ako 160 mobilnými protileteckými krytmi, desiatkami hasičských vozidiel a ďalšou núdzovou pomocou. Vďaka tomu sa medzi týmito izraelskými komunitami a ICEJ vybudoval vzťah dôvery.
„Ide o najambicióznejšiu sériu stavebných projektov, aké kedy Kresťanské veľvyslanectvo realizovalo, a predstavuje skutočne jedinečnú príležitosť pre našich kresťanských podporovateľov na celom svete, aby tu mali aktuálny a hmatateľný vplyv,“ povedal predseda ICEJ Dr. Jürgen Bühler.
„V posledných desaťročiach sme už do týchto pohraničných komunít veľa investovali, pokiaľ ide o prenosné protiletecké kryty a protipožiarne vybavenie. Teraz nás však potrebujú viac ako kedykoľvek predtým a my sme odhodlaní stáť pri nich pri obnove ich spoločného komunitného života. Snažíme sa najmä zabezpečiť zariadenia na ošetrenie úrazov a uspokojiť osobitné potreby najzraniteľnejších – detí a starších ľudí,“ dodal Bühler.

Aj vy môžete byť súčasťou tohto neuveriteľného úsilia. Darujte ešte dnes do nášho fondu Izrael v kríze.
.