ICEJ víta ukrajinských Židov darčekovými balíčkami

Od začiatku vojny na Ukrajine Medzinárodné kresťanské veľvyslanectvo Jeruzalem a jeho regionálni zástupcovia pomáhajú stovkám ukrajinských Židov vo všetkých fázach procesu návratu domov – alije – do Izraela, čo zahŕňa aj starostlivosť o nich po príchode do zasľúbenej zeme.

Mnohé z ukrajinských židovských rodín prichádzajúcich do Izraela museli opustiť svoje domovy bez akéhokoľvek predchádzajúceho plánovania, pričom si so sebou zobrali len niekoľko vecí a málo, prípadne žiadne peniaze. Táto náhla vlna nových prisťahovalcov predstavuje zväčša aliju žien a detí. Keď opúšťajú krajinu a hľadajú útočisko v Izraeli, zanechávajú doma živiteľov domácností, ktorí sú často základom rodiny. V tomto čase smútku, úzkosti a neistoty im chceme v mene kresťanov na celom svete podať pomocnú a láskavú ruku.

Minulý týždeň náš tím ICEJ navštívil prírodné vzdelávacie centrum Nes Harim, komplex na úpätí Judských vrchov západne od Jeruzalema, kde sme doručili darčekové balíčky pre približne 90 detí, ktoré prišli začiatkom vojny z ukrajinského židovského sirotinca v meste Žitomír. Sú to buď siroty, alebo majú len jedného rodiča a na letisku Ben-Gurion ich privítal sám premiér Naftali Bennett.

Pnina Zubarevová, pracovníčka ICEJ pochádzajúca z Ukrajiny, sa pripojila k nášmu tímu AID pri odovzdávaní darčekov ukrajinským židovským sirotám.

„Je pre mňa veľkou cťou, že som sa mohla zúčastniť na balení a rozdávaní darčekov týmto ukrajinským deťom, ktoré prichádzajú do Izraela,“ komentovala Pnina.

Tím ICEJ sa najprv stretol so skupinou tínedžerov a potom s mladšími deťmi.

„Viete, je to cudzia krajina, sú to cudzí ľudia a nikoho tu nepoznajú,“ poznamenala Pnina. „Ale keď som sa s nimi začala rozprávať, zrazu počuli jazyk, ktorý poznajú, bez prízvuku a boli veľmi šťastní. Deti sa z uzavretých a odcudzených zmenili na otvorené, šťastné a ochotné rozprávať sa.“

Keď prišiel čas rozdávať deťom darčeky, niektoré sa dokonca pýtali, či môžu pracovníkov ICEJ objať.

„Zdá sa, že možno aj to objatie bolo pre ne ako darček, pretože sú to siroty a veľmi to potrebujú,“ povedala Pnina.

Deti boli prekvapené aj veľkosťou hračiek a hier, ktoré dostali.

„Bola som ohromená, keď som videla, ako sa na tvárach detí pri preberaní darčekov striedal smútok so šťastím a radosťou,“ vyjadrila sa Pnina.

Jedno dievčatko tlačilo kočík, v ktorom bol kameň a kus dreva. Keď sa jej Pnina spýtala, prečo má v kočíku kameň a paličku, a nie bábiku, odpovedala: „Moja bábika je doma, kde je vojna!“ Preto sa veľmi potešila, keď jej Pnina povedala, že dostane bábiku ako darček!

Ku každému darčeku bolo priložené krásne blahoželanie ICEJ vyjadrujúce slová útechy v ukrajinskom jazyku, v ktorom sa uvádza:: „Je nám veľmi ľúto tragickej straty a nespravodlivého utrpenia, ktoré tak náhle zasiahlo do vášho života. Nech je pre vás tento darček od kresťanov z celého sveta povzbudením a pomocou pri novom zakladaní vášho života tu v Izraeli. Nech sa vám tu darí a nájdete novú nádej a dobrú budúcnosť.“

Všetky deti sa dozvedeli, že ich dar im s láskou venovali kresťania z celého sveta. Radostne odpovedali slovami: „Toda Raba, ICEJ!“ („Ďakujem, ICEJ!“)

Okrem toho Kresťanské veľvyslanectvo poskytovalo balíčky pomoci stovkám ďalších ukrajinských židovských mladých ľudí, ktorí nedávno prišli do Izraela, niektorí skôr ako ich rodičia. Tieto balíčky sú vybavené potrebnými vecami, ako sú obliečky, uteráky, toaletné potreby, poukážky na oblečenie, domáce potreby a krásne kartičky s požehnaním v ukrajinčine.

„Je naozaj vzrušujúce, že môžeme privítať týchto nových prisťahovalcov a podporiť ich poskytnutím veľmi základných a užitočných vecí, ktoré každý potrebuje,“ podelila sa s nami Nicole Yoder, podpredsedníčka ICEJ pre pomoc a aliju. „Napriek smutným srdciam a starostiam, ktoré ich ťažia, je krásne vidieť ich úsmevy, keď si uvedomia, že priatelia z celého sveta na nich myslia a pripravili tento darčekový balíček špeciálne pre nich. Aj nás napĺňa radosťou, že sme mohli urobiť niečo hmatateľné, aby sme im pomohli.“

Doteraz sa ICEJ podarilo zabezpečiť niekoľko darčekových balíčkov pre 230 ukrajinských židovských detí a ich rodiny a distribúcia sa plánuje pre ďalšie stovky. S vašou podporou môžeme pomôcť mnohým ďalším deťom a rodinám týchto nových prisťahovalcov v núdzi!

Medzitým naša pobočka ICEJ vo Fínsku práve doručila dva kamióny humanitárnej pomoci, o ktorú požiadal hlavný rabín Varšavy, aby pomohol miestnej židovskej komunite postarať sa o desiatky ukrajinských židovských utečencov, ktorí sa u nich ukrývajú. Kamióny boli plné spacích vakov, teplého oblečenia, vecí pre bábätká, toaletných potrieb, nafukovacích matracov, liekov a potravín. Bola to ich druhá dodávka takejto pomoci varšavskej židovskej komunite za posledné týždne. Podobné misie humanitárnej pomoci do Varšavy plánujú aj ICEJ-Nemecko a ICEJ-Nórsko.

Prosíme vás, aby ste sa stali našimi partnermi v týchto aktivitách tým, že ešte dnes venujete svoj najlepší dar na pomoc ukrajinským Židom, ktorí boli vykorenení vojnou a hľadajú nový život v Izraeli. Cena darčekového balíčka pre deti je 100 amerických dolárov a 350 amerických dolárov pre ostatné uvítacie balíčky.

Spojme sa v našom úsilí priniesť útechu a lásku týmto novo prichádzajúcim ukrajinským Židom.

Číslo účtu SK23 0200 0000 0012 9716 0551 (VÚB)

variabilný symbol: 104

Autor: Anastasiya Gooding, Preklad: Kata Fisher

Publikované dňa:  5. apríla 2022

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *