Izrael vysadil už viac ako 240 miliónov stromov

V Izraeli pomaly začína jar a dnes 21.01.2019 tam prebieha menší sviatok Tu bi-švat, „Nový rok stromov“ alebo tiež „Sviatok stromov“.

Zvykom je vysadzovať nové stromy a pomáhať tak osidlovaniu krajiny Izrael. Do organizovaného sadenia sa zapájajú študenti, vojaci, rodiny aj skupiny turistov a popri sadeniu recitujú modlitby, ktoré sú prosbou o požehnanie ľudu a krajiny Izrael. Podľa Biblie majú stromy a ľudia mnoho spoločného. Majú svoje korene a ich život prináša dobré alebo zlé plody. Na Tu bi-švat sa tiež usporadúvajú slávnostné večere a je sa mnoho druhov ovocia. Nemali by medzi nimi chýbať plody, ktoré su pre Izrael typické – víno, figy, granátové jablko, olivy, datle apod. Za svoju existenciu (70 rokov), vysadil Izrael už viac ako 240 miliónov stromov. 

Na počest Tomáša Garriqua Masaryka (1850-1937), prvého československého prezidenta a ako dar k jeho 80. narodeninám, občania Československa (nielen Židia), vysadili jeden z prvých lesov, ktorý bol po ňom aj pomenovaný. Je to dnes živúci dar prezidentovi Masarykovi, ako symbolické gesto vďaky za jeho zásluhy v boji proti antisemitizmu. Les z olivovníkov, borovíc a cyprišov bol vysadený neďaleko kibucu Sarid na severe Izraela, a aj vy si v ňom môžete zasadiť svoj strom. Viac informácií, ako sa môžete zapojiť nájdete na 
http://www.kkl-jnf.cz/zasadit/

(zdroj:kkl.-jnf.cz)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *