Pochod po stopách hrdinov

Náš organizačný tím sleduje vývoj pandemickej situácie v Česku, na Slovensku a v Poľsku. Stále rozmýšľame, čo môžeme urobiť pre to, aby dobre naštartovaná tradícia pochodov z Osvienčimu do Žiliny „Po stopách hrdinov Vrbu a Wetzlera“ naďalej pokračovala aj v súčasných podmienkach.

Toto leto sa nám javí ako nerealistické vrátiť sa k organizovaniu veľkého pochodu so sprievodnými službami a spoločným ubytovaním v horských chatách. Nedá sa odhadnúť aké opatrenia a aké podmienky pre stretávanie budú platiť v jednotlivých krajinách. K tradičnej forme pochodov by sme sa radi vrátili v roku 2022. Je možné, že jednotlivcom a malým skupinám bude umožnené trasu prejsť samostatne.

Radi im v takom prípade poskytneme informácie o trase, významných bodoch a možnostiach ubytovania. Je jedným z cieľov projektu Vrba-Wetzler Memorial, aby pochod mohol absolvovať ktokoľvek a kedykoľvek. S tým zámerom stále pracujeme na vyznačení trasy formou informačných tabulí na konkrétnych miestach, ktoré sa dajú identifikovať s príbehom úteku Vrbu a Wetzlera. Prvé také tabule budú vďaka spolupráci s miestnym úradom a Žilinským samosprávnym krajom, osadené toto leto v obci Skalité, a to na miestach spojených s Andrejom Čaneckým.

Pripravujeme neformálne stretnutie pri odhalení týchto tabulí v Skalitom – 7.8.2021

Ďalej Vás pozývame do Žiliny na program v Neologickej synagóge v sobotu 7. 8. 2021. Chceme vytvoriť príležitosť pre stretnutie našej komunity a pripravujeme hodnotný kultúrny program. Budeme vás priebežne informovať.

Ak ste tento rok zaplatili poplatok za pochod, máte možnosť si ho previesť do budúceho roku, kedy už dúfame sa pochody uskutočnia. Zvážte prosím tiež finančný dar na tento projekt, na ktorom už druhý rok pracujeme bez akéhokoľvek honorára.

7. apríla 1944 sa podarilo utiecť dvom väzňom z koncentračného tábora Auschwitz v okupovanom Poľsku. Boli nimi slováci Alfréd Wetzler a Rudolf Vrba. Po strastiplnej ceste sa dostali do Žiliny, kde podali podrobnú správu o tom, ako prebieha genocída v spomínanom koncentračnom tábore.

Odvážny skutok týchto dvoch hrdinov našej histórie si chceme pripomínať každý rok prejdením 130 km dlhej trasy z Osvienčimu do Žiliny. Memoriál Vrbu a Wetzlera je dielo širokej komunity aktívnych občanov, ktorí sa pridali k vízii Fedora Gála. Nultý ročník sa podarilo zorganizovať v roku 2014 pri príležitosti 70-tého výročia ich úteku.

Podujatie pod záštitou predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Eriky Jurinovej

Aby sme medzitým len tak nesedeli a nečakali, ako to v lete dopadne, rozhodli sme sa, že zahájime sériu online relácií s názvom Hovory Vrba-Wetzler Memorialu. Budú to rozhovory Fedora Gála s pozvanými hosťami na rôzne aktuálne témy. 

Tretí diel pripravujeme na štvrtok 29. 4. 2021 o 20 hodine

Seriál budeme vysielať živo na Facebooku Vrba Wetzler Memorial