Pochod po stopách hrdinov

„Pripomíname hrdinov minulosti, pre generácie budúcnosti.”

Náš organizačný tím sleduje vývoj pandemickej situácie v Česku, na Slovensku a v Poľsku. Stále rozmýšľame, čo môžeme urobiť pre to, aby dobre naštartovaná tradícia pochodov z Osvienčimu do Žiliny „Po stopách hrdinov Vrbu a Wetzlera“ naďalej pokračovala aj v súčasných podmienkach.

Namiesto tradičného pochodu ,,Po stopách hrdinov“ sa komunita a priaznivci Vrba-Wetzler Memorialu stretávajú v obci Skalité a v Žiline na spoločnom celodennom programe, v partnerstve so Žilinskou župou, mestom Žilina, ŽNO Žilina, obcou Skalité, Nadáciou Polis, Neologickou Synagógou a projektom Žilina-Beskydy 26. 

Podujatie pod záštitou a za finančnej podpory predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Eriky Jurinovej

Je jedným z cieľov projektu Vrba-Wetzler Memorial, aby pochod mohol absolvovať ktokoľvek a kedykoľvek. S tým zámerom stále pracujeme na vyznačení trasy formou informačných tabulí na konkrétnych miestach, ktoré sa dajú identifikovať s príbehom úteku Vrbu a Wetzlera. Prvé také tabule budú vďaka spolupráci s miestnym úradom a Žilinským samosprávnym krajom, osadené toto leto v obci Skalité, a to na miestach spojených s Andrejom Čaneckým.

Ak ste tento rok zaplatili poplatok za pochod, máte možnosť si ho previesť do budúceho roku, kedy už dúfame sa pochody uskutočnia. Zvážte prosím tiež finančný dar na tento projekt, na ktorom už druhý rok pracujeme bez akéhokoľvek honorára.

7. apríla 1944 sa podarilo utiecť dvom väzňom z koncentračného tábora Auschwitz v okupovanom Poľsku. Boli nimi slováci Alfréd Wetzler a Rudolf Vrba. Po strastiplnej ceste sa dostali do Žiliny, kde podali podrobnú správu o tom, ako prebieha genocída v spomínanom koncentračnom tábore.

Odvážny skutok týchto dvoch hrdinov našej histórie si chceme pripomínať každý rok prejdením 130 km dlhej trasy z Osvienčimu do Žiliny. Memoriál Vrbu a Wetzlera je dielo širokej komunity aktívnych občanov, ktorí sa pridali k vízii Fedora Gála. Nultý ročník sa podarilo zorganizovať v roku 2014 pri príležitosti 70-tého výročia ich úteku.

Aby sme medzitým len tak nesedeli a nečakali, ako to v lete dopadne, rozhodli sme sa, že zahájime sériu online relácií s názvom Hovory Vrba-Wetzler Memorialu. Budú to rozhovory Fedora Gála s pozvanými hosťami na rôzne aktuálne témy. 

Tretí diel pripravujeme na štvrtok 24.6. 2021 o 20 hodine

Téma: Současné tváře extremismu

Seriál budeme vysielať živo na Facebooku Vrba Wetzler Memorial