Svedectvo z pekla

Spomienka na Wetzlera a Vrbu

V nedeľu 28. apríla uplynulo presne 75 rokov od okamihu, kedy po strastiplnom úteku v židovskom starobinci v Žiline, ukončili Wetzler a Vrba výpoveď svojho svedectva a následne bola spísaná 32-stranová Správa, ktorá odkryla pravdu o továrni na smrť za ostnatými drôtmi koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Ich motiváciou bola záchrana státisícov odsúdených na deportácie predovšetkým z Maďarska.

Pred 75 rokmi sa na trase medzi koncentračným táborom Auschwitz-Birkenau a Žilinou odohral jeden z najdramatickejších príbehov novodobej histórie Slovenska. Dvaja slovenskí židia Alfréd Wetzler a Rudolf Vrba (vlastným menom Walter Rosenberg) utiekli zo smutne známeho koncentračného tábora pri Osvienčime.

Pri tejto príležitosti sa v Žiline a v Bratislave konali spomienkové akcie. Hlavným organizátorom bratislavského podujatia bola ICEJ Slovensko (slovenská pobočka Medzinárodného kresťanského veľvyslanectva Jeruzalem). Partnermi podujatia boli Konzervatívny inštitút M.R. Štefánika, Židovská náboženská obec v Bratislave a Vrba Wetzler Memorial.

Prítomným sa prihovoril Ondrej Dostál, poslanec NR SR a Katarína Hradská, historička, Historický ústav SAV. Úryvky z kníh hrdinov čítali Zuzana Kronerová, herečka slovenskej a českej divadelnej a filmovej scény a Branislav Jobus, hudobník a autor kníh pre deti. Vystúpila aj publicistka, spisovateľka a osobná priateľka Táni Wetzlerovej Ľuba Lesná. Na pódiu boli aj tvorcovia filmu „Kroky na hrane“, ale aj preživší holokaustu Eva Mosnakova a Otto Šimko. Podujatie modlitbou uzavrel Baruch Myers, bratislavský rabín.

Spomienka v Žiline sa odohrávala v priestoroch bývalého židovského starobinca na Hollého ulici, kde vznikala pred 75 rokmi svetoznáma správa o hrôzostrašnom nacistickom masovom vraždení. Účastníci minuloročných pochodov Vrba-Wetzler Memoriál Janka Kulichová a Peter Bernát z Čadce prečítali prítomným úryvky z knihy Rudolfa Vrbu Utiekol som z Osvienčimu a z knihy Alfréda Werzlera (Jozef Lánik) Čo Dante nevidel. Organizátormi podujatia boli Truc sphérique pod vedením Mareka Adama, Židovská náboženská obec Žilina, Katarína Bachratá a Ivan Leitman, účastníci pochodov Vrbe Wetzler Mememorial.

Zhruba 130 kilometrov dlhú trasu z koncentračného tábora do slovenskej obce Skalité kopíruje pravidelný pochod Vrba Wetzler Memorial. Tento rok organizujú pobočky ICEJ v Čechách a na Slovensku už šiesti ročník pochodov. Prvý začína 14.júla, druhý odštartuje 4.augusta. Účastníci pochodu kráčajú po trase, ktorá bola zrekonštruovaná na základe dvoch kníh Wetzlera a Vrbu. Obaja dokázali pred 75 rokmi takmer nemožnú vec, úspešne utiekli z hermeticky stráženého nacistického koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau. Podporení odbojovým hnutím v tábore chceli svojím svedectvom zabrániť ďalším deportáciám.