Nemecké vojenské lietadlá prelietavajú nad Jeruzalemom prvý krát od konca 1. svetovej vojny ako symbol úzkej spolupráce.

Izraelské vojenské letectvo a lietadlá Luftwaffe vykonávajú prelet nad hlavným mestom po tom, ako leteckí velitelia navštívili Jad Vashem, v rámci zahájenia medzinárodného vojenského cvičenia.

Izraelské vojenské letectvo a nemecká Luftwaffe vykonali v nedeľu popoludní prelet nad Knessetom v Jeruzaleme ako prejav úzkej spolupráce medzi týmito dvoma krajinami a ich armádami, uviedli Izraelské ozbrojené sily.

Toto bol historicky prvý prelet nemeckých lietadiel nad Jeruzalemom od konca 1. svetovej vojny.

„Prelet vyjadruje silné partnerstvo a spojenectvo medzi vzdušnými silami a krajinami, ako aj záväzok pokračovať v spolupráci v budúcnosti,“ uviedla IDF.

V priebehu nedele navštívili vedúci predstavitelia Izraelských vzdušných síl a Luftwaffe, generálmajor Amikam Norkin a podplukovník Ingo Gerhartz, múzeum holokaustu Yad Vashem v Jeruzaleme.

Nedeľný prelet bol pokračovaním série spomienkových podujatí, ktoré začali vlani v auguste, keď izraelské lietadlá vykonali prelet nad koncentračným táborom Dachau a letiskom Fuerstenfeldbruck, kde v roku 1972 palestínski teroristi zavraždili 11 izraelských olympijských športovcov.

„Približne pred rokom sme stáli v tábore Dachau a spoločne sme navštívili olympijskú dedinu, kde bolo v Mníchove zavraždených 11 športovcov, a spoločne sme vyhlásili: Nikdy viac!“ povedal Norkin v prejave v Jad Vashem.

Gerhartz vo svojom prejave v angličtine spomenul, že ako veliteľ nemeckého letectva cíti „osobitnú zodpovednosť“ za rozvíjanie dobrých vzťahov s Izraelskými vzdušnými silami.

„Stále cítime utrpenie židovských obetí Shoa,“ dodal, pričom použil hebrejské pomenovanie pre Holokaust.

„Zodpovednosť budeme vždy niesť na našich pleciach.“ Večný plameň spomienky nesmie vyhasnúť, “povedal.

Prelet začal o 15:35, keď lietadlo preletelo nad Knessetom, pokračovalo nad okolitým vládnym komplexom a potom opustilo oblasť v smere k hlavnému nákupnému centru Malha.

Norkin, pilot stíhačky F-15, pilotoval izraelské lietadlo vrátane „nevideľnej“ stíhačky Stealth F-35, zatiaľ čo Gerhartz pilotoval lietadlo Eurofighter vo farbách nemeckej a izraelskej vlajky.

Tento prelet bol súčasťou úvodného podujatia medzinárodného leteckého cvičenia pod názvom Modrá vlajka, ktoré tento mesiac organizuje Izraelské vojenské letectvo.

 Okrem nemecko-izraelského preletu bol v nedeľu popoludní naplánovaný aj ďalší prelet nad Jeruzalemom a Tel Avivom, pričom do cvičenia sa zapojilo ďalších šesť krajín: USA, Spojené kráľovstvo, Taliansko, Francúzsko, Grécko a India.

Izraelské vojenské letectvo pripisuje dvojročnému cvičeniu Modrá vlajka a ďalším medzinárodným leteckým cvičeniam veľký význam pre vylepšovanie zručností, pretože izraelským pilotom poskytuje príležitosť vidieť, ako fungujú iné vzdušné sily, a učí ich efektívne komunikovať so zahraničnými pilotmi a posádkami, čo sa môže hodiť v prípade, ak sa Izrael niekedy zúčastní medzinárodnej vojenskej operácie.

Zo širšej strategickej perspektívy, tieto medzinárodné cvičenia tiež posilňujú diplomatické vzťahy medzi zúčastnenými krajinami.

Zdroj: timesofisrael.com

Preklad: Kata Fisher

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *