Obnova židovského cintorína v Ilave

„Odkrývame málo známu minulosť Ilavy“, tak mesto Ilava nazvalo akciu k čiastočnej obnove miestneho židovského cintorína, ktorý vznikal koncom 18. storočia. Akcia vznikla pri príležitosti Dní europského kúlturného dedičstva. Z odkrytých náhrobkov zisťujeme, že naposledy sa tu pochovávalo v roku 1963. V tom roku bol pochovaný starý otec známeho rodáka z Ilavy, profesora Pavla Traubnera. Jeho poďakovanie nájdete na internetovej stránke mesta : „(…)ako som už napísal na mestskú adresu, tak s hlbokým dojatím a potešením vyslovujem vám, ale i všetkým zúčastneným na akcii čistenia židovského cintorína Úprimnú a hlbokú vďaku za tento bohumilý čin. Patrím snáď k posledným žijúcim židovským Ilavanom a pre mňa je to nesmierne ľudský čin, mám tam pochovanú sestričku, ktorá zomrela ešte pred mojím narodením a starých rodičov. Veľmi si vážim tento váš počin a ešte raz veľmi pekne ďakujem.“

Ďalší významný hrob patrí Davidovi Lewinovi – rabínovi, ktorý viedol školu Talmud Tóra a nechal v Ilave postaviť novú synagógu. Tá stála na námestí, dnes už žiaľ neexistuje. Židovská obec v Ilave bola ešte v 60. rokoch 19. storočia najväčšou obcou Trenčianskej župy.

Obnova cintorína prebiehala s pomocou niekoľkých dobrovoľníkov. Pricestoval aj Ján Hevera, ktorý sa venuje takmer tridsať rokov obnove židovských cintorínov na Slovensku a stal sa odborníkom na históriu židovských rodín a životy rabínov. Ján Hevera pôsobí ako misionár v Slovenskom evanjelizačnom stredisku. V Ilave najprv našiel náhrobky najvýznačnejších osobností a keď sa ich dobrovoľníkom podarilo odkryť, preložil celé nápisy. Nasledovala jeho prednáška, ktorá sa týkala židovských tradícií pri pochovávaní. Neišlo teda len o upratovanie, čistenie a odkrývanie jednotlivých náhrobkov, ale dobrovoľníkom bol poskytnutý aj kvalitný výklad tejto oblasti a Ilava sa tak ďalším význačným krokom priblížila k pochopeniu svojej niekdajšej početnej židovskej obce. Ako sa vyjadril primátor mesta, Viktor Wiedermann, väčšiu rekonštrukciu cintorína zatiaľ mesto neplánuje. V súčasnosti prebieha rekonštrukcia mestského múzea a časť expozície bude patriť židovskej obci, pamiatke zavraždených a prenasledovaných Ilavských občanov v čase druhej svetovej vojny.

Zdroj: Tereza Trošková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *