Mlieko & Med

IV. ročník

28.5. – 29.5.2022

dvojdňové diskusno-festivalové podujatie

Záznam podujatia zo SOBOTY – LINK TU

Záznam podujatia z NEDELE – LINK TU

Oslava významných výročí moderného štátu Izrael, ktorej sme dali poetický názov Mlieko & Med, s odvolaním sa na jeden z biblických prívlastkov Izraela – krajina tečúca mliekom a medom. 

Štvrtý ročník dvojdňového podujatia Mlieko & Med bude opäť naživo. Formou festivalového eventu, prednášok a diskusií s odborníkmi prispievame k budovaniu mostov medzi väčšinovou spoločnosťou a židovskou komunitou. Zaujímavé a verejnosti málo známe reálie, ako aj chute a vône, nabúravajú stále prítomné nepravdivé stereotypy o Židoch. Podujatie napomáha tomu, aby korektné informácie o Izraeli prevážili nad predsudkami. Chceme byť protiváhou k prekrúcaniu faktov a histórie.

Podujatie realizujeme pod záštitou starostky mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Zuzany Aufrichtovej. 

Príbeh moderného a životom pulzujúceho štátu Izrael je v mnohých ohľadoch inšpirujúci.

Hybridné podujatie – Vysielať budeme aj online cez Youtube kanál ICEJ Slovensko.

28.5. Sobota 

čas: 14:00 – 20:30

miesto: Space-up, Záhradnícka 95, Bratislava
(Budova, v ktorej sa nachádza aj Radošinské naivné divadlo, 2. posch.)

Inšpiratívne prednášky a diskusie z rôznych oblastí života v Izraeli. Súčasťou programu bude aj kulinársky zážitok v podobe špecialít s blízkovýchodnými chuťami a vôňami, ktoré pripraví izraelský kuchár.

Program :

 • 14:00 – 15:30 ekonomická diskusia
 • 16:00 – 18:00 politická diskusia 
 • 18:00 – 19:30 blízkovýchodný cattering 
 • 19:30 – 20:30 Izrael a Biblia 

V sobotu sa do diskusií zapoja odborníci z jednotlivých oblastí:

politika – Mojmír Kallus, Grigorij Mesežnikov a Radovan Bránik
ekonomika – Peter Kremský, Martin Mlýnek a Peter Badik
Izrael a Biblia – pastor Rastislav Bravčok

29.5. Nedeľa 

čas: 17:00 – 20:30  

miesto: Hviezdoslavovo námestie, Altánok 

Open-air oslava narodenín Izraela:

 • kosher street food
 • mini market (prírodné produkty, gurmet sortiment a hodnotné knihy)
 • tanečná skupina
 • detský program (maľovanie na tvár)
 • pozdravy od Slovákov žijúcich v Izraeli
 • Mojše band z Prešova a ďalší hudobní hostia
 • príhovory osobností verejného a kultúrneho života
 • interaktívny program

VSTUPNÉ JE DOBROVOĽNÉ NA MIESTE

Partneri podujatia: 

ŽNO Bratislava, Bratislava-Staré mesto, ÚZŽNO, Izrael na Slovensku, BKIS, Kresťanské spoločenstvo Žiar, Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika, ART-forum, platforma Kresťania v meste, Dobrý dom, n.o.

Mediálni partneri: 

Tachles TV, .týždeň, konzervatívny denník Postoj, Rádio 7, VAFEC creative production

Link na udalosť na FB: https://fb.me/e/2jlUkODbl 

ROČNÍK 2022

Sobota: Diskusie v Space-Up na témy ekonomiky, politika a viera

Nedeľa: Festival na Hviezdoslavovom námestí

ROČNÍK 2021

ZÁZNAM LIVESTREAMU

ROČNÍK 2019V nedeľu 12. mája bolo plánované verejné podujatie na Hlavnom námestí v centre Bratislavy. Ale silný vietor a dážď naše plány zmenili. Príjemným prekvapením bolo, že aj napriek nepriazni počasia prišlo na námestie okolo 100 ľudí. Dokonca sme tancovali aj spievali. A povedali sme si, že to nevzdáme a prídeme opäť. A tak sa aj stalo. Verejné zhromaždenie sme presunuli na nedeľu 2. júna, na ktorý tento rok padol Deň Jeruzalema.

Túto skutočnosť s jemu vlastnou iskrou v oku v príhovore v nedeľu 2. júna na Hviezdoslavovom námestí vyzdvihol Jeho Excelencia veľvyslanec štátu Izrael na Slovensku Zvi Vapni: „Namiesto jedného zázraku, teda vzniku štátu Izrael, oslavujeme dnes zázraky dva. Aj 52 rokov od opätovného zjednotenia Jeruzalema, hlavného mesta Izraela.“ Okrem neho pozvanie na verejné podujatie prijali viaceré osobnosti slovenského verejného života.


Pozvanie ICEJ Slovensko prijal Peter Zajac, prezident Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika a jeden z lídrov novembrovej revolúcie. Božidara Turzonovová, jedna z najvýraznejších postáv hereckej scény na Slovensku. Peter Osuský, poslanec a zástupca Skupiny spojencov Izraela v NR SR, či Gabriella Kopas, pastorka Evanjelickej cirkvi metodistickej v Bratislave.

Večer v samom srdci Starého mesta Bratislavy sme podujatie obohatili stánkami s izraelským street-food-om, či predajom vína a skvelým koncertom chválospevovej skupiny Danka Vráblová & band z kresťanského zboru Slova života.

Vyvrcholením bolo čítanie 70+1 faktov o Izraeli, tanečná choreografia pod vedením Beatky Singhofferovej a už známy interaktívny program pre všetkých prítomných – vyskladanie nadrozmernej Dávidovej hviezdy zo sviečok pred pódiom.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa o výborný priebeh podujatí zaslúžili a samozrejme, ďakujeme každému, kto prišiel a oslávil vznik moderného Izraela a opätovné zjednotenie Jeruzalema spolu s nami.

Peter Švec
ICEJ SlovenskoModerný štát Izrael leží na križovatke Euroázie a Afriky. Vo svojom regióne je jedinou fungujúcou demokraciou. Napriek svojej krátkej existencii (od roku 1948), kultúrnym a náboženským rozdielom, je vyspelou krajinou, či už sa pozeráme na inovácie v oblasti hospodárstva, medicíny, technológií (hi-tec) alebo na izraelské start-upy.

Napriek prenasledovaniu a nenávisti, ktorej čelí tisícročia, sa ako národ snaží držať “filozofie dobra”, ktorá je základom židovstva a vychádza z túžby a presvedčenia, zanechať svet lepším.