Mlieko & Med 70+3 / 50+ 4

LINK NA SLEDOVANIE

Oslava Nezávislostí štátu Izrael a zjednoteného mesta Jeruzalem

ROČNÍK 2021

15.5.2021

Oslava významných výročí moderného štátu Izrael, ktorej sme dali poetický názov Mlieko & Med, s odvolaním sa na jeden z biblických prívlastkov Izraela – krajina tečúca mliekom a medom.

Formou online diskusií by sme sa radi opäť pokúsili prispieť svojou “troškou do mlyna” v nabúravaní stále prežívajúcich a nepravdivých stereotypov o židovskom národe a meniť tak povedomie verejnosti o izraelskom národe. Prispievame k tomu, aby pravdivé informácie mohli získavať prevahu nad relativizovaním a prekrúcaním faktov a histórie.

Tento rok opäť len v online priestore. Vysielať budeme na Youtube ICEJ Slovensko.

Udalosť na facebooku

3 témy, 3 online diskusie, pojednávajúce o inšpiratívnych témach z rôznych oblastí života v Izraeli.

15:00 : Ekonomika – Prosperita bez vody uprostred púšte/ hostia: Vladimír Vaňo, Martin Barto

17:00 : Politika – Oáza demokracie na Blízkom východe / hostia: Grigorij Mesežnikov, Roman Joch

19:30 : Viera – Prečo na Izraeli záleží? / hostia: Miro Tóth (Nitra); Peter Švec, Mojmír Kallus

Moderný štát Izrael leží na križovatke Euroázie a Afriky. Vo svojom regióne je jedinou fungujúcou demokraciou. Napriek svojej krátkej existencii (od roku 1948), kultúrnym a náboženským rozdielom, je vyspelou krajinou, či už sa pozeráme na inovácie v oblasti hospodárstva, medicíny, technológií (hi-tec) alebo na izraelské start-upy.

Napriek prenasledovaniu a nenávisti, ktorej čelí tisícročia, sa ako národ snaží držať “filozofie dobra”, ktorá je základom židovstva a vychádza z túžby a presvedčenia, zanechať svet lepším.

Program bude mať aj charitatívny rozmer, súčasťou programu bude aj výzva podporiť projekt v Izraeli, Dom pre preživších holokaust v Haife, ktorý v roku 2010 založila a doteraz prevádzkuje ICEJ len z dobrovoľných príspevkov z celého sveta.

Mediálnym partnerom je Rádio 7.

ROČNÍK 2020

ZÁZNAM LIVESTREAMU

Hosťami nášho podujatia boli evanjelická farárka Sidonia Horňanová z Modry-Kráľovej, J.E. Boaz Modai, Zuzana Kronerová, František Šebej, Vladimír Vano – ekonóm, Mojmír Kallus – vicepresident ICEJ pre medzinárodné vzťahy, Peter Werner a Tomáš Stern.

Formou tohto online eventu sme sa opäť snažili nabúravať stále prežívajúce a nepravdivé stereotypy o židovskom národe a meniť tak povedomie verejnosti o izraelskom národe. Prispievame k tomu, aby pravdivé informácie mohli získavať prevahu nad relativizovaním a prekrúcaním faktov a histórie, sprostredkovaním faktov o židovskom národe a modernom Izraeli vo forme zaujímavých a verejnosti často málo známych reálií. 

MEDIÁLNY PARTNER PODUJATIA BOLO RÁDIO 7, Rádio pre život.

ROČNÍK 2019V nedeľu 12. mája bolo plánované verejné podujatie na Hlavnom námestí v centre Bratislavy. Ale silný vietor a dážď naše plány zmenili. Príjemným prekvapením bolo, že aj napriek nepriazni počasia prišlo na námestie okolo 100 ľudí. Dokonca sme tancovali aj spievali. A povedali sme si, že to nevzdáme a prídeme opäť. A tak sa aj stalo. Verejné zhromaždenie sme presunuli na nedeľu 2. júna, na ktorý tento rok padol Deň Jeruzalema.

Túto skutočnosť s jemu vlastnou iskrou v oku v príhovore v nedeľu 2. júna na Hviezdoslavovom námestí vyzdvihol Jeho Excelencia veľvyslanec štátu Izrael na Slovensku Zvi Vapni: „Namiesto jedného zázraku, teda vzniku štátu Izrael, oslavujeme dnes zázraky dva. Aj 52 rokov od opätovného zjednotenia Jeruzalema, hlavného mesta Izraela.“ Okrem neho pozvanie na verejné podujatie prijali viaceré osobnosti slovenského verejného života.


Pozvanie ICEJ Slovensko prijal Peter Zajac, prezident Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika a jeden z lídrov novembrovej revolúcie. Božidara Turzonovová, jedna z najvýraznejších postáv hereckej scény na Slovensku. Peter Osuský, poslanec a zástupca Skupiny spojencov Izraela v NR SR, či Gabriella Kopas, pastorka Evanjelickej cirkvi metodistickej v Bratislave.

Večer v samom srdci Starého mesta Bratislavy sme podujatie obohatili stánkami s izraelským street-food-om, či predajom vína a skvelým koncertom chválospevovej skupiny Danka Vráblová & band z kresťanského zboru Slova života.

Vyvrcholením bolo čítanie 70+1 faktov o Izraeli, tanečná choreografia pod vedením Beatky Singhofferovej a už známy interaktívny program pre všetkých prítomných – vyskladanie nadrozmernej Dávidovej hviezdy zo sviečok pred pódiom.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa o výborný priebeh podujatí zaslúžili a samozrejme, ďakujeme každému, kto prišiel a oslávil vznik moderného Izraela a opätovné zjednotenie Jeruzalema spolu s nami.

Peter Švec
ICEJ Slovensko