Rastlina, ktorá sa používala v „Kleopatrinom parféme“ a v chrámovom obrade, bola nájdená na starodávnej jeruzalemskej pečati

Vo vykopávkach blízko Západného múru bol objavený 2000 rokov starý ametyst. Verí sa, že bol do neho vyrytý obraz biblického persimónu (Ebenovník rajčiakový alias hurmikaki), ktorý sa používal do voňaviek a tiež ako kadidlo v čase Druhého Chrámu.

V Jeruzaleme bola nájdená ametystová pečať s rytinou, o ktorej sa verí, že bola najskorším vyobrazením rastliny používanej pre kadidlo v období Druhého Chrámu a tiež pre parfémy pre Kleopatru. 

2000-ročná ametystová pečať, ktorá bola navrhnutá, aby sa nosila ako prsteň, má vyrytého vtáka vedľa vetvičky, ktorá sa javí, že je z drahého biblického persimónu používaného na výrobu voňaviek. 

Pečať zobrazuje rastlinu známu pod rôznymi názvami ako biblický persimón,  bosem, balzam alebo dokonca ako balzam z Gileádu. Vo vyhlásení zverejnenom vo štvrtok, 21. októbra 2021, bola pečať objavená pri základných kameňoch Západného múru. 

Podľa Izraelského pamiatkového úradu (IAA) biblický persimón nemá spojitosť s dnešným moderným ovocím. Používal sa v čase Druhého Chrámu ako ingrediencia na výrobu chrámového kadidla, parfému a iných balzamov a liečiv. 

Židovský historik Jozefus Flavius v prvom storočí napísal, že Markus Antónius daroval Kleopatre získané vzácne persimónové háje, ktoré predtým patrili kráľovi Herodesovi. Vedci sa domnievajú, že to bolo preto, aby mohla mať neobmedzené zásoby drahého balzamu, ktorý sa získaval z tejto rastliny. 

Niektorí experti veria, že rastlinu darovala kráľovná zo Sáby kráľovi Šalamúnovi, povedala IAA. 

Výskumníci Eli Shukron, Prof. Shua Amorai-Stark a Malka Hershkovitz sa vo vyhlásení vyjadrili, že pečať zobrazuje vtáka, pravdepodobne holubicu a hrubú vetvičku s piatimi plodmi na nej, o ktorej sa domnievajú, že sa jedná o persimón. 

„Toto je dôležitý nález, pretože môže ísť vôbec o prvý objav pečate na svete s rytinou  vzácnej a slávnej rastliny, o ktorej sme doteraz mohli iba čítať v historických opisoch,“ povedal Shukron v mene Izraelského pamiatkového úradu a Mesta Dávidovho. Shukron viedol vykopávky na mieste, kde bola pečať pri Západnom múre nájdená. 

Shukron dodal, že balzamovej rastline sa pripisovali magické a obradné vlastnosti, čo je dôvod, prečo sa používala ako ingrediencia pre chrámové kadidlo približne v čase, keď bola pečať vyrobená. 

Amorai-Stark povedal, že už sa predtým našli pečiatky s rytinou rastlín, ale toto je prvýkrát, kedy sa našla jedna, ktorá zobrazuje vetvičku s ovocím, čo ich vedie k hypotéze, že to bol biblický persimón. 

„Ku koncu obdobia Druhého Chrámu sa používanie kamenných pečiatok rozšírilo a stalo sa viac bežným, ale vo väčšine doteraz objavených pečiatok s rytinou rastlín je bežné nájsť rastliny, ktoré boli v tom čase bežné v Izraeli, napríklad vinič, datle a olivy, ktoré sa radia medzi sedem druhov. Ale na tejto kamennej pečati sme si okamžite všimli, že ovocie, ktoré sa na ňom nachádza, sa nepodobá žiadnemu z tých, s ktorým sme sa doteraz stretli,“ povedal Amorai-Stark. 

preklad: Ivana Pastiriková; zdroj: timesofisrael.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *