RUŠNÁ SEZÓNA PRE ALIJU

Nedávno sme ukončili nádhernú oslavu Sviatku stánkov tu v Jeruzaleme a bola to veľká radosť vidieť židovský národ, ktorý oslavuje tento biblický sviatok opäť vo svojej rodnej vlasti po stáročiach vyhnanstva medzi inými národmi. Medzinárodné kresťanské veľvyslanectvo Jeruzalem slávi tento sviatok už štyridsať rokov a zároveň sa celé toto obdobie venuje  pomoci Židom z celého sveta pri návrate do Izraela. A keďže sa chystáme na jeseň, očakávame veľmi rušné obdobie pokiaľ ide o Aliju. Toto úsilie začne už budúci týždeň veľkým letom z Indie, s členmi komunity Bnei Menashe.

Rovnako ako mnoho Židov na celom svete sa komunita Bnei Menashe zhromaždila vo svojich dedinách v severovýchodnej Indii, aby v septembri oslávili sviatok Sukot. Počas modlitieb pri príležitosti tohto sviatku mnohí vyslovili osobitnú prosbu o splnenie svojho dávneho sna, aby sa v nasledujúcom roku konečne dostali do zasľúbenej zeme Izrael.

Bnei Menashe alebo „Synovia Manasheho“ tvrdia, že pochádzajú z jedného z desiatich kmeňov Izraela, ktorých Asýrska ríša poslala do vyhnanstva pred viac ako 27 storočiami. Ich predkovia blúdili Strednou Áziou a Ďalekým východom takmer tri tisícročia, kým sa usadili v dnešnej enkláve Indie, pozdĺž hraníc Barmy a Bangladéša. Ich komunita stále ctí šabat, zachováva kóšer a dodržiava aj v dnešnej dobe ďalšie židovské náboženské praktiky. Členovia tejto komunity stále veria, že sa jedného dňa vrátia do Izraela.

V posledných rokoch ICEJ umožnil uskutočniť sen o návrate do Izraela viac ako 1 200 Židom z komunity Bnei Menashe, vrátane poskytnutia pomoci skupine asi 275 ľudí, ktorí prišli do Izraela núdzovými letmi počas minulého leta, v období vrcholiacej pandémie koronavírusu v Indii. Momentálne sa plánuje Alija pre ďalšiu skupinu 275 členov židovskej komunity Bnei Menashe, ktorá by sa mala uskutočniť budúci týždeň. ICEJ sa zaviazala sponzorovať lety pre 50 nových prisťahovalcov z tejto skupiny, ale s vaším prispením dokážeme pomôcť ešte viac.

Veríme, že tento konkrétny Alija let s členmi komunity Bnei Menashe odštartuje ďalšiu vzrušujúcu sezónou nášho Alija úsilia na celom svete. V nasledujúcich týždňoch a mesiacoch budú mať Kresťania príležitosť podporiť návrat Židov zo všetkých kútov sveta späť do krajiny svojich predkov – z východu, západu, severu a juhu, presne ako prisľúbil Boh (Izaiáš 43: 5–6) .

Jedna z týchto príležitostí bude koncom októbra, keď bude ICEJ sponzorovať lety pre viac ako 100 absolventov stredných škôl SELA z Ruska a z ďalších bývalých sovietskych republík. Počas posledných 15 rokov ICEJ podporuje židovských tínedžerov z rusky hovoriacich krajín, aby sa zapojili do programov Naale a Sela, ktoré zastrešuje Židovská agentúra pre Izrael. Sela je program “domov mimo domova” pre stredoškolákov, ktorých cieľom je získať prestížne medzinárodné vzdelanie, mať hodiny hebrejčiny, nadviazať kontakt s izraelskou spoločnosťou a kultúrou, spoznať nových priateľov a jednoducho zažiť život v Izraeli.

Programy v rámci Alije pre mladých (Youth Aliyah) preukázali vysokú úspešnosť pri podpore Alije počas mnohých rokov a to tým, že priviedli židovskú mládež do Izraela ešte pred príchodom ich rodičov. JAFI zistil, že pre deti je často jednoduchšie naučiť sa nový jazyk a prispôsobiť sa novému prostrediu, a potom môžu po príchode pomôcť svojim rodičom jednoduchšie sa aklimatizovať. Podporovať tieto jedinečné a vysoko efektívne programy Alije v priebehu mnohých rokov bolo pre ICEJ veľkým požehnaním.

Ďalšou príležitosťou budú Alija semináre, ktoré sa budú konať tento mesiac. Kresťanské veľvyslanectvo bude pomáhať pri víkendových Alija seminároch v Gruzínsku a Bielorusku. Tieto „Shabbaton“ semináre poskytujú komplexnú prípravu pred samotnou Alijou, aby sa rozplynuli obavy záujemcov, zodpovedali sa ich otázky a poskytli informácie účastníkom pomocou priameho kontaktu s vyškolenými poradcami. Niektorí účastníci sú mladí členovia rodín, ktorí sa presťahujú do Izraela ako predvoj svojich rodičov a musia byť pripravení na samostatný život v krajine, kým nepríde zvyšok rodiny.

Neskôr na jeseň taktiež očakávame, že budeme súčasťou realizácie ďalšieho kola Alija letov pre etiópskych Židov, pričom čoskoro by sa mali objaviť ďalšie možnosti sponzorovania židovských imigrantov zo Severnej Ameriky.

Čaká nás vzrušujúci čas naplnený mnohými Alija aktivitami a týmto vás prosíme o podporu nášho úsilia pri plnení biblických proroctiev. Darujte dnes svoj najvýznamnejší dar a tým pomôžte ďalším židovským rodinám vrátiť až do svojej  vlasti – Izraela. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *