Slovenskí študenti a pedagógovia na podujatí „KULTÚROU PROTI ANTISEMITIZMU 2025“ v Prahe

Programu Kultúrou proti antisemitizmu sa zúčastnilo 80 študentov zo stredných škôl z Česka, Slovenska a Nemecka v rámci medzinárodného vzdelávacieho projektu.

Študenti sa v ňom zameriavajú na históriu holokaustu a problematiku antisemitizmu. Počas trojdňového programu navštívili aj Pamätník Terezín a kľúčové miesta židovskej histórie v Prahe.

V nedeľu 27. apríla 2025 sa v Prahe uskutočnilo verejné zhromaždenie s názvom „Kultúrou proti antisemitizmu“, ktoré prilákalo stovky účastníkov. Podujatie každoročne organizuje česká pobočka Medzinárodného kresťanského veľvyslanectva Jeruzalem (ICEJ) pri príležitosti Dňa pamiatky obetí holokaustu.

Cieľom tohto už viac než dvadsaťročného podujatia je kultivovanou formou vyjadriť rozhodný postoj proti narastajúcemu antisemitizmu v Európe a vo svete.

Tohtoročné zhromaždenie malo výraznú slovenskú účasť – 30 stredoškolákov zo Slovenska spolu s 5 pedagógmi a 1 koordinátorom sa zúčastnilo na štvordňovom vzdelávacom programe v rámci medzinárodného projektu „Kultúrou proti antisemitizmu 2025“.

Prešov – Evanjelické kolegiálne gymnázium
Michalovce – Stredná zdravotnícka škola
Košice – Evanjelické gymnázium Jána Ámosa Komenského

Program a aktivity študentov

Projekt sa začal v piatok 25. apríla popoludní príchodom študentov do Prahy a ich ubytovaním v hoteli Tristar. Večer patril spoločnému šabatovému stretnutiu, počas ktorého boli študenti oboznámení so základmi židovskej kultúry a tradícií.

V sobotu 26. apríla sa v hoteli Olympik konala prezentácia študentských prác venovaných témam holokaustu, antisemitizmu a židovsko-kresťanského dialógu. Študenti zo Slovenska prezentovali svoje projekty formou prezentácií, diskusií, hudobných, výtvarných, či literárnych výstupov, dokonca aj krátkych filmov.

Študenti z Evanjelického kolegiálneho gymnázium z Prešova predstavili pieseň jemenských Židov Sapari Thamo, ktorú naživo predviedli so spevom a nástrojmi. Autorom skladby je rabín Saadia Ben-Amram zo 17. storočia. Vzhľadom na to, že v dnešnom Jemene žije už len minimum Židov, rozhodli sa ich kultúru oživiť hudbou. Ich škola sa dlhodobo venuje židovskej téme prostredníctvom výstavy Prázdna stolička, venovanej žiakom vylúčeným počas Slovenského štátu. Reakcie študentov na projekt KPA boli veľmi dobré a záujem študentov zúčastniť sa bol veľký, no limitovali ho ale výkonom a angažovanosťou.

Študenti z Michaloviec predstavili filmovú prácu na tému holokaustu, v ktorej sa pokúsili porovnať antisemitizmus z obdobia druhej svetovej vojny so súčasnosťou. Ich dielo originálne prepojilo pôvodnú poéziu, hudobnú vložku s hrou na gitare a tanec – všetko citlivo zakomponované do jednotného filmového celku.

Študenti z košického gymnázia spracovali tému „Prejavy antisemitizmu na Slovensku v súčasnosti“ formou dokumentárneho filmu. Ich projekt ponúka kritický pohľad na aktuálnu spoločenskú situáciu a spája niekoľko výrazných prvkov: anketu so žiačkou, učiteľkou a ženou, ktorá prežila holokaust, animovaný príbeh Otta Šimka i autentické zábery z diskusií a vystúpení súčasných extrémistických politikov. Výsledný dokument pôsobivo prepája osobné výpovede s historickým kontextom a reflexiou dnešných výziev.

Reakcie na KPA boli veľmi pozitívne, záujem o účasť vysoký – výber sme preto zúžili na najaktívnejších a najvýkonnejších študentov.

Popoludní nasledovalo stretnutie s izraelskými hosťami z kibucu Mefalsim, ktorí prežili útok Hamasu zo 7. októbra 2023. Toto osobné svedectvo a následná diskusia patrili k najsilnejším momentom celého programu.

V nedeľu 27. apríla účastníci absolvovali komentovanú prehliadku expozícií Židovského múzea, ktorá zahŕňala návštevu viacerých významných miest židovskej štvrte – Josefova. Prezreli si Pinkasovu synagógu so stenami pokrytými menami obetí holokaustu, Maiselovu synagógu s historickými artefaktmi a Španielsku synagógu, známej svojou nádhernou maurskou výzdobou. Súčasťou programu bola aj návšteva Staronovej synagógy, jednej z najstarších fungujúcich synagóg v Európe, a prechádzka po Starom židovskom cintoríne – mieste s jedinečnou atmosférou a tisíckami vrstvených náhrobkov.

Študenti tak mali možnosť spoznať históriu a kultúrne dedičstvo židovskej komunity v Prahe priamo na autentických miestach, ktoré prežili stáročia aj tragédie 20. storočia.

Popoludní sa zapojili do Pochodu dobrej vôle zo Staromestského námestia do Valdštejnskej záhrady, kde sa následne zúčastnili verejného zhromaždenia „Všetci sme ľudia“. Mnohí niesli slovenské vlajky, čím vyjadrili solidaritu aj ako reprezentanti svojej krajiny. Zhromaždenie v Prahe vyvrcholilo kultúrnym programom, počas ktorého vystúpili zbor Kochaviot, hudobná skupina Mišpacha a izraelský spevák Omer Tal. Na záver zaznela nádej nesúca pieseň „Am Israel Chai“.

V pondelok 28. apríla sa študenti vydali do Terezína, kde absolvovali komplexnú prehliadku bývalého ghetta, vrátane tajnej synagógy, Magdeburských kasární či múzea transportov. Program bol ukončený pietnym aktom pri Strome terezínskych detí a položením kamienkov pri Menore. Tento akt mal hlboký emocionálny rozmer a silne rezonoval medzi účastníkmi.

Význam a odkaz podujatia

Celý projekt bol hodnotený ako veľmi prínosný a formujúci, nielen z hľadiska vedomostí, ale predovšetkým osobného prežitku a ľudského porozumenia. Slovenskí študenti odchádzali z Prahy obohatení o nové poznanie, hlbšie pochopenie dejín, ako aj s motiváciou postaviť sa voči prejavom nenávisti a predsudkov vo svojom okolí.

Podujatie v Prahe sa konalo pod záštitou predsedu vlády Petra Fialu, predsedu Senátu Miloša Vystrčila a primátora Prahy Bohuslava Svobodu. Projekt podporili Česko-nemecký fond budúcnosti, Magistrát hlavného mesta Prahy a Židovské múzeum v Prahe.

Tento projekt pre slovenských účastníkov bol realizovaný s finančnou podporou Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *