Sme veľmi poctení, že vy všetci ste našimi strážcami

Nedávno sa skončila oslava Sviatku stánkov, po troch rokoch prestávky. Absolvovali sme osemdňové putovanie po Izraeli so zameraním na biblickú tému “Zem zasľúbenia”. Bol to náš vôbec prvý hybridný sviatok s osobnou aj on-line účasťou, ako aj naše prvé zhromaždenie počas Sviatku stánkov pri brehu Galilejského jazera.

Viac ako 2 000 kresťanov zo 70 národov prišlo na Sviatok stánkov do Izraela, čím sa oficiálne obnovil kresťanský turismus po odbobí korony, a ďalších niekoľko tisíc z najmenej 30 národov sa k nám pripojilo prostredníctvom špeciálnej streamovacej platformy. 

Oslavy sa začali v nedeľu 9. októbra v krásnom národnom parku Kafarnaum pri Galilejskom jazere, kde sme strávili dve noci uctievaním Pána v tomto krásnom prostredí a boli sme povzbudení z Božieho slova, Reném Terranovom z Brazílie a evanjelistom Manasom Kolivusom z Fidži.

Potom sme sa presunuli hore do Jeruzalema na päť dní. Piaty deň sme išli stále populárnejším Pochodom Jeruzalemom, keď niekoľko tisíc pútnikov pochodovalo ulicami hlavného mesta so svojimi národnými vlajkami a tradičnými kostýmami, aby sa srdečne vítali s Izraelčanmi a vyjadrili svoju lásku k židovskému národu. Starosta Jeruzalema Moše Lion bol taký šťastný, že opäť vidí kresťanských návštevníkov vo svojom meste, že pozval predsedu ICEJ Dr. Jürgena Bühlera, aby spolu s ním viedol Jeruzalemský pochod.

V štvrtý deň osláv pútnikov pozdravila zástupkyňa jeruzalemského primátora Fleur Hassan-Nahoumová a vyjadrila všetkým vďaku za to, že sa po ťažkých rokoch Covidu vrátili do Jeruzalema. „Neberte nič ako samozrejmosť,“ povedala Hassan-Nahoumová. „Všetko môže byť dočasné. Váš dom nemusí byť nevyhnutne váš hrad. Jedine Boh je vaším ochrancom, a to je to, čo si počasu Sukotu pripomíname. Sme veľmi poctení, že vy všetci ste našimi strážcami pred niekedy až strašnou nenávisťou, ktorej sme vystavení z mnohých miest sveta.” 

Šiesty deň v pavilóne v Jeruzaleme sa konal aj špeciálny Deň globálnej modlitby, v rámci ktorého sa národy zišli, aby sa modlili za svoje regióny, ako aj za Izrael. 

Siedmy deň Sviatku, v sobotu, sa konala špeciálna bohoslužba spojená s večerou Pánovou, ktorá sa konala v Záhradnom hrobe. Tento rok bol hlavným rečníkom pastor Andrew Brunson z USA a o sväté prijímanie sa podelili arabský pastor Naim Khoury z Betlehema a židovský pastor Avraham Ben Hod z Izraela. pastor Andrew Brunson podelil o svoje vyše dvojročné utrpenie v tureckom väzení pre evanjelium. „Objavil som, že existuje dôvernosť, ktorá prichádza len so skúškami, dôvernosť, ktorá prichádza len s ťažkosťami a utrpením,“ povedal Andrew.

Slávnosť sa skončila v nedeľu 16. októbra tzv. zhromaždením solidarity v západnom Negeve na vyjadrenie podpory izraelským komunitám žijúcim pod neustálym raketovým ohrozením pozdĺž pohraničnej oblasti Gazy a slávnostnou výsadbou stromov v spolupráci s Keren Kayemeth Le’Israel (KKL/JNF). ICEJ tiež odovzdalo šek organizácii Keren Kayemeth Le’Israel (KKL/JNF) na výsadbu stromov, ktoré budú skrášľovať región po ničivých požiaroch spôsobených zápalnými balónmi z Gazy a slúžiť ako ochranné bariéry pred raketovými oddielmi Hamasu operujúcimi pozdĺž hranice s Gazou. Po skončení solidárneho zhromaždenia bolo vypustených 1 000 modrých a bielych balónov ako „modlitby za mier“ v pohraničnej oblasti Gazy.

Široká škála hudobných umelcov sa postarala o nádherný multikultúrny zážitok, keďže k symfonickému orchestru z Nemecka pod vedením dirigenta Friedemanna Meusslinga sa pridali speváci a hudobníci z Austrálie, Brazílie, Kanady, Egypta, Fidži, Fínska, Nemecka, Pobrežia Slonoviny, Nórska a USA, ako aj Trevor Sampson z Južnej Afriky a dvaja speváci pôvodom z Iránu, ktorí predniesli špeciálne napísané piesne v perzštine a hebrejčine.

Veríme, že zvážite možnosť prísť do Jeruzalema na Sviatok stánkov v roku 2023, ktorý sa bude konať počas nasledujúceho Sukotu od 29. septembra do 6. októbra.

A na záver si ychutnajte si ešte raz pohľad na krásne fotografie zo sviatku a videá s každodennými zaujímavosťam: feastgallery.icej.org 

Zdroj: https://www.icej.org/blog/highlights-of-feast-2022-the-land-of-promise/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *