Trump nepresunie veľvyslanectvo do Jeruzalema, ale sľubuje to urobiť

Prezident Donald Trump sa včera 1. júna 2017 rozhodol, že nepresunie veľvyslanectvo USA v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzalema.

Počas svojej predvolebnej kampane Trump prisľúbil, že ambasádu presunie, čo ocenili najmä Izraelci a proizraelskí voliči spomedzi kresťanov. No Biely dom hovorí, že zatiaľ túto vec urobiť nemôže.

„Nik by nemal považovať tento krok za znak ústupu z pozície silného podporovateľa Izraela a spojenectva medzi USA a Izraelom“, uviedol Biely dom vo vyhlásení.

Správa z Bieleho domu objasňuje, že prezident urobil toto rozhodnutie preto, lebo sa chystá podporiť mierové rokovania medzi Izraelom a Palestínčanmi.

„Prezident Trump urobil toto rozhodnutie v záujme maximalizovania šance pre úspešné vyjednanie dohody medzi Izraelom a Palestínčanmi, čím naplní aj svoje poverenie hájiť americké národné záujmy v oblasti bezpečnosti“, uvádza ďalej vyhlásenie.

„Otázka neznie či k tomuto kroku príde, ale otázkou je len to, kedy sa tak stane. Toto je v súlade s jeho opakovanými vyhláseniami, že chce premiestniť veľvyslanectvo do Jeruzalema.“

Kancelária izraelského premiéra Netanjahua vydala stanovisko, v ktorom vyjadrila svoje sklamanie z uvedeného rozhodnutia.

„Dlhodobá pozícia Izraela je taká, že americká ambasáda, rovnako ako ostatné ambasády krajín, s ktorými má Izrael diplomatické vzťahy, by mala byť v Jeruzaleme, našom večnom hlavnom meste. Udržovanie veľvyslanectiev mimo hlavného mesta len odsúva mier tým, že to napomáha živeniu palestínskej ilúzie, že Židia a židovský štát nemá žiadne spojenie s Jeruzalemom“, uvádza vyhlásenie.

„Hoci je Izrael sklamaný, že k presunu veľvyslanectva nedôjde v tomto čase, oceňujeme dnešné vyjadrenie prezidenta Trumpa o priateľstve voči Izraelu a jeho záväzku presunúť ambasádu v budúcnosti.“

Zdroj CBN News, 1.6.2017, preklad –km-, zdroj obrázku Pixabay

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *