Vedeli ste, že…

pieseň „Somewhere Over the Rainbow“ (Niekde nad dúhou) nebola napísaná o mýtickej Krajine Oz, ale o Izraeli, domovine židovského ľudu. 

Text napísal Yip Harburg, najmladší zo štyroch detí, ktoré sa narodili rusko-židovským imigrantom. Jeho skutočné meno bolo Isidore Hochberg a vyrastal v New Yorku v ortodoxnej židovskej rodine, ktorá hovorila jazykom jidiš.

Hudbu k piesni zložil Harold Arlen, ktorý bol synom kantora. Jeho pravé meno bolo Hyman Arluck a jeho rodičia pochádzali z Litvy.

Hochberg s Arluckom spolu napísali skladbu „Somewhere Over the Rainbow,“ ktorá vyhrala 1. miesto v ankete Pieseň 20. storočia. Anketu organizovala asociácia Recording Industry Association of America s vládnou agentúrou National Endowment for the Arts.

Pri jej písaní sa dvaja muži vnorili až do hlbiny svojho imigrantského židovského povedomia – orámovaného pogromami v minulosti a Holokaustom, ktorý mal čoskoro nastať – a napísali nezabudnuteľnú melódiu s takmer prorockými slovami.

„A sny, ktoré sa odvážiš snívať / Sa naozaj stanú pravdou.”

Uctime si tých, ktorí snívali „o krajine, o ktorej raz počuli v uspávanke,“ tých, ktorí Zasľúbenú zem nikdy nevideli, tých, ktorí vstali z popola, aby urobili sen skutočnosťou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *