HAIFA HOME

DOMOV PRE PREŽIVŠÍCH V HAIFE

založený v roku 2010

V apríli 2010 ICEJ venovalo preživším holokaust nový domov v severnom pobrežnom meste Haifa. Domov v Haife, ktorý iniciovala nemecká pobočka ICEJ, preukazoval náš dlhodobý záväzok pomáhať odhadovaným 210 000 preživším holokaustu v Izraeli prežiť ich zostávajúcu časť života dôstojne. Tento domov v Haife, ktorý ICEJ sponzorovalo, dokázal pôvodne poskytnúť domov až 80 preživším a bol uznaný v celom Izraeli ako model pre riešenie rastúceho vnútroštátneho problému chudobných a núdznych ľudí, ktorí prežili šoa.

Staňte sa nástrojom lásky a požehnania a podporte Haifa home.

variabilný symbol: 42432 

Číslo účtu SK23 0200 0000 0012 9716 0551 (VÚB)

Ďakujeme!

Domov pre preživších holokaust (šoa) v Haife, je jedinečné zariadenie, ktoré nemá v Izraeli obdoby. V súčasnosti v ňom žije 70 obyvateľov, ktorí v závere svojho života potrebujú stálu starostlivosť. Ich potreby nie sú len fyzické. Dôležitejšia ako praktická starostlivosť je spoločenstvo s ostatnými, ktoré im dáva pocit bezpečia a útechu, že nie sú sami.

Domov potrebuje jednak financovanie bežnej prevádzky, ale aj na nutné úpravy. Ako čas beží, mnohí sa potýkajú s novými fyzickými obmedzeniami. Keď sa sem nasťahovali, boli zdraví, nezávislí a mobilní, ale teraz už niektorí z nich potrebujú ošetrovateľov, alebo už sami nevyjdú schody.

Každodenné teplé jedlo nie je samozrejmosť. Každý, kto zažil holokaust, vie, čo je to hlad. Dodnes mnohí z nich žijú v strachu, že nebudú mať čo jesť. Preto je tak dôležité, že im každý deň v domove varíme. Je cenné, že sa pri obede a večeri všetci spolu stretávajú v jedálni. Cítia sa ako jedna veľká rodina.

Najlepší spôsob, ako zabudnúť na bolesti a odmedzenia, ktoré s pokročilým vekom prichádzajú, je dobrá zábava. O to sa snažíme postarať. Každú stredu sa mnohí stretávajú v spoločenskej miestnosti na večer hudby a tanca. Je to príležitosť, pri ktorej sa preživší stretávajú s pracovníkmi a dobrovoľníkmi ICEJ. Tanec a hudba sú odjakživa súčasťou izraelskej kultúry a obyvateľom domova prinášajú radosť a spomienky na staré časy. „Všetko ma bolí, ale keď začnem tancovať, cítím sa zase ako mladý. Pripomína mi to dobré časy a dáva radosť,“ zveril sa 94-ročný Genja, ktorý je často medzi prvými, ktorí vstanú k tancu.

Nedávno sme dostali nový mikrobus, vďaka ktorému môžeme voziť obyvateľov domova, vrátane tých, ktorí sú pripútaní na kolečkové kreslo, na výlety do okolia. Skutočnosť, že nemusia tráviť všetok čas medzi štyrmi stenami, ale dostanú sa na čerstvý vzduch, všetci oceňujú.

Ďalej z histórie..

Domov v Haife – druhá fáza, 2011

Naša misia pre starších ľudí, ktorí prežili holokaust, sa v roku 2011 v severnom Izraeli ďalej rozšírila nákupom dvoch bytových domov na oboch stranách pôvodného zariadenia pre ich bývanie v Haife, ktoré finančne zabezpečilo ICEJ. Následné renovácie nám umožnili zväčšiť obytný priestor a ubytovať 125 ľudí, pričom im okrem ubytovania bola poskytnutá aj všetka strava a lekárska starostlivosť. V roku 2011 bolo fázovité rozšírenie ukončené. Dve chátrajúce susedné budovy sa premenili na viacúčelový komplex, ktorý zahŕňa atraktívne obytné priestory, kuchyňu a jedáleň, synagógu, nádvorie a lekársku a stomatologickú kliniku, ktorá zároveň slúži aj ďalším chudobným preživším v celom okolí Haify.

Lekári a zdravotné sestry z miestnych nemocníc sa dobrovoľne podieľajú na pokrytí zdravotných potrieb obyvateľov domova a jeho kuchyňa teraz podáva stravu aj iným preživším z okolitej komunity.