Pomôžme utekajúcim ukrajinským Židom!

Prispejte na darovacej stránke, kliknutím sem

Naliehavá výzva: Pomôžme utekajúcim ukrajinským Židom!

„A ty, môj služobníku, Jakobe, sa neboj, hovorí Hospodin, ani sa nedes, Izraelu! Lebo hľa, zachránim ťa z ďaleka i tvoje semeno zo zeme ich zajatia“ (Jer 30:10)

Len čo sa zdalo, že sa celosvetová zdravotná kríza končí, náhle je tu veľká vojna Ruska proti Ukrajine.

Separatistický konflikt na východe Ukrajiny tlel už od roku 2014, ale teraz ho ruská armáda vyeskalovala premyslenou inváziou z mnohých strán do celého susedného demokratického štátu. Mnohí na Ukrajine aj v Rusku sú v šoku a obavách, pretože nikto nečakal, že konflikt vypukne v takej sile a tak rýchlo. Akonáhle bol požiar vojny založený, nikto nevie, kam až môže rozšíriť.

Bezostyšný rozkaz ruského prezidenta Vladimíra Putina rozdrviť nezávislosť Ukrajiny pripomína temnú kapitolu okupácie Československa štátmi Varšavskej zmluvy v auguste 1968. Súčasná agresia predstavuje aj nebezpečné spochybnenie svetového poriadku a môže mať veľmi vážny dopad aj inde, najmä vo východnej Ázii i na Blízkom východe.

Izraelskí lídri boli spočiatku veľmi opatrní vo svojich reakciách na krízu medzi Ruskom a Ukrajinou, pretože musia starostlivo udržiavať krehkú rovnováhu. V oboch krajinách stále žijú početné židovské menšiny a Rusko by naviac mohlo svojou vojenskou prítomnosťou v Sýrii a strategickou alianciou s Iránom vážne poškodiť izraelské záujmy.

My v ICEJ hlboko cítime s ľudom Ukrajiny aj Ruska, a obzvlášť s veriacimi v oboch krajinách, ktorí sú vďaka svojej identite v Kristovi navzájom zjednotení a zmierení. Rozhodne sa modlíme za ich bezpečnosť a odvahu, a aby mali plnú dôveru v Boha. Modlíme sa aby povstali mierotvorcovia, ktorí by dokázali v tejto kríze nájsť cestu k rýchlemu ukončeniu násilia a krvyprelievania. 

Prudká eskalácia konfliktu na Ukrajine je tragédia, ale súčasne dáva kresťanom, ktorí milujú židovský národ, príležitosť pomôcť židovským komunitám, ktoré sa snažia uniknúť pred vojnou do bezpečia. Takáto pomoc zodpovedá mandátu ICEJ.

ICEJ sa podieľa na aliji z Ukrajiny už od osemdesiatych rokov. Počiatkom deväťdesiatych rokov sme pomohli dopraviť 35 000 ukrajinských Židov do Izraela v rámci projektu Exobus. Ďalších sedem tisíc neskôr využilo konvoje, ktoré do západnej Ukrajiny vysielala naša švajčiarska kancelária, a posielala ich ďalej do ich staronovej vlasti cez Budapešť. Od roku 2014, kedy vypukol konflikt na východe Ukrajiny, sme pomohli uskutočniť aliju ďalším viac než dvom tisíckam ukrajinských Židov.

V týchto dňoch nás Židovská agentúra požiadala o pomoc pri urgentnej evakuácii ohrozených židovských rodín z Ukrajiny. Odhaduje sa, že na Ukrajine žije v súčasnej dobe 200 tisíc Židov, ktorí majú nárok na aliju.

Číslo účtu SK23 0200 0000 0012 9716 0551 (VÚB)

variabilný symbol: 114