LETECKÝ PRESUN ETIÓPSKYCH ŽIDOV

Darovať cestu 

Buďte súčasťou alije 

Číslo účtu SK23 0200 0000 0012 9716 0551 (VÚB)

variabilný symbol: 114 

Izraelský národ sa vo svojej novodobej histórii dvakrát zmobilizoval, aby uskutočnil núdzový letecký presun starovekej etiópskej židovskej komunity a bezpečne ju dopravil domov. V roku 1984 sa začala operácia Mojžiš, ktorej cieľom bolo dopraviť do Izraela viac ako 8 000 etiópskych Židov, ktorí sa na cestu do zasľúbenej zeme vydali pešo, ale uviazli vyhladovaní vo vojnou zmietanom Sudáne. V roku 1991 sa v rámci operácie Šalamún podarilo počas jedného víkendu zachrániť takmer 15 000 ohrozených etiópskych Židov.

Nedávne udalosti v Etiópii prinútili izraelských predstaviteľov hovoriť o potrebe ďalšieho núdzového leteckého mosta pre túto starovekú židovskú komunitu. Táto  východoafrická krajina je opäť na prahu občianskej vojny a hrozí jej hladomor. Židia, ktorí v Etiópii zostali, žijú v chudobných tranzitných táboroch v Addis Abebe a Gondare a čakajú, kým na nich príde rad na presun do Izraela. Izraelská vláda sa už v roku 2015 zaviazala, že ich v priebehu niekoľkých rokov privedie domov, do zasľúbenej zeme, ale teraz si uvedomuje, že už môže byť neskoro.

Izraelské úrady preto pripravujú plány na leteckú prepravu približne 5 000 etiópskych Židov do Izraela v najbližších mesiacoch a Židovská agentúra pre Izrael naliehavo žiada Medzinárodné kresťanské veľvyslanectvo Jeruzalem o pomoc!

Kmeňový konflikt, ktorý vypukol minulý rok medzi veľkými kmeňmi Amhara a Tigray, sa v posledných mesiacoch opäť vyostril. Povstalecké tigrejské milície získali nové zbrane a spojencov, obsadili ďalšie územia a hrozia pochodom na hlavné mesto Addis Abeba, čo prinútilo premiéra vyhlásiť výnimočný stav. Objavujú sa znepokojujúce správy o zverstvách páchaných na všetkých stranách a dochádza k vyhladzovaniu celých dedín. Konflikt si už vyžiadal tisíce civilných obetí a viac ako 2,5 milióna ľudí muselo opustiť svoje domovy. Medzitým v celej krajine narastajú občianske nepokoje, ako aj obavy z nedostatku potravín v dôsledku zhoršujúceho sa sucha a hladomoru. Mnohé krajiny vyzývajú svojich občanov, aby opustili Etiópiu.

Židia, ktorí zostali žiť v Etiópii, sú súčasťou komunity „Falash Mura“, ktorá má izraelitský pôvod, ale pred niekoľkými generáciami bola pod nátlakom donútená konvertovať na kresťanstvo. Chcú sa pripojiť k svojim príbuzným, ktorí žijú v Izraeli, ale už viac ako dve desaťročia čakajú v chátrajúcich tranzitných táboroch, kým na nich príde rad. Izraelská vláda sa zaviazala, že ich prepraví niekoľko stoviek naraz, ale zdá sa, že tento plán nestihne zrealizovať.

Etiópski židovskí lídri v Izraeli, ktorí sledujú eskaláciu občianskej vojny v ich bývalej krajine, teraz vyzývajú na „operáciu Šalamún II“ – ďalší núdzový letecký transport na záchranu posledných členov ich komunity v Addis Abebe a Gondare. Izraelský kabinet súhlasí s tým, že je potrebné rýchlo konať, a Pnina Tamano-Šata, vládna ministerka pre otázky prisťahovalectva, ktorá je sama etiópskou židovskou prisťahovalkyňou, stojí na čele plánov na urýchlenie ich návratu.

V reakcii na naliehavú žiadosť Izraela o našu pomoc pri tomto leteckom transfere Kresťanské veľvyslanectvo dúfa, že bude sponzorovať lety pre najmenej 200 etiópskych Židov v prvej vlne imigrantov z Etiópie, ktorá sa očakáva v decembri. Keď budú v nasledujúcich mesiacoch k dispozícii finančné prostriedky, budeme naďalej dôležitou súčasťou tohto historicky tretieho leteckého presunu etiópskej židovskej komunity do Izraela.

Odkedy sa izraelská vláda pred šiestimi rokmi rozhodla priviesť domov poslednú skupinu z približne 9 000 etiópskych Židov, doteraz sa ich sem dostalo približne 4 000 a kresťanské veľvyslanectvo sponzorovalo viac ako polovicu týchto letov. S vašou pomocou môžeme aj naďalej zohrávať významnú úlohu pri dokončení návratu etiópskych Židov.

Okrem sponzorovania repatriačných letov sa ICEJ aktívne zapája aj do organizovania vzdelávacích a profesných programov pre nových etiópskych židovských prisťahovalcov počas ich usadzovania v Izraeli. Budú zažívať obrovskú životnú zmenu, z vidieckeho života zameraného na poľnohospodárstvo do rýchlej spoločnosti založenej na moderných technológiách. Z desaťročí spolupráce s etiópskou židovskou komunitou tu v Izraeli teda vieme, že títo najnovší prisťahovalci budú naďalej potrebovať našu pomoc počas dlhej adaptačnej fázy, kým sa tu, v zasľúbenej zemi, opäť začlenia do bežného života židovskej komunity.

Preto vás prosíme, aby ste zvážili štedrý dar a pomohli pri tomto naliehavom leteckom presune etiópskych Židov. Váš dnešný dar ich môže zachrániť pred nebezpečenstvom, ktorému teraz čelia.

Publikované dňa: 19 Nov 2021, icej.org