MŇA SA TO NE-TÝKA

“Mňa sa to (ne)týka” je umelecko – vzdelávací projekt, ktorý začína svoju kampaň v septembri a počas štyroch dní osloví približne 700 gymnaziálnych študentov. Jeho zámerom je rozšíriť vedomosti o témach radikalizácie, extrémizmu, antisemitizmu a holokauste. Dohodnuté sú gymnáziá v Michalovciach, Prešove, Topoľčanoch a Žiline v termíne od 18. do 21.septembra 2023. V jednotlivých mestách navšítivime miesta spojené s lokálnou históriou holokaustu.

Projekt vzniká z iniciatívy hudobného skladateľa Miroslava Tótha s tématickou skladbou Black Angels Songs pre sláčikový kvartet s elektronikou v spolupráci s Medzinárodným kresťanským veľvyslanectvom v Jeruzaleme, so židovskou komunitou na Slovensku, DSH a Múzeum Holokaustu v Seredi, za finančnej podpory Ministerstva školstva, Nadácie otvorenej spoločnosti a Nadácie Proactiva. 

Vzdelávanie na školách tak prepája odborný, historický a umelecký vhľad do problematiky. Diskusia s aktérmi je prepojená s hudobnou skladbou Black Angels Songs. Zároveň bude osadená pamätná tabuľa na obete deportácii v Michalovciach a Dubnici nad Váhom. Tabuľa v Michalovciach vytvorila Lucia Mlynčeková (laureátka Národnej ceny za dizajn). Medzi účinkujúcimi sú: Martin Korčok, Ivan Kamenec, Juraj Stern, Peter Chudý, Fedor Blaščák ako aj hudobné teleso Dystopic Requiem Quartet s Miroslavom Tóthom.

Iniciatíva reaguje na zhoršujúci trend dezinformačnými kampaní a má pomôcť ku kritickému rozlišovaniu informácii. Zároveň reaguje na výskyt necitlivosti pri utláčaní menšín, ktorých stúpajúci trend je znepokojujúci. Z toho vyplývajúca nízka úroveň kritického myslenia a nezáujem o históriu vedú k radikalizácii v spoločnosti. 

Podporte vzdelávanie o antisemitizme na stredných školách

Prečo?

Mladí ľudia sú klamaní dezinformačnými kampaňami.

Výskyt necitlivosti na utláčanie druhých je znepokojujúci. 

Nízka úroveň kritického myslenia a nezáujem o históriu vedú k radikalizácii.

Program prepája odborný, historický a umelecký vhľad do problematiky. Diskusia s aktérmi je prepojená s hudobnou skladbou Black Angels Songs. Zároveň bude osadená pamätná tabuľa na obete deportácii v Michalovciach. Tabuľu v Michalovciach vytvorila Lucia Mlynčeková (laureátka Národnej ceny za dizajn).

Ak stav mládeže a spoločnosti hýbe aj vami, podporte turné “Mňa sa to netýka”! 

Budeme radi za akýkoľvek príspevok

Číslo účtu SK23 0200 0000 0012 9716 0551 (VÚB) var.symbol: 762

Program organizuje občianske združenia Medzinárodné kresťanské veľvyslanectvo Jeruzalem, v spolupráci so židovskou komunitou na Slovensku a Múzeom Holokaustu v Seredi.