Memoriál Vrbu a Wetzlera

„Pripomíname hrdinov minulosti, pre generácie budúcnosti.”

7. apríla 1944 sa podarilo utiecť dvom väzňom z koncentračného tábora Auschwitz v okupovanom Poľsku. Boli nimi slováci Alfréd Wetzler a Rudolf Vrba. Po strastiplnej ceste sa dostali do Žiliny, kde podali podrobnú správu o tom, ako prebieha genocída v spomínanom koncentračnom tábore.

Odvážny skutok týchto dvoch hrdinov našej histórie si chceme pripomínať každý rok prejdením približne 120 km dlhej trasy z Osvienčimu do Žiliny. Memoriál Vrbu a Wetzlera je dielo širokej komunity aktívnych občanov, ktorí sa pridali k vízii Fedora Gála. Nultý ročník sa podarilo zorganizovať v roku 2014 pri príležitosti 70-tého výročia ich úteku.

V roku 2022 pripravujeme v čase letných prázdnin pochod s tímom skúsených sprievodcov a sprievodnými službami. Vzhľadom na kritickú situáciu spôsobenú vojnou na Ukrajine a pandémiu, bude realizácia pochodu závisieť od aktuálnej situácie a platných predpisov. Odporúčame však, aby ste sa zaregistrovali. V prípade zrušenia pochodu Vám zaplatené poplatky vrátime.

Online prihláška

Vzhľadom k pretrvávajúcej neistote spojenej s pandémiou Covid-19 vyhlasujeme pre rok 2022 jeden, tradičný augustový termín 31. 7. – 6. 8.

V prípade, že počet prihlásených naplní ubytovaciu kapacitu, sme pripravení otvoriť druhý termín 10. – 16. 7. 

Trasa dlhá asi 120 km je rozložená do piatich dní pochodu s jedným odpočinkovým dňom v obci Węgierska Górka. Pred zahájením pochodu sa môžu záujemci prihlásiť na voliteľnú celodennú prehliadku Múzea Auschwitz-Birkenau. Posledný deň je časť trasy absolvovaná vlakom a pochod je ukončený večerným programom v Neologickej synagóge v Žiline.

Etapy:

1. Auschwitz II – Birkenau  – Pisarzowice

2. Pisarzowice – Magurka Wilkowicka

3. Magurka Wilkowicka – Węgierska Górka

4. Węgierska Górka – odpočinkový deň

5. Węgierska Górka – Zwardoň

6. Zwardoň – Skalité, ďalej vlakom do Žiliny

Podujatie pod záštitou predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Eriky Jurinovej a za finančnej podpory U.S.Steel. 

Program:

Účastníci sa individuálne dopravia v nedeľu 31. 7., deň pred začiatkom pochodu, do Osvienčimu, kde budú mať zaistené ubytovanie v Centre Dialógu a Modlitby, http://www.cdim.pl/en (check-in od 14 hodin). Oficiálny začiatok programu je v nedeľu o 19:00, kedy budú rozdané informačné brožúry a vydané organizačné pokyny. Samotný pochod začína v pondelok ráno. 

Prehliadka celého táborového komplexu Múzea (Auschwitz I a Auschwitz II-Birkenau) nie je oficiálnou súčasťou pochodu, odporúčame však jej absolvovanie všetkým, ktorí s týmto miestom nie sú oboznámení. Záujemci sa možu zúčastniť skupinovej študíjnej prehliadky s odborným výkladom v nedeľu, teda deň pred zahájením pochodu, od 10:00. Kvôli objednaniu sprievodcu je nutné, aby ste záujem o prehliadku vyznačili v prihláške. Prípadné ubytovanie zo soboty na nedeľu nezaisťujeme, odporúčame rezerváciu v Centre Dialógu a Modlitby.

V pondelok sa všetci účastníci zhromaždia v Auschwitz II-Birkenau pred hlavným vchodom do areálu. Odtiaľ sa vydajú do časti nazvanej Mexiko – na miesto, odkiaľ Vrba s Wetzlerom z tábora utiekli. Tam budú bližšie zoznámení s okolnosťami úteku a potom sa peši vydajú po trase dlhej takmer 120 km.

Služby a ceny:

Poplatok zahŕňa ubytovanie s raňajkami a večerou na šesť nocí v Poľsku v troch možnostiach. Okrem toho si môžete po pochode rezervovať nocľah v Žiline. V Žiline ponúkame len jednu možnosť, hotel s raňajkami za 38 EUR(spoločné ubytovanie v dvojlôžkovej izbe) alebo 51 EUR (jednolôžková izba).

Jedlo sa počas dňa neposkytuje, avšak nepochodujeme cez púšť, takže máme dostatok príležitostí kúpiť si jedlo po ceste. V sobotu je pre všetkých účastníkov zabezpečený mini-raut v synagóge v Žiline.

 Ubytovanie na trase sa ponúka v týchto troch možnostiach:

A: Hotel s raňajkami na trase: v Osvienčime, v Bialsko-Bialej, vo Węgierskej Górke a v Zwardoni, kam budú účastníci privezení každý večer z cieľa dennej etapy a odkiaľ budú nasledujúce ráno odvezení do miesta štartu ďalšej etapy. Večere sú zabezpečené v horských chatách spolu s ostatnými účastníkmi. Cena na osobu vrátane ubytovania v Žiline je 530 € / 13 600 Kč, príplatok za jednolôžkovú izbu 220 € / 6 000 Kč.

B: Lacnejšie ubytovanie s polpenziou v jednoduchých horských chatách, do ktorých účastníci dorazia večer a z ktorých sa na cestu vydajú opäť na druhý deň ráno; cena je 290 € / 7 500 Kč.

C: Ponúkame aj možnosť spania vo vlastnom stane alebo pod holým nebom. Takto zaregistrovaní účastníci budú môcť v rámci registračného poplatku využívať sociálne zariadenia v chatkách. Účastníci si budú môcť vziať vlastné jedlo. Cena je 130 € / 3 200 Kč.

Všetci účastníci sú zodpovední za vlastnú dopravu do Osvienčimu a zo Žiliny.

Výpravou budú sprevádzať sprievodcovia a doprovodné vozidlá. Na miestach, o ktorých sa vo svojich spomienkach zmieňuje Rudolf Vrba a Alfréd Wetzler, sa budú čítať príslušné pasáže z ich kníh. Po celý čas pochodu je dostatok času k rozhovorom aj tichému premýšľaniu.

Po troch dňoch pochodu je v obci Węgierska Górka naplánovaný deň odpočinku. Účastníci možu čas využiť na krátky výlet po okolí alebo stráviť deň celkom podľa svojho uváženia. Stáva sa už dobrou tradíciou, že na večernú besedu pozývame zaujímavé osobnosti, ktoré svojimi znalosťami a prístupom dobre zapadnú do našej spoločnosti a všetkých obohatia.

Posledný úsek na slovenskej strane zdolajú účastníci vlakom, rovnako ako vtedy hrdinovia na úteku. Po príjazde do Žiliny sa všetci odoberú do Pamätnej izby Wetzlea a Vrbu, kde bola spísaná ich Osvienčimská správa. Vo večerných hodinách sa v Neologickej synagóge v Žiline uskutoční stretnutie pre verejnosť, na ktorom budú mať účastníci možnosť reflektovať svoje zážitky z pochodu. Súčasťou večera bude tiež kultúrny program.

Tešíme sa na vás!

Súčasťou príprav na letné pochody VWM je diskusná relácia – Hovory Vrba-Wetzler Memorialu. Rozhovory Fedora Gála s pozvanými hosťami na rôzne aktuálne témy.