Mlieko & Med 2023

V. ročník

nedeľa 28.5.2023 / Hviezdoslavovo námestie v Bratislave, Altánok

17:00 – 20:30

festivalové podujatie pripravujeme s Ambasádou Izraela na Slovensku.

Oslavujeme s Izraelom 

Nezávislosť z roku 1948 

Zjednotenie Jeruzalema z roku 1967 

Oslava významných výročí moderného štátu Izrael, ktorej sme dali poetický názov Mlieko & Med, s odvolaním sa na jeden z biblických prívlastkov Izraela – krajina tečúca mliekom a medom. 

VSTUPNÉ JE VOĽNÉ

PROGRAM

hudobní hostia  

príhovory osobností verejného a kultúrneho života

kosher street food

prírodné produkty z Izraela 

publikácie o Izraeli 

Hudobní hostia:

17:00 JAMES EVANS (UK)

17:30 ASPHALT TEATHER (IL)

18:15 HUDBA NA TANIERI (SVK) 

19:50 MIRIAM KAISER (SVK) 

20:10 DANKA VRÁBLOVÁ (SVK) 

Verejné zhromaždenie formou izraelského festivalu

  • kosher street food
  • mini market (prírodné produkty, gurmet sortiment a hodnotné knihy)
  • hudobný program
  • príhovory osobností verejného a kultúrneho života
  • interaktívny program
  • tanec

Partneri podujatia: 

ŽNO Bratislava, Bratislava-Staré mesto, ÚZŽNO, Izrael na Slovensku, BKIS, Kresťanské spoločenstvo Žiar, Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika, platforma Kresťania v meste

Mediálni partneri: 

Tachles TV, Rádio 7, spoločenstvo Otcov Dom, ART-fórum.

————————————————————————————————————–

ROČNÍK 2021

ZÁZNAM LIVESTREAMU

ROČNÍK 2019V nedeľu 12. mája bolo plánované verejné podujatie na Hlavnom námestí v centre Bratislavy. Ale silný vietor a dážď naše plány zmenili. Príjemným prekvapením bolo, že aj napriek nepriazni počasia prišlo na námestie okolo 100 ľudí. Dokonca sme tancovali aj spievali. A povedali sme si, že to nevzdáme a prídeme opäť. A tak sa aj stalo. Verejné zhromaždenie sme presunuli na nedeľu 2. júna, na ktorý tento rok padol Deň Jeruzalema.

Túto skutočnosť s jemu vlastnou iskrou v oku v príhovore v nedeľu 2. júna na Hviezdoslavovom námestí vyzdvihol Jeho Excelencia veľvyslanec štátu Izrael na Slovensku Zvi Vapni: „Namiesto jedného zázraku, teda vzniku štátu Izrael, oslavujeme dnes zázraky dva. Aj 52 rokov od opätovného zjednotenia Jeruzalema, hlavného mesta Izraela.“ Okrem neho pozvanie na verejné podujatie prijali viaceré osobnosti slovenského verejného života.


Pozvanie ICEJ Slovensko prijal Peter Zajac, prezident Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika a jeden z lídrov novembrovej revolúcie. Božidara Turzonovová, jedna z najvýraznejších postáv hereckej scény na Slovensku. Peter Osuský, poslanec a zástupca Skupiny spojencov Izraela v NR SR, či Gabriella Kopas, pastorka Evanjelickej cirkvi metodistickej v Bratislave.

Večer v samom srdci Starého mesta Bratislavy sme podujatie obohatili stánkami s izraelským street-food-om, či predajom vína a skvelým koncertom chválospevovej skupiny Danka Vráblová & band z kresťanského zboru Slova života.

Vyvrcholením bolo čítanie 70+1 faktov o Izraeli, tanečná choreografia pod vedením Beatky Singhofferovej a už známy interaktívny program pre všetkých prítomných – vyskladanie nadrozmernej Dávidovej hviezdy zo sviečok pred pódiom.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa o výborný priebeh podujatí zaslúžili a samozrejme, ďakujeme každému, kto prišiel a oslávil vznik moderného Izraela a opätovné zjednotenie Jeruzalema spolu s nami.

Peter Švec
ICEJ SlovenskoModerný štát Izrael leží na križovatke Euroázie a Afriky. Vo svojom regióne je jedinou fungujúcou demokraciou. Napriek svojej krátkej existencii (od roku 1948), kultúrnym a náboženským rozdielom, je vyspelou krajinou, či už sa pozeráme na inovácie v oblasti hospodárstva, medicíny, technológií (hi-tec) alebo na izraelské start-upy.

Napriek prenasledovaniu a nenávisti, ktorej čelí tisícročia, sa ako národ snaží držať “filozofie dobra”, ktorá je základom židovstva a vychádza z túžby a presvedčenia, zanechať svet lepším.