Izraelčania pod neustálym raketovým útokom

Izrael prežil niekoľko dní intenzívneho raketového ostreľovania zo strany palestínskeho Islamského džihádu v Gaze, pričom radikálnym teroristickým milíciám zasadil vážne údery. Za posledných päť dní dopadlo na južný Izrael viac ako 900 rakiet a mínometných striel, pričom jeden civilista zahynul pri priamom zásahu svojho domu a niekoľko ďalších bolo zranených. IDF medzitým presnými údermi zlikvidovali piatich vysokopostavených veliteľov PIJ spolu s mnohými raketovými oddielmi a odpaľovacími zariadeniami.

K eskalácii došlo po tom, ako islamské milície minulý týždeň vypálili na Izrael viac ako 100 rakiet práve v čase, keď sa deti popoludní vracali domov zo školy. IDF čakali niekoľko dní, kým v utorok večer konečne odpovedali presnými leteckými útokmi, ktoré úspešne zasiahli troch najvyšších veliteľov PIJ v Gaze.

Izraelčania sa potom pripravovali na odpoveď teroristických milícií a zároveň sa obávali, či sa do boja nezapojí aj väčšia teroristická milícia Hamas a dokonca aj libanonský Hizballáh. Do boja sa zatiaľ zapojila len PIJ, ktorá sa najprv zastavila, aby pochovala troch zabitých veliteľov, a potom v stredu popoludní vypálila prvú raketovú salvu. Odvtedy vypálili stovky striel na obývanú pobrežnú oblasť Izraela až po Tel Aviv.

Gaza blast

Napriek tomu sa Izraelu podarilo rýchlo získať prevahu, pričom batérie Iron Dome zachytili väčšinu rakiet a IAF zlikvidovalo ďalších dvoch vrchných veliteľov PIJ a niekoľko ich raketových oddielov. Niekoľko miliónov izraelských civilistov je však stále uväznených vo svojich bezpečných miestnostiach a dúfa, že údajne nastane prímerie.

Yoav Limor, izraelský vojenský veterán, vo štvrtok povedal delegácii ICEJ, že prímerie by sa mohlo čoskoro dosiahnuť s egyptským sprostredkovaním. Upozornil však, že akýkoľvek pokoj, ktorý z toho vyplynie, bude pravdepodobne krátkodobý, keďže Hamas už hrozí, že na budúci týždeň vypáli vlastné rakety, aby vyvinul tlak na Izrael a zrušil každoročný pochod s vlajkami do opevneného Starého mesta na Deň Jeruzalema.

„V týchto opakujúcich sa raketových vojnách sa Palestínčania vždy snažia zabiť čo najviac izraelských civilistov,“ povedal Limor. „Medzitým sa IDF usilujú oslabiť nepriateľa o čo najviac zbraní a zároveň získať čo najdlhšie obdobie pokoja pre izraelských civilistov, aby sa mohli opäť vrátiť k svojmu normálnemu životu, kým nevypuknú ďalšie boje.“

Keď v stredu začali lietať rakety, Medzinárodné kresťanské veľvyslanectvo Jeruzalem ešte v ten deň popoludní stihlo dodať mobilný protiletecký kryt do mládežníckeho centra v oblasti Hof Aškelon. Kryt je prvým z dvoch, ktoré boli darované centru pre výcvik vedúcich mládeže v Bat Hadare, severne od Gazy. Tieto konkrétne kryty financovali nemecká a kanadská pobočka ICEJ.

V posledných rokoch ICEJ darovalo viac ako 190 mobilných protiraketových krytov izraelským komunitám ohrozeným raketovými útokmi pozdĺž hraníc s Gazou a Libanonom. Viac ako 150 z týchto krytov bolo umiestnených v izraelských mestách a dedinách v blízkosti hraníc s Gazou, ktoré boli najviac postihnuté opakovanými raketovými útokmi. Na nájdenie bezpečia majú len 15 sekúnd a systém Iron Dome ich nechráni pred raketami kratšieho doletu.

Prenosné protiletecké kryty, ktoré sme doteraz poskytli, zachraňujú životy, ale sú naliehavo potrebné ďalšie. Dúfame, že čoskoro bude vyhlásené prímerie, ale vieme aj to, že Hamas sa už pripravuje na to, že budúci týždeň by mohlo dôjsť k ešte väčšej eskalácii.

Zvážte preto, prosím, možnosť prispieť na mobilné protiletecké kryty, ktoré budú chrániť izraelské komunity pod intenzívnou raketovou paľbou. Môžete tak urobiť príspevkom do nášho fondu Izrael v kríze.

Vaše dary budú použité na urýchlené dodanie ďalších krytov do najzraniteľnejších komunít pozdĺž hraníc s Gazou. ICEJ dostáva aj žiadosti o pomoc pri odvoze izraelskej mládeže a starších ľudí z frontových línií tohto konfliktu a poskytnutie oddychu v bezpečnejších častiach krajiny. Okrem toho sa snažíme pomôcť tým, ktorí boli zranení alebo utrpeli škody na svojich domovoch. A stále je potrebné pomáhať podporovať centrá obnovy a poskytovať traumatologické poradenstvo tým, ktorých zúriace boje ovplyvnili psychicky a emocionálne.

Pošlite svoj dar ešte dnes a pomôžte tak utešiť a ochrániť Izraelčanov, ktorí sú vystavení neutíchajúcim raketovým útokom.

Darujte na: https://www.icej.sk/icej-aid/ 
Zdroj: https://www.icej.org/blog/protect-israelis-under-relentless-rocket-attack/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *