Čítanie mien obetí holokaustu 14. dejstvo

Vo štvrtok 7.septembra Vás pozývame prísť na pietnu spomienku,

v Divadle Pavla Országha Hviezdoslava (Laurinská 20) v Bratislave,

o 18:00.

Vstup voľný

Srdečne pozývame každého z vás! 

Prídite na 14.ročník podujatia s dôležitou tradíciou!

Od septembra 2009 si každoročne pripomíname obete holokaustu tým, že čítame  mená z deportačných zoznamov. Usilujeme sa prinavrátiť každej obeti jej meno. Ide o ľudí, ktorí boli násilím proti svojej vôli odvlečení do koncentračných a vyhladzovacích táborov, kde im vytetovali na ruku číslo, a stali sa číslom, stratili svoje meno. Mená čítame z deportačných zoznamov tzv. prvej vlny deportácií v roku 1942, kedy bolo z územia vtedajšieho Slovenska deportovaných takmer 58 000 obetí.  Na Slovensko sa z nich vrátilo len niekoľko sto osôb. Druhá vlna deportácií sa uskutočnila od septembra 1944 do konca marca 1945, kedy bolo deportovaných ďalších asi 13 000 osôb, no absolútna väčšina deportačných zoznamov z nej sa nezachovala. 

Obete zomreli bez mena, ako čísla. Zahynuli celé rodiny, známi, neostal nik, kto by si na nich spomenul. 

Tak ako po minulé roky, aj tento rok do 40 osobností zo spoločenského, kultúrneho a politického života prečíta po 10 mien z deportačných zoznamov. Čítanie mien prerušuje krátke rozhovory s obeťami holokaustu, alebo s ich blízkymi a rodinnými príslušníkmi.  Tentoraz budú  na svoje mamy spomínať Júlia Sherwood KAlinová, ktorá porozpráva o zážitkoch počas holokaustu jej mamy – novinárky Agneši Kalinovej, a Miranda, dcéra najlepšej priateľky Agneši Kalinovej Marianny Eger. O zážitkoch svojich rodičov  počas holokaustu bude rozprávať aj Zuzana Sternová.

Medzi osobnosťami spoločenského a kultúrneho života, ktoré budú čítať mená obetí, sú: Emília Vášáryová, Juraj Droba, Pavel Traubner, Ivan Korčok, Braňo Jobus, Kata Martinková, Ľuba Lesná, Braňo Závodský, Peter Švec, Juraj Stern, Miro Wlachovský, Daniel Bútora   a ďalší.

Hudobným hosťom bude Zuzana Smatanová.

Medzináboženskej modlitby za obete holokaustu sa zúčastnia: biskup Jozef Haľko, Daniel Pastirčák a Misha Kapustin. 

Každoročne Čítanie mien spoluorganizuje ICEJ (Pravda a láska, občianske združenie, Medzinárodné kresťanské izraelské veľvyslanectvo Jeruzalem na Slovensku – ICEJ, Dokumentačné stredisku holokaustu – DSH, Bratislavský samosprávny kraj, BKIS a DPOH. 

Viac info nájdete tu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *