Sponzorovali sme tábor na zotavenie evakuovanej mládeže z Kiryat Šmona na severe Izraela

Tábor pre evakuované deti

Váš štedrý dar nám umožnil sponzorovať mládežnícky tábor, ktorý sa konal v kibuci Kfar Galim, ktorý bol veľkou pomocou pre evakuovanú izraelskú mládež z mesta Kiryat Šmona, ktoré intenzívne zasiahla vojna.

Pozadie

Na začiatku vojny bolo mesto Kirjat Šmona (2 km od hranice s Libanonom) evakuované kvôli útokom Hizballáhu a palestínskych frakcií z južného Libanonu. Počas prvých mesiacov konfliktu bolo v celom meste vyhlásených 52 poplachov: 13 v prvom mesiaci, 15 v druhom mesiaci a 18 v treťom mesiaci vojny po 7. októbri 2023.

V dôsledku toho bolo 80 % obyvateľov mesta (23 000 ľudí) evakuovaných a stále sa nevrátilo domov kvôli nielen prebiehajúcim, ale v posledných dňoch aj narastajúcim útokom. Minulý mesiac 27. mája, Hizballáh spustil paľbu približne 25 rakiet na Kiryat Šmona, čo spôsobilo priamy zásah do budovy, spôsobiac požiar. Zasiahnutá budova bola využívaná na bohoslužby a dobrovoľnícku prácu na pomoc ľuďom v núdzi v meste. Našťastie opustili budovu len niekoľko hodín predtým, ako došlo k útoku.

Mládež z mesta Kiryat Šmona kvôli evakuácii zápasí s mnohými otrasmi. Čelia zvýšenej izolácii, úzkosti a depresiám. Mnohí počuli príbehy o priateľoch alebo rodine a videli video-zábery útokov zo 7. októbra, ktoré kolujú na sociálnych médiách, čo má za následok sekundárnu traumu. Títo mladí ľudia boli vysídlení zo svojich domovov už viac ako šesť mesiacov. Život v stiesnených hotelových izbách s obmedzeným súkromím viedol k hlbokým emocionálnym problémom vrátane strachu a úzkosti. Mechanizmy zvládania sa medzi nimi líšia, niektorí sa stiahnu a iní bojujú so závislosťou alebo hnevom.

Prevádzka a aktivity tábora

Vďaka vašej podpore a vďaka rastúcej  starostlivosti o mládež sme týmto tínedžerom poskytli možnosť zúčastniť sa špeciálneho tábora určeného na poskytnutie podpory a pomoci udržať si odolnosť a zotaviť sa v týchto ťažkých časoch.

Počas nedávnej návštevy tábora náš tím zameraný na pomoc mal možnosť pozorovať jeho činnosť a aktivity. Tábor je pre tínedžerov vo veku 12 – 18 rokov evakuovaných z izraelského severných a južných regiónov.

Privítala nás Saray Cohen, ktorá organizovala samotné tábory v mládežníckej osade. Saray, ktorá zažila traumu z únosu desiatich členov rodiny do Gazy (všetci okrem jedného boli prepustení v novembri minulého roka), si predstavovala tieto zábavné tábory ako prostriedok na zotavenie a príležitosť na posilnenie mladých ľudí.

Hoci bolo zrejmé, že emocionálny vplyv vojny a otrasov na deti spôsobili, že skupinu je veľmi náročné hostiť, Saray sa podelila aj o výhody: „Tieto deti sa všetky navzájom poznali pred vojnou.“ „Boli spolužiakmi a najlepšími priateľmi. Ale po 7. októbri boli roztrúsené po celom Izraeli. Vďaka vám, sa konečne môžu opäť spojiť prostredníctvom tohto tábora.“

Táborové aktivity

V tábore prebieha celý rad aktivít bez mobilných telefónov, aby sa minimalizovali vonkajšie rušivé vplyvy.

Skupinové poradenstvo: Sedenia pri táborových ohňoch a spoločných jedlách vytvorili bezpečný priestor na diskusiu a reflexiu, ktoré pomáhali mladým ľuďom spracovať svoje emócie a budovať odolnosť.

Výcvik psov a terapia zvieratami: prítomnosť štvornohých miláčikov im poskytovala terapeutickú úľavu. Ako viedli svojich psov pri výcvikových cvičeniach, tínedžeri si užívali čas spojenia so zvieratami a medzi sebou navzájom. Mohli tiež odložiť osobné stresy, zatiaľ čo sa sústredili na osvojenie si novej zručnosti.

Voľnočasové aktivity: organizované boli bowlingové, futbalové a iné aktivity na rozvíjanie tímového ducha. Mladým ľuďom to umožnilo byť opäť „deťmi“ a na chvíľu zabudnúť na všetky výzvy a neistotu, ktorým teraz oni a ich rodiny čelia.

Individuálne poradenstvo: Poskytuje sa mladým ľuďom s ďalšími potrebami, a zabezpečuje individuálnu podporu a starostlivosť.

Video z poslednej návštevy ICEJ nájdete tu:

Okrem toho článok o tomto projekte nájdete tu:

Poďakovanie z centrály ICEJ:

Našim drahým priateľom na Slovensku,

chceme vám vyjadriť naše osobitné poďakovanie za vašu podporu.

Vaša pomoc nám umožnila sponzorovať tento tábor a významne investovať do rehabilitačného procesu štyridsiatich detí z osady Kiryat Šmona.

Tým, že ste takto stáli pri Izraeli, ste týmto mladým ľuďom poskytli príležitosť vidieť sa so svojimi kamarátmi a získať poradenstvo, kde môžu spracovať svoje skúsenosti z vojny a uzdraviť sa, rásť a nájsť radosť uprostred pretrvávajúcej neistoty z budúcnosti. To je obzvlášť významné, pretože všetci si uvedomujú, že situácia na severnej hranici sa môže ešte zhoršiť a nikto si nie je istý, kedy sa toto vykorenenie obyvateľov severu skončí. V dôsledku toho, mnohé rodiny čelia vážnym finančným a emocionálnym ťažkostiam.

Vaša štedrosť výrazne prispela k zmene situácie a sme vám skutočne vďační za vašu angažovanosť povzbudiť a potešiť obyvateľov Izraela v týchto ťažkých dňoch.

Ďakujeme vám za podporu našej pomoci a za to, že ste trvale ovplyvnili životy týchto mladých ľudí.

Srdečný pozdrav,

Nicole Y. Yoder

Viceprezidentka Ai & Aliyah

Medzinárodné kresťanské veľvyslanectvo Jeruzalem                                                                            

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *