Izrael oslavuje Deň nezávislosti – Yom Ha’atzmaut

Deň nezávislosti – Yom Ha’atzmaut je spomienkou na vyhlásenie nezávislého štátu Izrael 14. mája 1948, a podľa hebrejského kalendára tento rok pripadá na 8.mája.

“Máme teraz možnosť, o ktorej sme si ani len netrúfali snívať v najväčších fantáziách. Toto je viac ako len štát a nezávislosť, toto je založenie slobodného domova.” Túto vetu povedal jeden zo zakladateľov Izraela, jeho prvý premiér David Ben-Gurion. A dnes má novodobý Izrael už 71. rokov. 

Encyklopédia Britannica, vydanie z roku 1911, prináša zaujímavý článok nemeckého profesora Noldeka o hebrejskej výslovnosti. Vo svojom článku sa medzi rečou vyjadril, že je absolútne nemožné, aby bola na strednom východe niekedy znovu založená “Židovská ríša.” Neuplynulo ani 50 rokov a to, čo učený profesor vyhlásil za nemožné sa stalo historickou skutočnosťou. 

Židia boli ako národ zo svojej krajiny vyhnaný a rozptýlený do celého sveta. Avšak Boh sľúbil, že príde čas kedy ich opät zhromaždí a vráti im ich zem. V Jeremiášovi 31:10 čítame v tomto kontexte významný verš. Boh tu hovorí ku všetkým národom sveta: „Počujte Slovo Hospodinovo, národy a zvestujte to ďaleko na ostrovoch a povedzte: Ten, ktorý rozptýlil Izraela, ho zase zhromaždí a bude ho strážiť ako pastier svoje stádo.“ Toto je historický fakt. Ten, ktorý rozptýlil Izrael, ho nielenže niekedy zhromaždí, ale už tak aj urobil. Hebrejčina používa pre vyjadrenie frázy „zhromaždí ho“ iba jedno slovo, ktoré pochádza z toho koreňa ako slovo kibuc. Kibuc je zvláštny typ spoločenstva, ktorý povstal v čase, keď sa Židia začali navracať do svojej krajiny. Bez kibucov by Izrael v prvých desaťročiach neprežil. V týchto dňoch počujeme v správach o mnohých nepokojoch v Izraeli. Pripomínajme si však toto slovo. „Ten, kto rozptýlil Izrael, ho zhromaždil a preto ho aj ochráni.” 

My na Slovensku si to chceme pripomenúť tiež. A keďže na narodeniny sa nechodí s prázdnymi rukami, máme na sobotu a nedeľu, 11-12.mája, pripravený darček v podobe osláv, poeticky nazvaných „Mlieko&Med“. Príďte osláviť narodeniny moderného židovského štátu s nami.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *