Izraelci chystajú ďalší pokus pristáť na mesiaci

Prvá izraelská misia na mesiac (Beresheet 1.0), ktorá štartovala 22.februára 2019 sa nepodarila. Resp. len čiastočne. Krátko pred pristátím stratil tým niekoľkokrát kontakt so sondou a nakoniec sa kontakt prerušil úplne. Miesto pomalého pristania sa sonda napokon zrútila na mesačný povrch. Pristávanie sondy v kontrolnej miestnosti SpaceIL, v stredoizraelskom meste Jehud, sledovali inžineri, novinári a politici.

V prvej rade sedeli manželia Netanjahuovci. 200 detí s rodičmi sledovalo udalosť na obrazovkách v rezidencii prezidenta Reuvena Rivlina a vyše 100 tisíc ľudí z Izraela, USA a ďalších krajín sledovalo pristátie na obrazovkách. Všetci očakávali chvíľu, kedy sa Izrael stane 4. krajinou, ktorej sa podarilo dobyť Mesiac.

© (SpaceIL/YouTube) Snímok, ktorý vyfotila vesmírna sonda Berešit pred pristaním.

Symbolický bol náklad sondy: okrem technického vybavenia obsahovala nanoformátovaný TaNaCh (Hebrejskú Biblu) a na sebe nápis „Am Jisrael Chaj – Small Country, Big Dreams“ („Izraelský národ žije – Malá krajina, veľké sny“).

Benjamin Netanjahu, na margo neúspechu povedal, že „ak prvýkrát neuspejete, skúste to znova“.

Morris Kahn, primárny sponzor projektu, oznámil, že bude ďalší pokus. „Postavíme novú kosmickú loď, pristaneme s ňou na mesiaci a dokončíme misiu,“ povedal. Tím údajne začal pracovať na „Beresheet 2.0“ v nedeľu ráno.

Zdroj: icej.org / ztis.cz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *