KRESŤANSKÉ VEĽVYSLANECTVO PRIVIEDLO 65 JUHOAFRICKÝCH ŽIDOV DOMOV DO IZRAELA

ICEJ pomohlo v roku 2021 viac ako desiatim Židom denne presťahovať sa do Izraela

Medzinárodné kresťanské veľvyslanectvo Jeruzalem vo štvrtok (16. 12. 21) sponzorovalo záchranný let pre 65 juhoafrických Židov, ktorým bolo umožnené uskutočniť Aliju do Izraela aj v podmienkach súčasných prísnych cestovných obmedzení. Letenky boli financované z osobitného daru pobočky ICEJ – Južná Afrika a boli naším druhým núdzovým Alija letom pre juhoafrických Židov v tomto roku po skupine 87 prisťahovalcov, ktorí pristáli v júli po celonárodných nepokojoch a rabovaní v krajine.

Tento posledný let završuje vynikajúci rok pre ICEJ pokiaľ ide o Alija úsilie a pomoc novým prisťahovalcom, keďže sme pomohli takmer 4 000 novým židovským prisťahovalcom z viac ako 20 krajín sveta presťahovať sa do Izraela, vrátane sponzorovania Alija letov pre viac ako 1 500 olim (novousadlíkov) z celého sveta. Tieto čísla predstavujú približne 13 % z odhadovaných 27 000 Židov, ktorí sa tento rok prisťahovali do Izraela, a tiež to znamená, že ICEJ v roku 2021 pomohlo v priemere približne 10 Židom denne presťahovať sa do Izraela.

Medzi naše najvýznamnejšie aktivity, pokiaľ ide o Aliju v tomto roku, patrí spolu-financovanie letu 300 etiópskych Židov hneď v prvý januárový deň roku 2021. Títo etiópski židovskí imigranti prileteli v rámci operácie „Izraelská skala“. Naliehavý letecký transport dopravil do Izraela v priebehu štyroch mesiacov celkovo 2 000 etiópskych Židov a Kresťanské veľvyslanectvo sponzorovalo lety pre viac ako 500 z týchto novousadlíkov. Jedným z cestujúcich v lietadle bol mladý etiópsky chlapec s vrodenou srdcovou vadou, ktorý okamžite podstúpil operáciu, ktorá mu zachránila život.

V marci pristála na znovu otvorenom letisku Ben-Guriona skupina 226 židovských prisťahovalcov z rôznych kútov bývalého Sovietskeho zväzu v rámci „záchranného letu“, ktorý zorganizovala Židovská agentúra pre Izrael a sponzorovalo Kresťanské veľvyslanectvo.

V apríli Kresťanské veľvyslanectvo financovalo špeciálny evakuačný Alija let z Kazachstanu so 102 židovskými prisťahovalcami na palube.

V máji ICEJ privítala približne 250 židovských prisťahovalcov z tucta krajín, ktorí boli súčasťou špeciálneho „Super týždňa Alija“, ktorý zorganizovala JAFI len niekoľko dní po skončení poslednej vojny v Gaze.

Ďalší židovskí prisťahovalci pricestovali v lete letmi sponzorovanými ICEJ, vrátane 32 prisťahovalcov z Francúzska v júni a 87 z Južnej Afriky a 30 z USA a Kanady v priebehu mesiaca júl.

V októbri ICEJ zabezpečil Alija lety pre 105 mladých židovských študentov z bývalých sovietskych republík, ktorí boli súčasťou programov Naale a Sela v rámci programov Židovskej agentúry.

Okrem toho tento rok ICEJ v spolupráci s JAFI a Shavei Israel pomohla aj pri niekoľkých veľkých Alija letoch, ktorými priletelo 212 členov komunity Bnei Menashe zo severovýchodnej Indie.

ICEJ tiež tento rok poskytla pomoc viac ako 2 000 ďalším židovským prisťahovalcom v prípravnej fáze pred uskutočnením Alije a ďalšou adaptáciou v krajine. Naša pomoc pri prípravách pred samotnou Alijou  zahŕňala sponzorovanie letných mládežníckych táborov, Alija víkendov, kurzov hebrejčiny, pomoc pri letových transferoch a doprave na letiská. Po príchode ICEJ pomohla mnohým z týchto nových prisťahovalcov s nákladmi na karanténu, štipendiami pre študentov, certifikačnými kurzami na získanie profesijných licencií, zabezpečením počítačov na diaľkové štúdium, vybavením bytov a s mnohými ďalšími vecami.

Celkovo v roku 2021 ICEJ pomohlo pri príchode nových židovských prisťahovalcov z Argentíny, Austrálie, Bieloruska, Brazílie, Čile, Číny, Etiópie, Fínska, Francúzska, Indie, Kazachstanu, Holandska, Nemecka, Ruska, Južnej Afriky, Švédska, Švajčiarska, Ukrajiny, Spojeného kráľovstva, Spojených štátov a niekoľkých ďalších krajín.

Pri pohľade do roku 2022 je Kresťanské veľvyslanectvo v súčasnosti pripravené pomôcť s naliehavým leteckým presunom 3 000 etiópskych Židov z vojnou zmietanej Etiópie podľa plánu, ktorý nedávno schválil izraelský kabinet. Zvážte prosím možnosť štedrého daru na pomoc pri tejto historickej humanitárnej operácii leteckého  presunu etiópskych Židov z nebezpečenstva a ich opätovného spojenia s rodinami, ktoré sú už v Izraeli.

Darujte etiópskej Židovke Hadase cestu domov, do Izraela.

17.12. 2021, Autor:  David Parsons, Viceprezident a hovorca ICEJ 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *