Uverejnené dňa: 16.8.2024
Autor: David Parsons, viceprezident a hlavný hovorca ICEJ
Masakry Hamasu na juhu Izraela 7. októbra minulého roka zanechali v celom národe strach z masívnych raketových útokov a prepadov domov zo strany šialených, ťažko ozbrojených teroristov. Izraelčania vedeli, že Hizballáh je schopný ešte horších zverstiev, a triasli sa pri pomyslení na to, že budú musieť znášať nespočetné vlny smrtiacich rakiet padajúcich z Libanonu. Táto hrozba sa zatiaľ v plnej miere nenaplnila, pretože Iránom podporovaná šiitská teroristická milícia sa uspokojila s vedením opotrebovacej vojny prostredníctvom intenzívneho delostreleckého súboja priamo pozdĺž severnej hranice Izraela. Hrozba totálnej vojny s Hizballáhom však naďalej visí nad Izraelom, ako aj nad Libanonom.
Nedávny izraelský útok na vysokého vojenského veliteľa Hizballáhu Fuáda Šukra v Bejrúte a na vodcu Hamasu Ismaila Haníju v Teheráne zvýšil pravdepodobnosť obávanej eskalácie na severe. Obe strany si však pamätajú aj rozsiahlu devastáciu počas posledného veľkého vzájomného konfliktu v roku 2006 a zatiaľ prevládajú chladnejšie hlavy.
Spomienky na intenzívnu 34-dňovú vojnu medzi Izraelom a Hizballáhom v roku 2006, ktorá je na tejto strane známa ako druhá libanonská vojna, sú hlboké. Počas takmer siedmich týždňov sily Hizballáhu vystrelili tisíce rakiet Grad, ktoré boli často obohatené o skrutky a guľôčkové ložiská, aby spôsobili väčšie straty. Viac ako dva milióny Izraelčanov v severnom Izraeli až po Haderu a Tiberias uviazli počas letných horúčav v bombových krytoch.
Dva ikonické zábery z tohto konfliktu skutočne zachytávajú tento moment. Na jednej fotografii dvojica kresťanov zo severného Bejrútu pokojne sleduje zo svojho balkóna, ako Izrael presnými leteckými údermi zasahuje pevnosť Hizballáhu v južnom Bejrúte. Na druhej fotografii sú Izraelčania na streche výškovej budovy v Haife, ktorí utekajú do bezpečia, keď len niekoľko metrov od nich vybuchuje neriadená raketa Hizballáhu. Na rozdiel od Libanonu tu Izraelčania nemali bezpečné miesto, kde by mohli zostať ako diváci. A Izrael odvtedy varuje, že nabudúce už nebude v Libanone nikde zakázané útočiť.
Intenzita tejto vojny však zanechala silný odstrašujúci účinok, keďže Hizballáh sa nasledujúcich 17 rokov vo veľkej miere kontroloval. A v severnom Izraeli mohli obecné protibombové kryty chátrať, pretože vládla taká istota, že nepriateľ sa už neodváži zaútočiť.
Teda až do 7. októbra! Nasledujúci deň začal Hizballáh odpaľovať rakety a ozbrojené bezpilotné lietadlá na izraelské armádne základne a obce v blízkosti hraníc v snahe odlákať sily a prostriedky IDF od frontu v Gaze. Tento obmedzený prístup sa odvtedy udržal, ale môže sa kedykoľvek zmeniť.
Hizballáh sa túži pomstiť za stratu svojho dlhoročného vojenského veliteľa, ale musí počúvať aj svojich pánov v Iráne. Od roku 2006 sa šiitské milície rozrástli na hrozivú armádu s viac ako 50 000 bojovníkmi vrátane elitnej jednotky Radwan špeciálne vycvičenej na vykonávanie cezhraničných nájazdov a vpádov do izraelských domovov, ako to 7. októbra urobili jednotky Nukhba z Hamasu. Zhromaždili tiež obrovský arzenál viac ako 150 000 rakiet a striel, z ktorých mnohé sú riadené a ktoré teraz môžu dosiahnuť celý Izrael. Izraelskí predstavitelia predpokladajú, že budú musieť absorbovať približne 4 000 rakiet denne počas niekoľkých týždňov alebo dlhšie. Hizballáh vyvinul aj veľmi smrtiace drony. A keďže Hizballáh je oveľa bližšie, bezpečnostní analytici sa domnievajú, že predstavuje pre Izrael oveľa väčšiu hrozbu ako priame útoky z Iránu.
Táto neustále prítomná hrozba zo strany Hizballáhu prinútila Izrael evakuovať približne 80 000 občanov z bezprostrednej pohraničnej oblasti s Libanonom. Izraelskí predstavitelia si uvedomujú, že títo evakuovaní sa nemôžu vrátiť domov, kým nebudú sily Hizballáhu zatlačené späť aspoň k rieke Litani. Väčšina Izraelčanov je teraz za to, aby ozbrojené jednotky IDF vtrhli do Libanonu a dosiahli tento cieľ (hoci chaos a náklady takéhoto vpádu by mohli rýchlo zmeniť ich názor). Hizballáh tiež vie, že jeho šiitská pevnosť na juhu Bejrútu bude zničená ešte viac ako predtým – preto bola nedávno vyprázdnená väčšina štvrte Dahieh. A izraelskí predstavitelia nedávno varovali, že ak sa Hizballáh zameria na civilistov, IDF odpovie „neprimeranou silou“ a celý Libanon sa stane oprávneným dôvodom na útok.
Vzhľadom na všetky tieto kalkulácie možných rizík je pochopiteľné, že obe strany sa do veľkej miery snažia obmedziť súčasné strety na pohraničnú oblasť. Konečnou otázkou je, či táto váhavosť bude trvať dlhšie. Hizballáh trvá na tom, že ak sa dosiahne prímerie v Gaze, aj oni zastavia paľbu. Izrael sa rozhoduje, či bude riešiť neúnosnú hrozbu zo strany Hizballáhu teraz, alebo to odloží na neskôr.
Hlavná fotografia: Wikipedia-Tasnim News Agency